Kerkyra – co zobaczyć w stolicy Korfu
Czy warto poświęcić czas, by zwiedzić Kerkyrę, stolicę Korfu? W tym wpisie przekonasz się, że zdecydowanie warto! Kerkyra jest miastem idealnym na jeden dzień, na trzy dni, a nawet na tydzień. Pozwól sobie na długi spacer po Campiello, wypij kawę w Liston, wskocz do orzeźwiającego morza prosto z leżaka na Faliraki. Skuś się na gałkę lodów z kumkwatu, wytarguj najlepszą cenę za miskę z drzewa oliwnego, spójrz na miasto z góry.
Klimat stolicy Korfu bardzo przypadł mi do gustu, czułam się tam fantastycznie, dlatego odwiedziłam to miasto nie raz, nawet nie dwa razy, a wielokrotnie! Jeśli chcesz zobaczyć Stare Miasto Korfu moimi oczami, napić się pysznej kawy w klimatycznych knajpkach czy odwiedzić najważniejsze zabytki, to zapraszam do lektury!
Na skróty
Stolica Korfu – Kerkyra
Wyspa Korfu została włączona do Grecji dopiero w 1864 roku, a wcześniej dość często przechodziła z rąk do rąk. Od XV wieku panowali tu Wenecjanie, Francuzi od 1807 roku czy chociażby Brytyjczycy, którzy przejęli wyspę po kongresie wiedeńskim. I wszyscy zostawili po sobie “spadek”. Widać w Korfu mieszkankę kulturową i architektoniczną.
Spacerując uliczkami Starego Miasta, poczujesz się jak we Włoszech. Patrząc na budynek Liston z jego cudownymi arkadami, będziesz się zastanawiać czy to przypadkiem nie jest Paryż. Do tego wszystkiego znajdziesz tu starożytne ruiny, piękne proporcje budynków, bo przecież historia Kerkyry to historia ciągnąca się od VIII wieku p.n.e.!
Stolica Korfu niejedno ma imię. A nawet dwa! Miasto nazywa się Korfu, ale spotkasz się również z nazwą Kerkyra. Obie nazwy są poprawne, a nazwa Kerkyra (Kerkira) pochodzi z dawnych czasów i wiąże się z mityczną legendą. Legenda opowiada o nimfie, która nosiła imię Kerkira i została uprowadzona przez Posejdona na tę wyspę. Kerkira urodziła syna, od którego wywodzi się lud zamieszkujący Korfu.
Bogata historia, ciekawe legendy, a przede wszystkim piękne krajobrazy sprawiają, że Korfu jest niesamowicie interesującym miastem. Noclegów w Korfu szukaj na booking.com.
Atrakcje
Stare Miasto Korfu
Zwiedzanie Korfu zacznij od spaceru po Starym Mieście. Sercem Starego Miasta jest Campiello – najstarsza część miasta, zbudowana przez Wenecjan. To tutaj znajdziesz plątaninę wąskich uliczek z pastelowymi kamienicami i willami. Każdy zakamarek wypełniony jest rozmaitymi knajpkami, butikami i straganami z rękodziełem. Pokręć się też po tych mniej uczęszczanych uliczkach, możesz wtedy zobaczyć, jak żyją tutejsi mieszkańcy. Prawdopodobnie nie raz rzuci Ci się w oczy pranie rozwieszone pomiędzy domami, może nawet zaglądniesz komuś wprost do kuchni.
Stare Miasto Korfu tętni życiem w dzień i w nocy. Panuje tu wspaniała atmosfera, a życzliwi Grecy zadbają, by umilić Ci wizytę. To miejsce, które kusi kolorami, dźwiękami i zapachami. Różowe bugenwille ozdabiają domy, sprzedawcy zapraszają na degustację likieru z kumkwatu, a butiki oferują skórzane sandały dobrej jakości. Polecam Ci zagłębić się po prostu w tę niezwykłą plątaninę uliczek, obserwować ludzi wokół i czerpać z tego, ile się da!
Stare Miasto Korfu zostało docenione i w 2007 roku w całości wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Spianada
Kierując się ze Starego Miasta w stronę Starej Fortecy, będziesz musiał przejść przez wielki park Spianada. Brytyjczycy grali tutaj w krykieta, który podczas ich panowania na wyspie, stał się popularnym sportem, nawet wśród Greków. W parku Spianada nie tylko turyści lubią spędzać czas, ale przychodzą tu także miejscowi, szczególnie, gdy obchodzone są święta i ważne uroczystości.
Jak będziesz spacerować po parku Spianada, zwróć uwagę na znajdujący się tam Pomnik Maitland. To rotunda, którą postawiono, by uhonorować brytyjskiego oficera Sir Thomasa Maitlanda. Rotundę otacza 21 kolumn w stylu jońskim. Pomnik wygląda bardzo majestatycznie i dodaje uroku całej okolicy.
Liston
Liston o obecnym wyglądzie miasto Korfu “zawdzięcza” Francuzom. XIX-wieczny budynek z arkadami, rozległy plac i urocze kafejki to czynniki, które przyciągają tutaj turystów z całego świata. A bliźniacza ulica to Rue de Rivoli w Paryżu. Mimo, że kawiarnie w Liston nie należą do najtańszych, to ciężko tutaj o wolny stolik, zwłaszcza w sezonie.
Kiedyś miejsce to mogli odwiedzać wyłącznie arystokraci, którzy byli wpisani na specjalną listę. Z tego też prawdopodobnie wywodzi się nazwa “Liston”.
Stara i Nowa Forteca
W Korfu znajdują się dwie weneckie twierdze – Stara i Nowa Forteca (Old Fortress of Corfu i New Venetian Fortress). Dzięki nim Korfu nigdy nie zostało zdobyte przez Turków. Stara Forteca została zbudowana w XV wieku na skalistym półwyspie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że na terenie Starej Fortecy nakręcono scenę do filmu z Jamesem Bondem “Tylko dla twoich oczu”. Z murów obu twierdz można podziwiać przepiękną panoramę miasta.
Wejście do Starej Fortecy jest płatne. Bilet normalny kosztuje 6 euro, a ulgowy 3 euro. Natomiast wejście do Nowej Fortecy nie wymaga żadnych biletów.
Katedra Świętego Spirydona
Katedra powstała w XV wieku i jest najważniejszą świątynią na wyspie. Przechowywane są w niej relikwie św. Spirydona, który jest patronem wyspy Korfu. Wiąże się z nim bardzo ciekawa historia oraz kultywowane przez mieszkańców wyspy zwyczaje. Otóż, cztery razy w roku ulicami Korfu przechodzi procesja z relikwiami św. Spirydona. Dlaczego akurat cztery razy?
Według wierzeń św. Spirydon cudownie ochronił wyspę aż cztery razy. Raz od głodu, dwa razy uchronił mieszkańców przed cholerą, a czwarty ratunek dotyczył napaści Turków. Na pamiątkę tych wydarzeń procesja odbywa się właśnie cztery razy w roku. Charakterystyczną dzwonnicę katedry widać już z daleka!
Mieszkańcy Korfu wierzą, że św. Spirydon nocami spaceruje ulicami miasta i z tego powodu ma zdarte pantofle. Dlatego też, co roku we wspomnienie św. Spirydona (11 sierpnia), gdy otwiera się sarkofag, święty otrzymuje nowe sandały. Dość oryginalna tradycja, prawda?
Wejście do katedry jest bezpłatne. Pamiętaj jednak o odpowiednim stroju.
Muzeum Sztuki Azjatyckiej (Pałac Świętych Michała i Jerzego)
Pałac Świętych Michała i Jerzego został wybudowany w XIX wieku przez Brytyjczyków jako siedziba brytyjskich przedstawicieli na Korfu, w tym Wysokiego Komisarza Wysp Jońskich. Co ciekawe, budynek powstał z kamienia, który sprowadzono tu specjalnie z Malty. Według mnie pałac prezentuje się obłędnie, ogromne wrażenie robi grecka kolumnada, a do tego wewnątrz obecnie znajduje się Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Jest to jedyne takie muzeum w całej Grecji.
Jako, że wyjazd z niemowlakiem rządzi się swoimi prawami, to nie zwiedzaliśmy muzeum, ale ponoć wystawa jest warta zobaczenia. Jeśli odwiedziłeś Muzeum Sztuki Azjatyckiej to koniecznie napisz w komentarzu, jakie były Twoje wrażenia.
Ceny biletów:
- 6 euro – bilet normalny
- 3 euro – bilet ulgowy
TUTAJ znajdziesz więcej informacji praktycznych o Muzeum, jak chociażby godziny otwarcia czy respektowane ulgi.
Natomiast, tuż obok Muzeum znajduje się pięknie utrzymany park, z którego rozpościera się widok na Starą Fortecę oraz na plażę Faliraki, o której więcej przeczytasz poniżej.
Plaża Faliraki
W Kerkyrze w centrum miasta możesz się zrelaksować na plaży Faliraki. Nie tylko odwiedzają ją turyści, ale bardzo często można spotkać tutaj wypoczywających Greków. Plażę miejską Faliraki znajdziesz za Pałacem Świętych Michała i Jerzego. Jest to betonowa plaża, a do wody można zejść po drabinkach.
Może nie jest to typowa plaża, ale ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Są tu leżaki, bary, w których zamówisz ulubionego drinka, no i jedyny w swoim rodzaju widok na Starą Fortecę.
A moje ulubione plaże na Korfu opisałam w poniższym wpisie 🙂
Wyspa Vlacherna i pas startowy
Warto wybrać się w jedno miejsce, które znajduje się poza centrum Kerkyry. W odległości ok. 4,5 km od centrum Starego Miasta znajduje się malutki monastyr Vlacherna. Turyści przyjeżdżają tu bardzo licznie, zaś powody tych wizyt są dwa. Jednym jest właśnie ów monastyr Vlacherna. Biała cerkiew z XVII wieku, która znajduje się na malutkiej wysepce, połączonej z lądem groblą. Miejsce jest bardzo malownicze, zwłaszcza w okolicy zachodu słońca można załapać się na feerię barw.
*Monastyr Vlacherna bardzo często “reklamuje” wyspę Korfu na różnych portalach czy w katalogach biur podróży.
Drugim powodem, dlaczego przyjeżdżają tu turyści, jest obserwacja lądujących i startujących samolotów, gdyż tuż obok monastyru znajduje się koniec pasa startowego. Jeśli sprawdzisz godziny przylotów samolotów na lotnisko w Korfu to z pewnością uda Ci się zobaczyć lądujący samolot z bardzo bliskiej odległości. Dla niektórych jest to wystarczający powód, by tutaj przyjechać 😉
Polecam Ci zatrzymać się na chwilę na parkingu obok Cafe Kanoni. Z tego miejsca roztacza się przepiękny widok na monastyr Vlacherna, Mysią Wyspę i oczywiście na lądujące samoloty.
Gdzie zjeść? Gdzie na kawę?
Pitta Tou Pappou
Pitta Tou Pappou to bardzo fajna knajpka z greckim fast foodem. Zjesz tu przepyszną pitę, souvlaki czy kalamakię. Wszystkie danie, które zamówiliśmy były bardzo smaczne, a porcje ogromne. Trzeba jednak mieć szczęście, by upolować wolny stolik. Jednak zdecydowanie warto próbować!
Adres: 12 Agion Padon, Korfu
Bouzis, the Laborious
Bouzis, the Laborious to również grecki fast food. My braliśmy stąd jedzenie na wynos podczas spacerów po Starym Mieście. Pyszna pita (ponoć najlepsza w Korfu) i gyros, a do tego dobre ceny.
Adres: Evgeniou Voulgareos 85, Korfu
Mikro Cafe
Mikro Cafe to urocza kafejka, w której wypijesz naprawdę dobrą kawę. Przepiękna okolica zachęca do relaksu i obserwowania ludzi wokół. Miejsce w sam raz na kawę, a wieczorem na drinka!
Adres: Kotardou 42, Korfu
Favela No. 17
Favela 17 to jedno z najlepszych miejsc na śniadanie w Korfu. Nie tylko wystrój kawiarni jest wyjątkowy, ale również serwowane jedzenie i kawa. Gorąco polecam to miejsce!
Adres: Petridou & Prosforou 17 Campielo, Korfu
Papagiorgis Patiserie-Gelateria
Jeśli szukasz najlepszych lodów i deserów w Korfu to koniecznie udaj się do Papagiorgis Patiserie-Gelateria. Miejsce to istnieje nieprzerwanie od 1924 roku i jest prowadzone już przez trzecie pokolenie rodziny Dafnis. Polecam spróbować przepysznych lodów z kumkwatu.
Adres: 32 Theotoki Nikiforou, Korfu
Parking
Poruszaliśmy się po wyspie samochodem, więc odwiedzając stolicę musieliśmy znaleźć parking. TUTAJ znalazłam stronę, na której opisane są parkingi i płatne strefy w mieście Korfu. Natomiast, my za każdym razem parkowaliśmy w bezpłatnych miejscach.
Moja rada jest taka, by w nawigacji wpisać Uniwersytet Joński (Ionian University) i szukać miejsca w tej okolicy. Do Starego Miasta jest niedaleko, a my nie mieliśmy większego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca w tej okolicy.
Podsumowanie
Stolica Korfu totalnie skradła moje serce! Uliczkami Starego Miasta mogłabym spacerować godzinami. Jest tam dużo do zobaczenia, niezależnie czy nastawiasz się na zabytki i muzea, czy na samotne eksplorowanie mniej popularnych zakamarków. Zaplecze gastronomiczne jest bardzo różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
A jak Tobie się podoba stolica Korfu? Lubisz zwiedzać większe miasta na wakacjach? Czy raczej skupiasz się na plażowaniu? Daj znać w komentarzu, co myślisz o Kerkyrze.
Z pozdrowieniami,
Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!