miejsca w województwie opolskim
Podróże,  Polska

Miejsca w województwie opolskim, które warto odwiedzić

Najmniejsze województwo w Polsce, czyli województwo opolskie to nie tylko pola uprawne, ale i mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia. Jest położone w południowo-zachodniej Polsce i graniczy nie tylko z innymi polskimi województwami (w tym moim ulubionym – dolnośląskim), ale i z Czechami. W ostatnim czasie odwiedziłam kilka takich miejsc, które moim zdaniem zasługują na odwiedzenie i opisanie na blogu.

Co więcej, założenie tego wpisu jest takie, że będę go ciągle poszerzać o nowe miejscówki w opolskim. A będzie o czym pisać, bo trochę tych atrakcji jeszcze mam na swojej liście do zobaczenia 🙂

Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej wraz z Parkiem Zamkowym jest z pewnością jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji województwa opolskiego. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż już sam budynek zachwyca architekturą, która przypomina wyjętą wprost z bajki Disneya. Zamek w Mosznej jest udostępniony do zwiedzania, a obecnie znajduje się w nim hotel z restauracją i kawiarnią. Oprócz zamku jest jeszcze ogromny teren Parku Zamkowego, który zwłaszcza w okresie letnim przyciąga okolicznych mieszkańców na pikniki.

Bardzo gorąco polecam wycieczkę do Zamku w Mosznej. Możesz spędzić tam cały dzień, zaczynając od zwiedzania komnat, zjedzenia obiadu w Zamkowej Restauracji, następnie spacerowania alejkami parkowymi, a kończąc na zorganizowaniu pikniku na polanie tuż pod Zamkiem. Dobrym terminem na wizytę w Zamku jest przełom maja i czerwca, kiedy w Parku Zamkowym kwitną azalie i różaneczniki. Jest przepięknie!

Cały plan dnia wraz z wszystkimi informacjami praktycznymi, cenami biletów wstępu znajdziesz w poniższym wpisie.

Góry Opawskie

Nawet najmniejsze województwo w Polsce ma swoje pasmo górskie – Góry Opawskie. Zasadniczo to dzieli się nim z Czechami, ale mimo to po polskiej stronie również zachwyca pięknymi trasami. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Gór Opawskich jest Biskupia Kopa, która znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. Pomimo tego, że sama jej jeszcze nie zdobyłam, to jednak mogę z czystym sumieniem polecić Ci jednodniowy wypad w Góry Opawskie.

Wybrałam się tam jesienią, co okazało się naprawdę świetnym pomysłem i przeszłam cały szlak “Przełomem Złotego Potoku”. Ta trasa liczy ok. 10 km i jest pętlą łączącą miejscowości Pokrzywna i Jarnołtówek. Co najważniejsze, trasa jest raczej łagodna, w niektórych momentach wręcz spacerowa, dlatego też każdy sobie z nią poradzi. Jestem bardzo dumna ze zdjęć, które udało się zrobić podczas tej jednodniowej wycieczki 🙂 Uważam, że są totalnie magiczne!

Zapraszam Cię do przeczytania poniższego wpisu, który jest pełną relacją z mojej trasy po Górach Opawskich. Znajdziesz w nim mapę szlaku oraz wszystkie najważniejsze punkty, które na nim występują.

Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny jest dla mnie osobiście bardzo szczególnym miejscem ze względu na wspomnienia z dzieciństwa i mojej młodości. Dlatego bardzo chcę poświęcić temu miejscu osobny wpis, ale pojawi się on dopiero po mojej kolejnej wizycie w tym miejscu. Już teraz jednak chcę Ci pokazać kilka atrakcji, które znajdziesz na Górze Świętej Anny.

Góra Świętej Anny to nie tylko najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej (408 m n.p.m.), ale i wieś o tej samej nazwie. Pewnie większości kojarzy się z miejscem pielgrzymkowym, co oczywiście jest prawdą. Na Górze Świętej Anny znajduje się bowiem bazylika i sanktuarium z figurką św. Anny Samotrzeciej z relikwiami, franciszkański zespół klasztorny, grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz kalwaria.

Góra Świętej Anny

Jednak to nie wszystko, bo duża część terenu jest objęta Parkiem Krajobrazowym Góry Świętej Anny oraz posiada status geoparku. Dlatego nawet jeśli nie jesteś zainteresowany tym miejscem od strony religijnej, to warto się tam wybrać na wędrówkę po Parku Krajobrazowym.

Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr

W miejscu amfiteatru znajdował się pierwotnie kamieniołom, z którego wydobywano wapienie. Zaś przebudowy pozostałości kamieniołomu na amfiteatr dokonali naziści. Amfiteatr miał być swoistym mauzoleum dla poległych w 1921 r. Niemców, a do tego przeciwwagą dla katolickiego kościoła i klasztoru. Według projektu miał 7 tysięcy miejsc siedzących i 20 tysięcy stojących. Po II wojnie samo mauzoleum zostało wysadzone w powietrze, a w tym miejscu postawiono pomnik Czynu Powstańczego, który miał upamiętniać poległych powstańców III powstania śląskiego. Obecnie amfiteatr jest trochę zapuszczony, jednak chodzą słuchy o przyszłych pracach renowacyjnych.

Na mnie obszar, na którym położony jest amfiteatr zawsze robił ogromne wrażenie. Warto się tam przejść i zobaczyć ten obiekt na własne oczy. Z tego miejsca też można kontynuować swój spacer szlakiem przez Park Krajobrazowy aż dojdzie się do Rezerwatu Geologicznego – Geoparku.

Geopark Góra Świętej Anny

Obecnie w Polsce mamy trzy krajowe geoparki i jeden z nich jest właśnie na Górze Świętej Anny z powodu występowania unikatowych walorów geologicznych. Powstała specjalna ścieżka dydaktyczna, która ma przybliżyć historię tego krajobrazu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Bazylika, klasztor Franciszkanów i inne obiekty religijne

Jak już wspomniałam wyżej, Góra Świętej Anny jest miejscem, które najczęściej przyciąga pielgrzymów. Jest tu cała masa miejsc związanych z religią, które musisz odwiedzić. Jednak bardziej szczegółowe informacje dodam po mojej kolejnej wizycie na Górze Świętej Anny.

  • Jeśli jesteś ciekawy, albo potrzebujesz konkretnych informacji o sanktuarium, czy uroczystościach religijnych to polecam Ci zajrzeć TUTAJ.
  • Szukasz noclegu? Polecam Ci gorąco Dom Pielgrzyma, który dysponuje szerokim zapleczem noclegowym i gastronomicznym – TUTAJ więcej informacji. Ceny za noc są bardzo zróżnicowane, gdyż pokoje są dostępne w różnym standardzie.
  • Jesteś głodny? Kolejny raz polecę Ci Dom Pielgrzyma 🙂 Przepyszne śląskie obiady i ogromne porcje! Oprócz Domu Pielgrzyma polecam też restauracje: Pod Jeleniem, Zajazd Góra Świętej Anny, czy restaurację Alba.
Góra Świętej Anny

Podsumowanie

Warto podróżować lokalnie i odkrywać najbliższe nam tereny. Często wyjeżdżamy na drugi koniec świata, a nigdy nie odwiedziliśmy swojego sąsiedztwa. Ja wychodzę z założenia, że najlepiej wyjazdy długie i dalekie (najczęściej zagraniczne) przeplatać krótkimi, regionalnymi wycieczkami po Polsce. Co Ty o tym sądzisz? Napisz w komentarzu, jakie miejsce w województwie opolskim ostatnio udało Ci się zwiedzić. Ja zaś obiecuję rozszerzać ten wpis o kolejne piękne miejscówki i atrakcje Opolszczyzny.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *