Herceg Novi atrakcje
Czarnogóra,  Europa,  Podróże

Herceg Novi – co warto zobaczyć w mieście fortów

Po przekroczeniu granicy chorwacko-czarnogórskiej Herceg Novi jest pierwszym większym miastem, które napotkasz na swojej drodze. Jeśli tylko możesz, nie przejeżdżaj przez nie bez zatrzymywania się! Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie tego nadmorskiego miasteczka.

Herceg Novi, właśnie z powodu swojego położenia tuż przy granicy z Chorwacją, często jest destynacją turystów, którzy nie chcą zapuszczać się dalej wgłąb Czarnogóry. Czy to znaczy, że to taki “pierwszy lepszy”, byle jaki wybór? Moim zdaniem, nie. Miasto jest bardzo malownicze i przyciąga zarówno turystów szukających letniego wypoczynku, jak i podróżników odkrywających ciekawe miejsca na mapie.

Atrakcje Herceg Novi

W Herceg Novi jest cudowna starówka, którą na pewno warto umieścić na liście punktów must see. Plac z wieżą zegarową, czyli Trg Nikole Durkovica, jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc miasteczka. Nie dość, że okolica jest niezwykle urokliwa, to na dodatek oferta gastronomiczna z widokiem na słynną wieżę z 1667 r. też jest niczego sobie. Warto usiąść w jednej z lokalnych kawiarni i wypić poranną kawkę właśnie tam.

Dalej koniecznie udaj się w stronę wieży zegarowej, aby dostać się na kolejny piękny plac – Trg Herceg Stjepana. Musisz jedynie pokonać kilka schodków, przejść pod wieżyczką i ujrzysz przepiękną cerkiew św. Michała Archanioła, która powstała w latach 1900-1910. Jeszcze do niedawna cerkiew ta była otoczona czterema palmami – każda z nich znajdowała się w jednym rogu świątyni. Obecnie pozostały jedynie zaznaczone miejsca po wyciętych palmach. Plac Herceg Stjepana nazywany jest również Belavista, z powodu przepięknego widoku na Bokę Kotorską, jaki się z niego rozpościera.

Jeden z piękniejszych widoków na zatokę Kotorską możecie podziwiać z restauracji Gradska Kafana. Polecam Ci tam poranną kawę, a przykładowe ceny tak wyglądają:
espresso – 1,20 euro,
– cappuccino – 1,50 euro,
– caffee late – 1,80 euro
.

Szukasz noclegu w Herceg Novi? Na booking.com znajdziesz wiele różnych opcji, zarówno te budżetowe, jak i bardziej luksusowe 😉

Trzy forty w Herceg Novi

Z placu Herceg Stjepana możesz skierować się do jednego z trzech fortów, położonych w Herceg Novi. Tak! W tym mimo wszystko dość małym miasteczku są aż trzy forty: Forte Mare, twierdza Kanli Kula oraz fort Spanjola.

Pokonując kolejne schody w górę, biegnące od placu z cerkwią św. Michała Archanioła, dojdziesz do wejścia do fortu Kanli Kula. Niestety był on zamknięty dla zwiedzających podczas, gdy odwiedzałam Herceg Novi. Twierdza ta została wybudowana przez Turków w 1487 r., broniła miasta od strony lądu oraz spełniała funkcję więzienia. Po II wojnie światowej została zamieniona w letni amfiteatr.

Kierując się z placu Herceg Stjepana w stronę wybrzeża dojdziesz natomiast do drugiego fortu Forte Mare. Na szczęście udało mi się wejść na ten fort i podziwiać niesamowity widok z góry.

Bilet wstępu do Forte Mare kosztował 2 euro/os. Myślę, że cena niezbyt wygórowana, za to widok z fortu bezcenny! 🙂

Trzeci i ostatni fort – Spanjola jest położony poza starym miastem, bliżej gór niż morza. Został wybudowany przez Hiszpanów w 1538 r. Niestety prowadzi do niego dość kłopotliwa droga. Brak asfaltu, wąska ścieżka i strome podjazdy mogą sprawić trudność, dlatego polecam wybrać się tam pieszo niż samochodem.

Marina i nadmorskie bulwary

Schodząc z centrum starego miasta w dół, w stronę morza dojdziesz oczywiście do portu miejskiego. Od razu rzuci Ci się w oczy pomnik króla Stefana Tvrtko I. Założył on osadę w 1382 r. i nadał jej nazwę Sveti Stefan, dopiero w XV w. jego siostrzeniec rozbudował miasto i zmienił nazwę na Herceg Novi.

Najlepszym miejscem do spacerów jest nadmorska promenada, która ma długość ok. 14 km i rozciąga się pomiędzy miejscowościami Igalo i Meljine. Wzdłuż promenady znajdziesz mnóstwo kafejek, restauracji, barów, ale i plaże. Plaże mniejsze, większe, hotelowe, betonowe, żwirkowe – do wyboru do koloru 😉 Ja byłam zachwycona pięknymi widokami i bujną śródziemnomorską roślinnością, której w całym Herceg Novi nie brakuje!

Monastyr Savina

Przechadzając się bulwarem nadmorskim warto zboczyć nieco z trasy i wejść wgłąb miasteczka, aby zwiedzić prawosławny monastyr Savina. Kompleks świątynny składa się z małej i wielkiej cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy. Początki monastyru sięgają prawdopodobnie 1030 r., natomiast wielka (nowa) cerkiew powstała w 1777-1799 r.

Jeśli będziesz chciał podjechać pod monastyr Savina samochodem to nie ma problemu. Znajduje się tam dość duży parking.

Podsumowanie

Jakie są moje wrażenia po zwiedzaniu Herceg Novi? Ja wyjechałam z tego miasta zachwycona i z pewnością będę do niego wracać! 🙂 Przepiękne bulwary, cudowne budowle, wąskie i nader urokliwe uliczki. Polecam każdemu zobaczenie Herceg Novi – pierwszego miasta Czarnogóry po przekroczeniu granicy z Chorwacją.

Na samo zwiedzanie miasteczka warto poświęcić cały dzień. Koniecznie musisz znaleźć czas na wypicie espresso na jednym z centralnych Placów lub w kafejce z widokiem na Bokę Kotorską. Warto wspiąć się również na jeden z trzech fortów, aby podziwiać wspaniałe widoki. Moim zdaniem, Herceg Novi jest idealnym miasteczkiem na spokojne zwiedzanie w trybie spacerowym. Wszędzie można dojść pieszo, a dla szukających morskich kąpieli niedaleko jest do plaży.

Herceg Novi

Daj znać w komentarzu, czy odwiedziłeś kiedyś Herceg Novi, albo czy już planujesz? Jakie są Twoje wrażenia z pobytu? A poniżej moje pozostałe wpisy z podróży po Czarnogórze:

  1. Czarnogórski Ulcinj, czyli najdłuższa plaża na Bałkanach.
  2. Rejs po Jeziorze Szkoderskim – jedna z największych atrakcji Czarnogóry.
  3. 3 najlepsze plaże w okolicach Budvy + bonus
  4. Zachwycające trasy widokowe w Czarnogórze
  5. Zachwycające trasy widokowe Czarnogóry cz. 2
  6. Perast – bajeczna miejscowość w Zatoce Kotorskiej
  7. Wyspa Sveti Stefan, czyli symbol luksusu w Czarnogórze
  8. 3 sposoby na zwiedzanie Kotoru w Czarnogórze
  9. Durmitor – TOP 5 miejsc, które musisz odwiedzić
podpis


Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *