Kotor zwiedzanie
Czarnogóra,  Europa,  Podróże

Moje TOP 5 miejsc w Czarnogórze

Lada moment rozpocznie się lato (oby!) i wielu z nas będzie się zastanawiało nad wakacyjnym kierunkiem. Ja niezmiennie polecam Bałkany, a w szczególności Czarnogórę, o której napisałam całą masę postów. Materiału jest naprawdę sporo, dlatego w tym wpisie robię krótkie zestawienie pięciu miejsc w Czarnogórze, które na mnie osobiście wywarły największe wrażenie.

Są to miejsca bardzo różne, bo na mojej liście znalazła się plaża, ale też całe miasteczko 😉 Oczywiście w Czarnogórze jest całe mnóstwo przepięknych miejsc! Ja wrzucam tutaj tylko wybrane pięć miejsc, które uważam za jedne z najpiękniejszych. Nie jest to jednak ranking, więc kolejność miejsc jest przypadkowa. Moim zdaniem wszystkie zasługują na pierwsze miejsce!

Miasto Kotor

Kotor odwiedziłam już kilkukrotnie i wciąż czuję niedosyt. Wiem, że nie zobaczyłam wszystkiego i nie zajrzałam nawet w połowę malowniczych zakamarków, których w Kotorze jest całe mnóstwo. Stare Miasto Kotor przyciąga turystów tak, jak w Chorwacji przyciąga Dubrownik, chociaż moim zdaniem w dalszym ciągu Kotor jest mniej skomercjalizowany. Będąc w Kotorze zawsze czułam się bardziej wyluzowana niż zwiedzając Dubrownik. W architekturze zaś znajdziesz wiele podobieństw, bo w końcu oba miasta należały kiedyś do Republiki Raguzy.

Kotor możesz też podziwiać z góry, do czego bardzo gorąco Cię zachęcam! Trochę wysiłku zostanie w pełni zrekompensowane widokami, jakie zastaniesz w punkcie widokowym. Poniżej mój wpis o cudownym Kotorze – znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje.

Plaża Kraljičina

Plażowałam na wielu różnych plażach w Czarnogórze i Kraljičina plaža to zdecydowanie mój faworyt. Położona jest w niedalekiej odległości od miasta Budva, znajdziesz ją bez problemu na mapie. Natomiast, dotarcie już na samą plażę nie jest takie oczywiste. Plaża znajduje się w bardzo urokliwej zatoczce, do której praktycznie nie ma innej drogi, jak tylko droga wodna. Dlatego często cumują w niej jachty.

Ale nie martw się! Plaża jest dostępna dla wszystkich :) Najłatwiej się na nią dostać z miejscowości Čanj, skąd kursują na plażę wodne taksówki (taxi boat). Warto wybrać się na tą plażę, bo naprawdę można cudownie wypocząć we wspaniałych okolicznościach przyrody. Ja trafiłam do tego na okres, gdy na plaży było bardzo mało ludzi. Taki kawałek raju tylko dla mnie!

Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w moim wpisie o plażach w okolicach Budvy.

Przełęcz Sedlo w Durmitorze

Durmitor to jedno z pasm górskich w Czarnogórze, a Sedlo to jeden ze szczytów w tym paśmie. Przełęcz Sedlo to obłędne pod względem widokowym miejsce w Parku Narodowym Durmitoru, które musisz koniecznie odwiedzić. Znajduje się ono na trasie widokowej nr P14 prowadzącej z Żabljaka do Plużine i nie sposób go pominąć.

Sama nie wiem czy bardziej podobały mi się widoki w porze dziennej czy raczej o zachodzie słońca. Proponuję więc zrobić tak, jak ja i przejechać się na Przełęcz Sedlo nie tylko w dzień, ale także na sam zachód! Kolory i światło, które wtedy zalewają dolinki między szczytami tworzą zniewalający krajobraz.

Po więcej informacji i zdjęcia zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie najlepiej podziwiać podczas parogodzinnego rejsu, który w bardzo prosty sposób można sobie zorganizować z miejscowości Virpazar. Organizatorów takich rejsów i przewoźników jest tu całe mnóstwo, a wszyscy na Ciebie czekają. Zanim jednak wykupisz wycieczkę od pierwszego naganiacza, zorientuj się w cenach i oferowanych „wersjach” rejsu u kilku innych organizatorów. Pamiętaj też, że zawsze da się coś utargować z ceny 😉

Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Bałkanach i mimo, że dzielą się nim dwa kraje (Czarnogóra i Albania), to właśnie w Czarnogórze leży większa i piękniejsza część jeziora. Rejs jest nie tylko okazją do podziwiania jeziora i jego brzegów, ale przede wszystkim do obserwowania ptactwa. A można tam spotkać mnóstwo gatunków, w tym uwaga! pelikana! Osobiście widziałam i potwierdzam! Fascynujące podczas rejsu po Jeziorze Szkoderskim jest wpływanie pomiędzy lilie wodne, które zarastają niektóre obszary jeziora i przez to utworzyły swoiste „kanały” dla łódek. Widok niesamowity!

Zobacz sam w poniższym wpisie.

Perast i wyspa Matki Boskiej Skalnej

Perast to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Czarnogórze. Znajduje się niedaleko Kotoru, dlatego też zatrzymując się w Kotorze na kilka dni, można wybrać się autobusem na wycieczkę do Perastu. Miasteczko jest malutkie, bo silnie doświadczone trzęsieniem ziemi. A najbardziej widowiskową jego częścią jest część położona wzdłuż brzegu morza. Siedząc w jednej z restauracji na wybrzeżu można godzinami wpatrywać się w Adriatyk i Bokę Kotorską.

Jednak największą atrakcją Perastu są dwie malutkie wysepki znajdujące się nieopodal brzegu – wyspa św. Jerzego i wyspa Matki Boskiej Skalnej. Ta druga jest udostępniana turystom, dlatego prawie każdy mieszkaniec Perastu oferuje rejs na wysepkę Matki Boskiej Skalnej. Czy warto wybrać się na taki rejs? Przyjeżdżając do Perastu to powiedziałabym, że nawet trzeba!!! Zobaczysz nie tylko same wysepki z różnych stron i perspektyw, ale i przepiękną panoramę Perastu.

Więcej o historii Perastu, wysepek czy cenach rejsu przeczytasz w poniższym wpisie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do odwiedzenia Czarnogóry w najbliższym czasie. Mam wrażenie, że kraj jest wciąż niedoceniany, a niesłusznie. To są moje topowe miejsca w Czarnogórze, które totalnie skradły moje serce ❤️ Jeśli już kiedyś byłeś w Czarnogórze to koniecznie napisz mi w komentarzu, jakie miejsca są u Ciebie na pierwszym miejscu. Warto inspirować się nawzajem!

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *