Zamek w Mosznej
Podróże,  Polska

Bajkowy Zamek w Mosznej – plan na cały dzień

Od dawna miałam w planie odwiedzić Zamek w Mosznej w sezonie kwitnienia azalii i różaneczników, czyli na przełomie maja i czerwca. Dlatego jak tylko pojawiła się piękna, słoneczna pogoda, obraliśmy kierunek: województwo opolskie i Moszną. To już była moja kolejna wizyta w tym zamku i niezmiennie polecam wycieczkę w te rejony. Dlaczego warto pojechać do Mosznej, zwiedzić zamek i pospacerować po ponad 200-hektarowym parku? Dowiesz się z tego wpisu! 🙂

Zamek w Mosznej bardzo często jest porównywany do bajkowego pałacu rodem z Disneylandu. Coś w tym jest…aczkolwiek ja wolę go określać zamkiem wyjątkowym architektonicznie na skalę polską. Jednym, a właściwie dwoma słowami: robi wrażenie!

Krótko o historii Zamku w Mosznej

Zamek w Mosznej nie jest aż tak stary, jak mogłoby się wydawać. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to została wybudowana obecna środkowa część pałacu. Zamek przechodził wielokrotnie z rąk do rąk, a w jego historii zapisały się takie nazwiska jak: von Skall, von Reisewitz, Seherr-Thoss, von Erdmannsdorf, aż w końcu von Tiele-Winckler. W ręce rodziny von Tiele-Winckler dostał się w 1866 roku. Co ciekawe, rodzina Winckler była współzałożycielem miasta Katowice. Franz Winckler (dziadek Franza Huberta) kupił wieś Katowice, liczącą wówczas około 300 mieszkańców, w 1839 roku.

W 1896 roku częściowo spłonął barokowy pałac, ale na szczęście Franz Hubert von Tiele-Winckler wpadł na pomysł jego odbudowy, a także rozbudowy o skrzydło neogotyckie. Ponoć to dzięki fantazji Franza Huberta Zamek w Mosznej ma aż 99 wież i 365 pomieszczeń! Zachodnie skrzydło w stylu neorenesansowym zbudowano dopiero w latach 1911-1913. Ta rozbudowa była przeprowadzona specjalnie dla cesarza Niemiec Wilhelma II, który przybywał do Mosznej na polowania. Rodzina von Tiele-Winckler mieszkała na zamku aż do końca II wojny światowej, kiedy to musiała uciec do Niemiec przed nadchodzącą armią czerwoną. Niestety szacuje się, że sowieci zrabowali i zniszczyli wówczas aż 90% wyposażenia Zamku w Mosznej.

Od 1972 do 2013 roku Zamek w Mosznej funkcjonował jako szpital leczenia nerwic. Aktualnie szpital został przeniesiony do nowopowstałego budynku nieopodal, a w zamku jest hotel, restauracja i kawiarnia. Jest też oczywiście wyznaczona część do zwiedzania dla turystów.

Jak zaplanować dzień w Mosznej?

Teren do obejścia jest ogromny, ale bez problemu da się w jeden dzień zobaczyć wszystkie punkty, o których napiszę poniżej. Z całą pewnością Twój plan wizyty w Mosznej będzie zależał od pogody. Ja odwiedziłam zamek na początku czerwca, kiedy trafiła mi się pogoda wprost wymarzona.

Mój plan obejmował następujące punkty:

NAJBLIŻSZA OKOLICA ZAMKU – ORANŻERIA – KOMNATY ZAMKOWE – OBIAD W ZAMKOWEJ RESTAURACJI – BASEN Z FONTANNAMI – EKSPLORACJA PARKU – ALEJA LIPOWA – MIEJSCE PO POMNIKU HUBERTA VON TIELE-WINCKLERA – CMENTARZ RODZINY VON TIELE-WINCKLER – PIKNIK NA POLANIE PRZED ZAMKIEM – KAWIARNIA ZAMKOWA – STAW KALUSZNIK

Zanim wejdziesz na teren pałacowo-parkowy przez kasę biletową, idąc od parkingu, po prawej stronie miniesz staw Kalusznik. Nie jest on teraz jakoś szczególnie zagospodarowany, za to urozmaica krajobraz. Polecam zostawić go sobie na koniec dnia, na molo można zrobić piękne zdjęcia przy złotym świetle.

Zamek

Myślę, że zwiedzanie najlepiej zacząć od samego pałacu i jego najbliższej okolicy. Zamek pięknie się prezentuje z różnych zakątków parku, także kto lubi się wyżyć fotograficznie, będzie miał tu pole do popisu. Na pewno zwróci Twoją uwagę przeszklona oranżeria, która mimo, że jest nieznacznych rozmiarów, to jednak stanowi ciekawy obiekt. W czasie, gdy ja odwiedziłam Moszną, zamek był w trakcie dość dużego remontu. Trwały prace renowacyjne, dlatego znaczna jego część była niestety przykryta rusztowaniami i foliami ochronnymi. Na oficjalnej stronie Zamku w specjalnej zakładce TUTAJ możesz sprawdzić stan robót.

Zarówno wstęp na teren parku, jak i zwiedzanie komnat są płatne. Więcej na ten temat przeczytasz w sekcji Zwiedzanie – informacje praktyczne. Czy ma sens zwiedzanie komnat zamkowych? Myślę, że każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Ja tym razem odpuściłam, bo wolałam więcej czasu poświęcić na spacer po parku. Zwiedzanie komnat trwa ok. 45 – 60 minut, a zobaczysz wtedy poczekalnię dla gości, dawną salę lustrzaną, bibliotekę, galerię, pokój hrabiego oraz kaplicę.

Po wejściu do Zamku, udając się w prawo, dojdziesz do restauracji zamkowej, gdzie my obowiązkowo zrobiliśmy przystanek. Zjedliśmy przepyszny obiad, dlatego z czystym sumieniem polecamy tą restaurację. W szczególności, jeżeli lubisz śląski obiad, to wpadaj tam na roladę z kluskami! Pycha! Do tego sama restauracja jest utrzymana w pięknym stylu, z marmurowymi ścianami.

Po obiedzie czas na spacer 🙂

Park Zamkowy

Wychodząc z Zamku udaj się w stronę basenu z fontannami. To chyba jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Mosznej i słusznie, bo perspektywa jest wyjątkowa. Tuż za basenem zaczyna się Aleja Lipowa – główna trasa spacerowa prowadząca przez Zamkowy Park. Dochodząc na sam jej koniec zobaczysz miejsce, w którym kiedyś stał 3-metrowy pomnik Huberta von Tiele-Wincklera. Już go nie ma, gdyż został zdemontowany i zniszczony w latach 50. XX wieku. Jeszcze nie zawracaj, bo koniecznie powinieneś zobaczyć cmentarz rodziny von Tiele-Winckler. W tym celu skręć w lewo i udaj się ścieżką przez las, a później przez łąki prosto aż do cmentarza.

Cmentarz jest ogrodzony i znajduje się w bardzo malowniczym miejscu. Warto tu zajrzeć, szczególnie w sezonie kwitnienia azalii, których całe mnóstwo jest na cmentarzu. Ja uważam, że miejsce jest bardzo klimatyczne, dlatego każdemu polecam wydłużenie sobie trasy spacerowej po parku o cmentarz rodziny von Tiele-Winckler.

Na terenie Parku Zamkowego ludzie bardzo często urządzają sobie pikniki całymi rodzinami. Ogromna polana tuż obok zamku temu zdecydowanie sprzyja. Trawa jest tu regularnie koszona, więc bez problemu można się rozłożyć z kocem. Zresztą, czy piknik z widokiem na bajkowy pałac to nie jest rarytas?! Po zwiedzaniu samego Zamku i dłuższym spacerze po parku chwila odpoczynku w cieniu drzew każdemu dobrze zrobi. 🙂

Przed opuszczeniem Mosznej polecam zajrzeć jeszcze do Zamkowej Kawiarni na szybkie espresso czy cappuccino. W obecnych szalonych covidowych czasach zarówno restauracja, jak i kawiarnia działają na trochę innych zasadach i w innych miejscach. Na miejscu jednak z pewnością wszystkiego się dowiecie. Myśmy wypili kawkę pod wieczór na dziedzińcu zamkowym z widokiem na basen z fontannami i park. Ceny są bardzo przyzwoite:

  • espresso – 7 zł
  • espresso macchiato – 8 zł
  • americano – 7 zł
  • cappuccino – 10 zł
  • latte – 11 zł

Na sam koniec kilka kadrów nad Stawem Kalusznik.

Zwiedzanie – informacje praktyczne

Wstęp na teren pałacowo-parkowy jest płatny w miesiącach marzec – listopad, przy czym w marcu i listopadzie płaci się tylko w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy. W pozostałe miesiące płacisz w każdy dzień tygodnia.

  • bilet normalny: 12 zł
  • bilet ulgowy: 8 zł

Zwiedzanie komnat (zwiedzanie z lektorem) odbywa się codziennie w godzinach od 9.00 – 18.00.

  • bilet normalny: 17 zł
  • bilet ulgowy: 11 zł

Zwiedzanie “Życie Codzienne Hrabiego” odbywa się tylko w soboty, niedziele i święta w godzinach od 9.00 – 17.30. Jest to całkiem nowa trasa zwiedzania z przewodnikiem, którą uruchomiono dopiero w maju. Jeśli chcesz się na nią wybrać, to musisz wcześniej zarezerwować miejsce. Szczegóły o nowej trasie zwiedzania przeczytasz TUTAJ.

  • bilet normalny: 50 zł
  • bilet ulgowy: 40 zł

Wszystkie aktualne informacje o cenach biletów, godzinach otwarcia, zniżkach czy dostępnych trasach zwiedzania znajdziesz TUTAJ.

W maju i czerwcu w Zamku w Mosznej odbywa się cykliczna impreza – Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. W ramach tej imprezy organizowane są liczne koncerty i przedstawienia.

Na Zamku można było do niedawna odwiedzić Komnatę Tajemnic – swoisty zamkowy escape room. Niestety został on zamknięty do odwołania.

Zamek w Mosznej funkcjonuje również jako hotel. Jeśli interesuje Cię nocleg w prawdziwym pałacu to TUTAJ możesz zapoznać się z ich ofertą. A w ofercie zarówno drogie apartamenty, jak i pokój turystyczny za 75 zł/doba. Ja jeszcze nie korzystałam, ale może kiedyś się skuszę 😉

Podsumowanie

Zamek w Mosznej to piękne i bardzo interesujące miejsce. Można tam spędzić cały dzień, nie tylko poświęcając go na zwiedzanie muzeum. Po pierwsze, chyba nikt nie lubi łażenia z przewodnikiem po muzeum przez tak długi czas. A po drugie, Zamek w Mosznej nie jest muzeum, mimo że da się zwiedzać komnaty zamkowe z przewodnikiem.

Jeżeli szukasz pięknego i wyjątkowego miejsca na piknik z rodziną czy na spacer ze swoją drugą połówką, to Zamek w Mosznej będzie strzałem w dziesiątkę.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: