trasy widokowe Czarnogóra
Czarnogóra,  Europa,  Podróże

Zachwycające trasy widokowe Czarnogóry cz. 2

Przedstawiam Ci kolejną porcję najpiękniejszych tras widokowych w Czarnogórze. Jeżeli jeszcze nie widziałeś pierwszej części to zapraszam Cię TUTAJ!

Czarnogóra posiada zarówno wyjątkową linię brzegową nad moim ukochanym Adriatykiem, jak i góry wyższe od polskich Tatr, a jest zaledwie wielkości jednego naszego województwa. Niesamowite prawda? Podróżując samochodem przez Czarnogórę przejechałam sześć malowniczych tras widokowych, które urzekły mnie epickimi krajobrazami i swoją niezwykłą różnorodnością.

Trasa z Virpazaru do Rijeki Crnojevića

Trasę z Virpazaru do popularnego punktu widokowego na Jezioro Szkoderskie – Pavlovej Strany – można pokonać drogą P16 (zaznaczoną na poniższej mapce), albo okrężną drogą M2.3. My wybraliśmy krótszą drogę P16, która liczy ok. 28 km, aby móc podziwiać widoki na Jezioro Szkoderskie i meandrującą rzekę.

Trasa prowadzi wąską i bardzo krętą drogą, na której znajdują się co jakiś czas zatoczki do mijania. Zatem przygotuj się na dość powolną jazdę zakrętasami, ale czego się nie robi dla tak imponujących widoków!

Dużą zaletą tej trasy jest możliwość zakupienia lokalnych produktów. W prawie każdym domu, który mijaliśmy na naszej drodze, była informacja o sprzedaży regionalnych win, miodów i innych smakowitych wyrobów. Zatrzymaliśmy się w kilku miejscach, żeby przejrzeć “ofertę” i zapytać o cenę. Ceny może nie należały do najniższych, ale zazwyczaj dało się coś utargować, a oprócz tego zawsze mieliśmy bogatą degustację. Moja rada – uważaj na ilość wypitych kieliszków nalewek! 😉

Widok z Pavlovej Strany jest przepiękny! Zieleń jest tak nasycona, że aż wydaje się nierealna, a jednak to wszystko prawda. Meandrująca rzeka Crnojevića, wpadająca do Jeziora Szkoderskiego wygląda tak magicznie, że aż chciałoby się rzecz “Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami…” 🙂

Więcej na temat Pavlovej Strany i organizacji rejsu po Jeziorze Szkoderskim znajdziesz w tym wpisie.

Droga E80 wokół Boki Kotorskiej

Trasa nad Adriatykiem biegnąca w Czarnogórze różni się od tej, którą znamy z Chorwacji. W Chorwacji bowiem rzadko droga prowadzi nas na tej samej wysokości co linia brzegowa, zazwyczaj widoki podziwiamy z góry, jadąc Jadrańską Magistralą.

Tutaj czasem można mieć wrażenie, że zaraz dotknie się morza, tak jest blisko! Krajobraz na całej długości trasy, a więc od Herceg Novi, aż po Kotor, jest zniewalający. Góry schodzą prosto do morza, a na jego brzegach znajdują się małe miejscowości. Objeżdżając Bokę Kotorską mniej więcej na wysokości Perastu będziesz mieć wspaniały widok na wysepki na morzu. Mam na myśli wyspę Matki Boskiej Skalnej i wysepkę św. Jerzego, o których będzie jeszcze mowa w innym wpisie.

Trasa z Herceg Novi do Kotoru przez Risan, Perast i Dobrotę liczy ok. 44 km. Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym dotarciu do Kotoru to drogę możesz sobie skrócić, wsiadając na prom w Kamenari, który w 5-10 minut dopłynie do Lepetane po drugiej stronie zatoki. Wtedy jednak ominą Cię bajeczne widoki. Osobiście polecam Ci chociaż raz przejechać w całości Bokę Kotorską, to w końcu nie jest aż tak długa droga, a krajobrazy wynagrodzą każdy zakręt.

Koniecznie zatrzymaj się też w jednej z przydrożnych kawiarni, których jest całe mnóstwo. Kawa z widokiem na Bokę Kotorską kosztuje niewiele, za to wspomnienia są bezcenne! Pisząc, że kawa kosztuje “niewiele” naprawdę mam na myśli, że jest po prostu tania. Za cappuccino w Czarnogórze nigdzie nie zapłaciłam tyle, co przykładowo w Krakowie!

Trasa do Monastyru Ostrog

Widok na Monastyr Ostrog to jeden z najpopularniejszych widoków pocztówkowych Czarnogóry. Ten sławny na całe Bałkany prawosławny klasztor został wbudowany we wnękę skalną na zboczu doliny Zety. Oprócz tego, że jego położenie jest totalnie niezwykłe, to jeszcze jest znanym miejscem prawosławnych pielgrzymek. Trasa do monastyru bywa bardzo zatłoczona głównie za sprawą autobusów z pielgrzymami, ale my trafiliśmy na spokojniejszy dzień.

Monastyr Ostrog widoczny jest z głównej trasy prowadzącej z Podgoricy do Nikšića. My do monastyru pojechaliśmy od strony Podgoricy, więc na początku poruszaliśmy się drogą E762 w kierunku na Nikšić, a za miejscowością Danilovgrad skręciliśmy w prawo. Zakrętu nie da się nie zauważyć, bo znajduje się tam drogowskaz na Ostrog. Polecam Ci bardzo tę trasę, bo chociaż jest dość trudna, to jednak bardzo widowiskowa.

Na trasie do monastyru zaznaczyłam Hotel Sokoline (zobacz na mapce poniżej). Dlaczego? A no dlatego, że moim zdaniem to obowiązkowy punkt widokowy na trasie do Ostroga. Nie znajdziesz tam jednak widoku na zawieszony w skale klasztor, lecz na urodzajną dolinę Zety. Hotel posiada duży parking, jest restauracja z olbrzymim tarasem widokowym. Oto kolejne miejsce na idealną kawkę z widokiem! 🙂 A widok jest po prostu bajeczny!

Podsumowanie

To już wszystkie trasy widokowe w Czarnogórze, które udało mi się przejechać. Uważam, że wszystkie opisane przeze mnie trasy są piękne, a każda droga z osobna ma w sobie coś wyjątkowego. Poprzedni wpis o widokowych trasach Czarnogóry znajdziesz poniżej.

Najlepsze w zwiedzaniu Czarnogóry jest to, że odległości pomiędzy “atrakcjami” są tak niewielkie. Dotarcie znad morza w wysokie góry Durmitoru nie zajmuje całej doby, lecz niecałe trzy godziny. Dlatego czasem da się nawet zaliczyć dwie trasy widokowe w jeden dzień! Wystarczy tylko umiejętność strategicznego planowania.

Która trasa widokowa podoba Ci się najbardziej? Daj mi znać w komentarzu 🙂 A poniżej moje pozostałe wpisy z podróży po Czarnogórze:

  1. Czarnogórski Ulcinj, czyli najdłuższa plaża na Bałkanach.
  2. Rejs po Jeziorze Szkoderskim – jedna z największych atrakcji Czarnogóry.
  3. 3 najlepsze plaże w okolicach Budvy + bonus
  4. Zachwycające trasy widokowe w Czarnogórze
  5. Herceg Novi – co warto zobaczyć w mieście fortów
  6. Perast – bajeczna miejscowość w Zatoce Kotorskiej
  7. Wyspa Sveti Stefan, czyli symbol luksusu w Czarnogórze
  8. 3 sposoby na zwiedzanie Kotoru w Czarnogórze
  9. Durmitor – TOP 5 miejsc, które musisz odwiedzić
podpis


Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *