Teide informacje
Europa,  Podróże,  Teneryfa

Wulkan i Park Narodowy Teide – praktyczne informacje

Największa atrakcja Teneryfy to wulkan Pico del Teide, który wznosi się na wysokość 3718 m n.p.m. Ten czynny wulkan, jak i jego otoczenie co roku przyciągają masę turystów z całego świata. Jak się przygotować na zwiedzanie wulkanu? Co można zobaczyć w Parku Narodowym Teide?

Zapraszam do przeczytania mojego krótkiego przewodnika!

Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide to największy park narodowy na Wyspach Kanaryjskich. Został utworzony w 1954 roku, zaś w 2007 wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Imponujące 19 hektarów chronionego obszaru to niezliczone formacje geologiczne powstałe w wyniku erupcji. Kratery, pola zastygłej lawy, no i oczywiście sam wulkan tworzą niesamowity krajobraz.

W całym Parku Narodowym Teide znajdziesz oznaczone punkty widokowe, przy których warto się zatrzymać. Przejeżdżając przez rozległy park oglądasz w końcu wulkan z każdej możliwej perspektywy. Co więcej, krajobraz nie jest wszędzie taki sam! Nie ma tu mowy o monotonii 😉

My Park Narodowy Teide przejechaliśmy samochodem, zatrzymując się wielokrotnie przy oznaczonych miejscach czy zatoczkach, skąd można było podziwiać rozległe równiny wulkanicznego krajobrazu. Mowa o równinach, zwanych Cañadas, które położone są mniej więcej na wysokości 2 000 m n.p.m. Ten teren pokryty jest bazaltowymi, pumeksowymi i obsydianowymi formacjami skalnymi, które znalazły się tu (oczywiście) za sprawą wulkanu El Teide.

Zdobycie wulkanu Teide

Wulkan El Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii, a zarazem trzecim co do wysokości wulkanem na świecie. A czy da się wejść na sam jego szczyt? Otóż tak! Istnieją dwa sposoby na zdobycie Pico del Teide: wjazd kolejką lub trekking.

Kolejka linowa

Kolejka linowa Teleférico del Teide startuje z poziomu 2356 m n.p.m., a zatrzymuje się na wysokości 3555 m n.p.m., gdzie znajduje się taras widokowy La Rambleta. A zatem kolejka nie dociera na sam szczyt wulkanu. Tam dotrzesz tylko wtedy, gdy będziesz posiadać specjalne pozwolenie wydawane przez Park Narodowy Teide. Niestety, często pozwolenie na wejście na Pico del Teide trzeba rezerwować dużo wcześniej, nawet kilka miesięcy przed wyjazdem. Weź to pod uwagę podczas planowania pobytu na Teneryfie.

Są jednak sposoby na “ominięcie” procedury ubiegania się o pozwolenie. Nie mam tu na myśli żadnych nielegalnych procederów 🙂 Ale o tym później!

Ceny biletów na kolejkę:

  • wjazd kolejką – 21.00 € (dorosły), 10.50 € (dziecko)
  • bilet w obie strony – 37.00 € (dorosły), 18.50 € (dziecko)
  • bilet w obie strony + audioprzewodnik – 39.50 € (dorosły), 18.50 € (dziecko)

Bilety na kolejkę można kupić online TUTAJ. Ważną informacją jest to, że z atrakcji nie może skorzystać dziecko poniżej 3 roku życia.

Trekking

Na szczyt wulkanu El Teide prowadzi pieszy szlak nr 7, który do miejsca górnej stacji kolejki linowej zajmuje około 3 godziny drogi. Dalej, a więc pod sam krater wulkanu biegnie szlak nr 10, na który warto zarezerwować około 40 minut. Tak, jak w przypadku wjazdu kolejką linową, również i piesze wejście na sam szczyt wulkanu wymaga posiadania pozwolenia, o którym już wcześniej wspominałam.

Pozwolenie jest limitowane (200 osób na dzień) i wydaje je Park Narodowy Teide. TUTAJ możesz je zarezerwować.

Brak pozwolenia

Co zrobić, gdy wyjazd na Teneryfę rezerwujesz w ostatniej chwili, np. kupując wycieczkę last minute, a bardzo chcesz zdobyć szczyt wulkanu? Nie martw się, bo nie wszystko jeszcze stracone! Masz dwie możliwości.

Pierwszą jest wykupienie wycieczki z przewodnikiem. Wtedy nie potrzebujesz osobnego pozwolenia na wejście, gdyż takie pozwolenie za Ciebie “załatwił” już przewodnik. Wchodząc na stronę Parku Narodowego Teide, gdzie rezerwujesz pozwolenie na wejście na szczyt, jest rozróżnienie właśnie na licencjonowanych przewodników i wszystkie pozostałe osoby. Chodzi o to, że pewna pula pozwoleń jest z góry przeznaczona dla przewodników.

Drugą opcją jest nocne wejście na wulkan El Teide. Niestety, zdaję sobie sprawę, że ta opcja nie jest dla wszystkich. Natomiast, jestem pewna, że dla niektórych może to być niezwykle kusząca alternatywa. Najistotniejsze jest to, że aby wspinaczka się powiodła, trzeba przekroczyć punkt kontrolny pod szczytem przed 9.00 rano. Do takiego trekkingu trzeba być jednak dobrze przygotowanym – dobra kondycja i odpowiednie wyposażenie. Ale tego chyba nie trzeba nikomu mówić 😉

Podsumowanie

My, jako że podróżowaliśmy z niespełna sześciomiesięczną córką, nie mieliśmy możliwości zdobycia szczytu El Teide. Ten punkt wycieczki zostawiamy na następny raz! To nie oznacza, że nie warto w takim przypadku odwiedzić samego Parku Narodowego Teide. Zdecydowanie warto to zrobić. Wokół wulkanu jest mnóstwo szlaków, ścieżek widokowych, po których można bez problemu pospacerować. Niezwykły, księżycowy krajobraz rozpoczyna się już na wysokości równin Cañadas.

Dla nas wizyta w Parku Narodowym Teide to była wspaniała przygoda! A Ty zdobyłeś już jakiś wulkan? Jeżeli planujesz wyjazd na Teneryfę to zajrzyj do moich pozostałych wpisów z tej wyspy:

  1. Teneryfa – TOP 10 atrakcji
  2. 10 najpiękniejszych plaż Teneryfy
  3. Masca i klify Los Gigantes, czyli atrakcje zachodniej Teneryfy
  4. Garachico i Smocze Drzewo, czyli wypad na zachód Teneryfy
  5. Santa Cruz w jeden dzień, czyli co zobaczyć w stolicy Teneryfy
  6. Góry Anaga na Teneryfie – atrakcje i punkty widokowe
  7. Teneryfa południowa czy północna na wakacje?
podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *