Durmitor atrakcje
Czarnogóra,  Europa,  Podróże

Durmitor – TOP 5 miejsc, które musisz odwiedzić

Park Narodowy Durmitoru to prawdopodobnie najmniej odkryty i wyeksploatowany turystycznie teren w Europie. Znajdziesz tam prawdziwie dziką naturę, ogromne górskie przestrzenie, pasące się konie na halach i znikomą ilość turystów.

Z tego wpisu dowiesz się, które miejsca w Durmitorze musisz koniecznie odwiedzić, by z wyjazdu wycisnąć to, co najlepsze! Dla mnie osobiście górskie tereny Durmitoru to było największe odkrycie i zaskoczenie podczas tego czarnogórskiego wyjazdu! Okazało się, że Czarnogóra to nie tylko przecudne plaże i Zatoka Kotorska, ale również zapierająca dech w piersiach północ kraju!

Durmitor – gdzie to jest?

Durmitor to jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich leżące w Czarnogórze. Same zaś Góry Dynarskie będą Ci często towarzyszyć na Bałkanach, gdyż ich pasma, poza Czarnogórą, rozciągają się jeszcze w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Kosowie czy Albanii. Poza wysokimi szczytami górskimi (kilkanaście z nich ma wysokość ponad 2 300 m n.p.m.!), Durmitor to także kaniony rzeki Tary i Pivy oraz mnóstwo polodowcowych jezior.

Park Narodowy Durmitoru powstał w 1952 r. i zajmuje niebagatelną powierzchnię 32100 ha. Dzięki powstałym kanionom rzek i polodowcowym jeziorom krajobraz tu jest bardzo zróżnicowany, a przez to niesamowicie piękny.

Durmitor top miejsca

Na bazę noclegową w Durmitorze wybraliśmy najwyżej położone miasteczko w Czarnogórze – Žabljak. Leży ono na wysokości 1450 m n.p.m. i jest najczęściej wybieraną bazą wypadową przez podróżujących. Z całą pewnością nie będziesz miał problemu ze znalezieniem tam noclegu, gdyż prawie w każdym domu wynajmowane są apartamenty albo pokoje. Noclegu możesz szukać na miejscu, choć w sezonie lepiej zarezerwować coś wcześniej, np. przez booking.com.

Kanion Tary i most Đurđevića Tara

Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy to punkt widokowy na kanion rzeki Tary, który znajduje się na moście Đurđevića Tara. Musisz wiedzieć, że kanion Tary jest najgłębszym kanionem w Europie. W niektórych miejscach dochodzi nawet do 1300 metrów głębokości! Do tego w całości objęty jest ochroną UNESCO.

Najbardziej popularnym miejscem, z którego można podziwiać kanion Tary jest właśnie mosta Đurđevića Tara. Zresztą sam most również jest niczego sobie. Został wybudowany w latach 1937-1941 na podstawie projektu inżyniera Mijata S. Trojanovića jako największy taki obiekt w Europie. Dojazd samochodem z Żabljaka do mostu zajmie Ci około pół godziny.

Tuż obok mostu jest możliwość zjazdu tyrolką nad kanionem za jedyne 10 euro od osoby. My zrezygnowaliśmy z tej atrakcji, bo trasa zjazdu nie była jakoś bardzo szczególna (jak na nasze oko), ale chętnych nie brakowało. Warto za to przespacerować się na drugą stronę mostu i skręcić w prawo. Dojdziesz nie tylko do miejsca, w którym kończy się zjazd tyrolką, ale i do fajnej restauracji.

Na rzece Tarze organizowane są też spływy i raftingi, więc dla wszystkich fanów aktywnego spędzania czasu to z pewnością dobry pomysł. Pamiętaj jednak, że latem woda w rzece jest bardzo spokojna. Jeśli jesteś bardziej żądny wrażeń to polecam spływ wiosną, kiedy woda w Tarze jest spiętrzona 😉

Trasa P14 pomiędzy szczytami Durmitoru

Droga P14 ma około 50 km długości i prowadzi przez góry Durmitoru od miejscowości Żabljak do Plużine. Zdecydowanie warto przejechać tą trasę w całości! Nie będziesz żałować ani jednej sekundy spędzonej w drodze. Moim zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych tras widokowych w całej Czarnogórze, o czym więcej napisałam w poniższym poście.

Trasa przebiega przez Park Narodowy Durmitor, dlatego też będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 3 euro za osobę za dzień. Na trasie kursują mobilni pracownicy parku narodowego, którzy na jednym z postojów na pewno sprawdzą czy masz bilet i chętnie Ci go sprzedają.

Droga w Durmitorze jest magiczna, a krajobrazy wręcz oszałamiające. Oczywiście jak na górską drogę przystało jest wąska i bardzo kręta, ale za to nawierzchnia jest asfaltowa w dobrym stanie. Nasza skoda fabia nie miała tam żadnego problemu 😉 Na trasie znajdują się liczne zatoczki i postoje. Jedne prowadzą do miejsc widokowych, z których można podziwiać konkretne szczyty górskie w pełnej krasie (np. Sedlo czy Prutaś). Inne zaś do małych górskich knajpek, gdzie można się czegoś napić i kupić lokalne wyroby.

Jednym z moich najlepszych wspomnień z trasy P14 był zachód słońca na Przełęczy Sedlo. Uważam, że to idealne miejsce do obserwowania zachodu słońca w Durmitorze. Po prostu niesamowite wrażenia! Jeżeli, tak jak my, wybierzesz nocleg w Żabljaku to warto po prostu podjechać pod Przełęcz Sedlo specjalnie na sam zachód słońca. To w końcu tylko 13 km!

Jezioro Pivsko

Trasa P14 przez Durmitor właściwie kończy się nad jeziorem Pivsko, więc możesz połączyć te dwa punkty w jedną całodniową wycieczkę. Polecam Ci przejechanie się trasą M18 wzdłuż kanionu rzeki Pivy. Dotrzesz wówczas do zapory wodnej Mratinje, dzięki której powstało w ogóle jezioro Pivsko.

Tak, to turkusowe jezioro jest sztucznym zbiornikiem! Pivsko jest drugim co do wielkości jeziorem w Czarnogórze, a największym jeziorem sztucznym. Powstało w 1975 roku i liczy 12,5 km² powierzchni. Widoki na jezioro i kanion rzeki Pivy mogą być ciekawą odmianą po górskich krajobrazach Durmitoru. Jak Ci się podobają?

Czarne Jezioro

Czarne Jezioro (Crno Jezero) to najbardziej znane jezioro polodowcowe w górach Durmitoru. Myślę, że porównanie go do naszego Morskiego Oka w Tatrach będzie całkiem trafne. Czarne Jezioro jest po prostu częstym podróżniczym celem mieszkańców Czarnogóry, jak i turystów zagranicznych. W 2020 roku nie trafiliśmy na tłumy ludzi, ale też nie byliśmy tam zupełnie sami. Według mnie było optymalnie 😉

Jezioro leży na wysokości 1416 m n.p.m., a jego powierzchnia to aż 515 ha. Prowadzi do niego 3,5 – kilometrowa trasa z Żabljaka, którą możesz pokonać pieszo, ale można podjechać również na parking znajdujący się w odległości mniej więcej 0,5 km od jeziora. Po krótkim spacerze ukaże Ci się wspaniały widok na jezioro, w którym woda lśni jak lustro i mieni się w słońcu różnymi kolorami.

Nad Czarnym Jeziorem można spędzić sporo czasu i wcale się nie nudzić. Już sam spacer naokoło jeziora pochłonie trochę czasu, a przecież można jeszcze skorzystać z kajaków albo łódki, a nawet poplażować. My odwiedziliśmy jezioro już dość późnym popołudniem, dlatego wróciliśmy tam następnego dnia rano, aby w pełnym słońcu popływać łódką.

Przy okazji zjedliśmy śniadanie w restauracji nad Czarnym Jeziorem – Nacionalni Restoran Crno Jezero, o której będzie mowa niżej.

Žabljak – gdzie zjeść

Nacionalni Restoran Crno Jezero – restauracja nad Czarnym Jeziorem

Jest to jedyna restauracja nad Czarnym Jeziorem, więc jak się pewnie domyślasz nie najtańsza. Za to widok na Czarne Jezioro wynagradzał w pełni nieco wyższe ceny 🙂 Zjedliśmy w niej dobre śniadanie i wypiliśmy pyszną kawę. Przykładowe ceny:

  • śniadanie – od 4,00 – 5,50 euro
  • espresso – 1,30 euro
  • cappuccino – 1,80 euro
  • caffe latte – 2,50 euro
Durmitor gdzie zjeść

Konoba Luna

Restauracja w Żabljaku, którą mogę z całego serca polecić! Jest to jedna z tańszych restauracji w mieście, a serwuje pyszne regionalne dania. Porcje były ogromne, a obsługa szybka i miła. Widać, że stołuje się tam dużo lokalsów. Polecam wybrać coś z zestawów dla dwóch osób, bo można wtedy wiele regionalnych potraw skosztować. Przykładowe ceny:

  • zestawy dla 2 osób – od 6,50 – 20,00 euro
  • Ćevapi – 4,00 euro
  • steki – od 7,00 – 8,00 euro
  • Grillowana wieprzowina – 6,50 euro
  • Kurczak z grilla – 5,50 euro
  • Szaszłyki z grilla – 5,50 euro
  • Grillowany filet cielęcy – 6,50 euro
  • piwo Nikšićko – 1,70 euro

Balkan Pizzeria

Dość niepozorna pizzeria, gdyż nie jest położona tuż przy głównej drodze, ale zdecydowanie warta odszukania! Udało nam się usiąść przy stoliku w ogródku i mimo, że wystrój i lokalizacja pizzerii nie powalały, to okazało się, że pizza jest wyśmienita. Przykładowe ceny:

  • pizza – od 5,30 – 8,00 euro
  • piwo Nikšićko – 2 euro

Podsumowanie

Park Narodowy Durmitoru to tak wyjątkowe krajobrazy i tak przepiękna natura, że zachwytom mogłoby nie być końca! Uważam, że północna część Czarnogóry jest równie piękna, co wybrzeże i z wielką chęcią wybiorę się tam ponownie.

Natomiast samo miasto Żabljak jakoś specjalnie mnie nie ujęło i na pewno nie przyrównałabym go do naszego Zakopanego. Brakuje tam części bardziej spacerowej czy reprezentacyjnej. Nie ma też jakiś szczególnie ładnych pod względem architektonicznym górskich domów. Żabljak jest po prostu najlepszą bazą wypadową w góry Durmitoru, bo najbliższą i z największym zapleczem noclegowym czy gastronomicznym.

Durmitor top miejsca

Czy brałeś kiedyś pod uwagę wyjazd do Czarnogóry pod kątem wypadu górskiego, a nie nad morze? Czy jednak kraj ten zawsze będziesz kojarzył z ciepłym Adriatykiem? Wydaje mi się, że wśród Polaków Czarnogóra funkcjonuje jako tańszy zamiennik chorwackich wakacji nad ciepłym morzem. Daj znać w komentarzu, czy byłeś kiedyś w Durmitorze albo czy planujesz się wybrać 😉

Poniżej moje pozostałe posty z wyjazdu do Czarnogóry:

  1. Czarnogórski Ulcinj, czyli najdłuższa plaża na Bałkanach.
  2. Rejs po Jeziorze Szkoderskim – jedna z największych atrakcji Czarnogóry.
  3. 3 najlepsze plaże w okolicach Budvy + bonus
  4. Zachwycające trasy widokowe w Czarnogórze
  5. Zachwycające trasy widokowe Czarnogóry cz. 2
  6. Herceg Novi – co warto zobaczyć w mieście fortów
  7. Perast – bajeczna miejscowość w Zatoce Kotorskiej
  8. Wyspa Sveti Stefan, czyli symbol luksusu w Czarnogórze
  9. 3 sposoby na zwiedzanie Kotoru w Czarnogórze
podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

8 komentarzy

  • Emil

    My jesteśmy właśnie w Žabljaku i planujemy dzisiaj po Twoim poście zrobić trasę P14 plus może kawałek do Mratinje Dam. Pogoda ma być trochę gorsza ale mam nadzieję że i tak podróż się uda 🙂

    • Marta

      Super! Trasa P14 jest naprawdę cudowna 🙂 zresztą kanion Pivy aż do tamy Mratinje również! Trzymam kciuki, żeby pogoda i widoki dopisały!!! Dziękuję, że korzystacie z moich poleceń 😀

    • Marta

      Dziękuję bardzo i życzę udanego wyjazdu! 😁 Chociaż nie wątpię, że taki będzie w tak pięknych okolicznościach przyrody!

  • Marek

    Witam,
    Wybieramy się w tamte rejony w czerwcu 10-15.065. Czy w tym okresie trasa P14 i Durmitor ring są dostępne czy jeszcze zima w tej części?

    • Marta

      Zazwyczaj te trasy w czerwcu są już otwarte/przejezdne, ale niestety nie da się tego tak na 100% określić. Śnieg dość często zalega tam nawet do końca maja, w zeszłym roku chociażby P14 była zamknięta bodajże do 24.05 (mniej więcej). Gdy leży tam jeszcze śnieg to służbom trochę czasu to zajmuje, żeby ogarnąć całą trasę. Najlepiej spróbować przed wyjazdem dopytać kogoś, kto przebywa w Żabljak, jak wygląda sytuacja 🙂 Udanego wyjazdu!

    • Ewa

      Świetne, inspirujące artykuły i zdjęcia. Kawa postawiona. Planujemy spędzić przyszłoroczne wakacje w Czarnogórze (Zatoka Kotorska, Lovcen, Durmitor). Czy może nam Pani podpowiedzieć, na podstawie własnego doświadczenia, który miesiąc będzie najlepszy? Rozważamy czerwiec i lipiec.

      • Marta

        Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂 Jeśli chodzi o wakacje w Czarnogórze to osobiście wolę takie kraje, jak Czarnogóra czy Chorwacja odwiedzać poza szczytem sezonu. Wybrałabym więc czerwiec, kiedy pogoda też już jest świetna, a turystów będzie trochę mniej! 🙂
        Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *