trasy widokowe Czarnogóra
Czarnogóra,  Europa,  Podróże

Zachwycające trasy widokowe w Czarnogórze

Czy jest lepsza forma zwiedzania i podróżowania przez Czarnogórę niż samochodem? Moim zdaniem, nie ma! Strome drogi i kręte trasy, o których przeczytacie w tym wpisie w pełni uzasadniają ten wybór. Czarnogóra, to malutkie państwo na Bałkanach, które zachwyca krajobrazami na każdym kroku i praktycznie na każdym zakręcie. Gwarantuję Ci, że warto zajrzeć też w te trudniej dostępne zakamarki 🙂

Kilka przydatnych informacji

Zanim jednak pokażę Ci te wyjątkowe trasy to kilka informacji praktycznych:

  • wszystkie trasy są asfaltowe,
  • jakość nawierzchni jest różna, ale zawsze akceptowalna (nie ma dziur wielkości koła!),
  • drogi bardzo często są wąskie (na jeden samochód), więc co jakiś czas są dostępne zatoczki do mijania,
  • ruch na tych trasach jest niewielki – byłam w szczycie sezonu w sierpniu i nie było tłumów,
  • na wszystkich drogach jest mnóstwo ostrych zakrętów i serpentyn, dlatego osoby z chorobą lokomocyjną mogą mieć duże trudności z wytrzymaniem przejażdżki,
  • nie będziesz potrzebował samochodu z napędem 4×4 – my bez problemu pokonaliśmy wszystkie te trasy Skodą Fabią 😉

Droga P1 z Kotoru do Cetynii

Trasa P1, łącząca Kotor z dawną stolicą kraju – Cetynią, liczy niecałe 50 km, za to zdecydowanie wywołuje bardzo silne emocje. Oto przed Tobą perspektywa pokonania 25 serpentyn w górę po to, by móc spojrzeć na Kotor i praktycznie całą Bokę Kotorską z góry. Warto! Widok nieziemski!

Droga prowadzi przez pasmo gór Lovćen, zaś serpentyny ciągną się od strony Kotoru w górę i są ponumerowane. Na zakrętach znajdziesz zatoczki widokowe, skąd można podziwiać krajobraz. Po pokonaniu serpentyn wjeżdża się na przełęcz Krstac położoną na wysokości 926 m n.p.m. Mniej więcej w połowie trasy znajduje się wioska Njeguši, gdzie w sezonie można zatrzymać się w restauracji, czy też zakupić jakieś lokalne wyroby. Poza sezonem raczej nie ma co liczyć na otwarte miejsca.

Na trasie P1 dość niedawno powstało bardzo szczególne miejsce, w którym koniecznie musisz się zatrzymać. Mówię o barze – przyszłej restauracji (na mapach google zaznaczona jako Horizontal Cafe), która znajduje się tuż nad górską przepaścią z widokiem bezpośrednio na Kotor. Jeszcze nigdy w swoim życiu nie piłam lemoniady tak wysoko i w tak niesamowitym miejscu!

Trasa P14 przez Durmitor

Ta trasa to absolutny hit! Po raz pierwszy zetknęliśmy się z nią szukając dobrego miejsca na oglądanie zachodu słońca w okolicy Żabljaka, który był przez kilka dni naszą bazą wypadową. Pojechaliśmy wtedy pod przełęcz Sedlo, która znajduje się na wysokości 1907 m n.p.m. i trafiliśmy na jeden z najpiękniejszych zachodów słońca ever. Mimo, że dla mnie najcudowniejsze zachody słońca to te nad morzem, to jednak musiałam przyznać, że ten w Durmitorze totalnie zwalił mnie z nóg!

Następnego dnia rano wybraliśmy się na przejazd całą trasą P14 przez góry Durmitoru. Droga ta ma około 50 km i prowadzi z Żabljaka do Plużine. Nie przesadzę, jak powiem, że na tę trasę powinieneś przeznaczyć około 1,5 godziny, a może nawet i więcej. Jestem pewna, że zrobisz mnóstwo przystanków na zdjęcia i po prostu na podziwianie niesamowitej przyrody dookoła.

W Durmitorze na halach górskich i pastwiskach, pomiędzy szczytami, wypasają się owce, kozy, a nawet dzikie konie. Podczas mojego pobytu pogoda dopisywała przez cały czas i górski krajobraz przepięknie mienił się w słońcu. Cała trasa położona jest na wysokościach ok. 1800-1900 m n.p.m., więc temperatura w środku lata wynosi tam mniej więcej 20 stopni Celsjusza i jest bardzo wietrznie. Warto wziąć ze sobą odpowiedni strój i buty trekkingowe.

Na trasie znajdziesz chatki, w których ponoć można zakupić regionalne sery (tak głosiły tabliczki), ale ja nie trafiłam na ani jedno otwarte miejsce. Za to działało na trasie kilka miejsc, w których można było się czegoś napić. Dla mnie krajobrazy Durmitoru są totalnie zjawiskowe!

Trasa M18 wzdłuż kanionu rzeki Pivy

Po przejechaniu drogi P14 przez Durmitor skierowaliśmy się nad jezioro Pivsko. Jest tam kolejna bardzo malownicza trasa widokowa, która wiedzie wzdłuż kanionu rzeki Pivy od miejscowości Plużine do zapory wodnej Mratinje. Sama tama Mratinje ma 220 metrów wysokości, 268 metrów długości, od 4,5 do aż 36 metrów szerokości. Powstała w latach 1967-75 i jest jedną z najwyższych zapor wodnych w Europie. 

Jezioro Pivsko jest sztucznym zbiornikiem o szmaragdowym kolorze, od którego nie sposób oderwać wzroku. Ten widok działa po prostu hipnotyzująco!

Sama trasa M18 znacznie różni się od pozostałych, gdyż prowadzi przez dziesiątki tuneli wykutych w litej skale. Tunele te są różnej długości, ale w większości pozostają nieoświetlone i nie raz prowadzą zakrętasami, więc trzeba być bardzo ostrożnym podczas jazdy.

Podsumowanie

Na początek zaserwowałam Ci trzy zachwycające trasy widokowe Czarnogóry. Jedna piękniejsza od drugiej. Ale to jeszcze nie koniec! To dopiero połowa wszystkich tras widokowych w Czarnogórze, które przejechałam i które bardzo chcę Ci pokazać. Za tydzień będzie druga część wpisu z kolejnymi cudownymi trasami.

O Czarnogórze możesz przeczytać w innych moich wpisach z tego kraju:

  1. Czarnogórski Ulcinj, czyli najdłuższa plaża na Bałkanach.
  2. Rejs po Jeziorze Szkoderskim – jedna z największych atrakcji Czarnogóry.
  3. 3 najlepsze plaże w okolicach Budvy + bonus
  4. Zachwycające trasy widokowe Czarnogóry cz. 2
  5. Herceg Novi – co warto zobaczyć w mieście fortów
  6. Perast – bajeczna miejscowość w Zatoce Kotorskiej
  7. Wyspa Sveti Stefan, czyli symbol luksusu w Czarnogórze
  8. 3 sposoby na zwiedzanie Kotoru w Czarnogórze
  9. Durmitor – TOP 5 miejsc, które musisz odwiedzić
podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

4 komentarze

    • Marta

      Bardzo dziękuję 🙂 cieszę się, że blog i wpisy się podobają! Takie komentarze napędzają do dalszego działania!

  • Ewa

    Hej! Przepiękne zdjęcia 😍 Mam pytanie, czy do restauracji Horizont Caffe da się dotrzeć busem? Jeździ coś na tej trasie, czy tylko dojazd autem?

    • Marta

      Dziękuję! Niestety nie mam odpowiedzi na 100%. Wydaje mi się, że na tej trasie nie jeżdżą żadne busy, tylko samochodem. W każdym razie tak było, jak my odwiedzaliśmy Kotor ostatnim razem. Ale może ktoś tutaj wie coś więcej na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *