Stramberk atrakcje
Czechy,  Europa,  Podróże

Štramberk – idealne miasteczko na jednodniową wycieczkę do Czech

Wyjazd za granicę kojarzy Ci się z drogą rozrywką i wczasami w zatłoczonym kurorcie? Nie zawsze musi tak być! Za granicę można także pojechać na krótko i tanio. Mam dla Ciebie propozycję na jednodniową wycieczkę do naszych południowych sąsiadów – Czechów.

Zapraszam na krótką wyprawę po Beskidzie Morawsko-Śląskim.

Nad miastem góruje Truba

Štramberk – miasteczko, które dla Ślązaków znajduje się zaledwie rzut beretem od domu, to idealne miejsce na jednodniowy wypad. Nie mieszkasz na Śląsku? Nie przejmuj się! Wypad do Štramberku możesz połączyć z jakąkolwiek samochodową wyprawą na południe Europy. Może planujesz wakacje w Chorwacji i szukasz ciekawego noclegu po drodze? 🙂

Štramberk leży w paśmie górskim Beskidów Morawsko-Śląskich, a równocześnie zalicza się do administracyjnej jednostki zwanej Krajem morawsko-śląskim. Od polskiej granicy (przejścia granicznego Chałupki – Bohumin) oddalony jest o ok. 60 km, zaś od Ostravy ok. 40 km. Zbliżając się do miasteczka z pewnością zauważysz górującą nad nim wieżę. Jest to wspomniana wcześniej Truba.

Stramberk Truba

Truba, czyli pozostałość po średniowiecznym zamku obronnym, który wznosił się w tym miejscu. Zamek z racji swego położenia miał duże znaczenie strategiczne, dlatego też nie dziwi, że dość często zmieniał właścicieli. Ponoć początki jego historii związane są z zakonem templariuszy. Obecnie można zwiedzać wieżę zamkową – Trubę, na której szczyt prowadzi ponad 120 schodów. Warto się jednak na nią wspiąć, bo widoki z góry są powalające!

Wejście na Trubę jest płatne, a ceny biletów kształtują się następująco:

  • bilet normalny – 60 CZK, czyli ok. 11 zł,
  • bilet ulgowy – 30 CZK, czyli ok. 5,50 zł,
  • dzieci do lat 6. za darmo.

Więcej informacji o zwiedzaniu Truby (godzinach otwarcia, biletach wstępu, zniżkach, itp.) znajdziesz TUTAJ.

Na tropie wołoskich chat

Štramberk to nie tylko Truba i przepiękny widok z góry na okoliczne Beskidy. W miasteczku znajdziesz również cudowną drewnianą architekturę – wołoskie chaty. Tak, tak, tutaj również zawędrowali Wołosi! Tradycyjne drewniane chaty możesz zobaczyć wzdłuż ulic Horní Bašta, Dolní Bašta czy ulicy Jaroňkovej. Niesamowite jest to, że większość tych chat jest wciąż zamieszkała.

Stramberk atrakcje

Mnie najbardziej ujęły te malutkie ogródki, tarasiki i werandki pełne kwiatów, drewniane płoteczki, na których gdzieniegdzie zawieszone były garnuszki. Cudowny widok! Do tego spacerując uliczkami Štramberku możesz zabawić się w detektywa i poszukać symboli Truby w ogrodach. Gwarantuję Ci, że kilka z pewnością uda Ci się znaleźć.

Sztramberskie uszy

W Štramberku mają jeszcze jedną ciekawą atrakcję, a mianowicie Štramberské uši. Jest to ciekawostka kulinarna – Uszy sztramberskie są korzennymi pierniczkami w kształcie zwiniętej trąbki. Skąd w Štramberku tradycja wypiekania pierników o takim kształcie? Według legendy Uszy sztramberskie wiążą się z najazdem Tatarów na okolice miasta w 1241 roku. Mieszkańcom Štramberka udało się wówczas zatopić obóz tatarski, w którym później odnaleźli worek wypełniony odciętymi uszami chrześcijan. Uszy miały zostać wysłane tatarskiemu chanowi na dowód zwycięstwa.

Historia dość makabryczna, a jej upamiętnienie zdecydowanie apetyczne. Koniecznie spróbuj Sztramberskich uszu, bo są przepyszne. Można je kupić w kilku miejscach, m. in. na rynku miasteczka. Występują w różnych wersjach, od klasycznej po wersje z czekoladą, karmelem czy migdałami. Cena paczki pierników szacuje w okolicach 30 – 40 CZK.

Jaskinia Šipka

Udało Ci się zdobyć Trubę, pospacerować uliczkami miasta, odwiedzić rynek i kupić Sztramberskie uszy? Jeśli masz jeszcze czas i siły to zapraszam do jaskini Šipka. Najpierw udaj się w kierunku szkoły podstawowej, gdzie bez problemu zauważysz bramę z napisem Narodni Sad. To właśnie tam musisz skierować swoje kroki, jeśli chcesz dojść do jaskini. Za bramą skręć w prawo i idź około 500 metrów pod górkę. Voilà! Jesteś na miejscu 🙂

W jaskini Šipka odnaleziono kości dziecka neandertalczyka. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć w regionalnym muzeum w Štramberku. Sama jaskinia jest jednak bardzo malownicza, a z jej okolic roztacza się całkiem ładny widok na panoramę miasteczka z Trubą na czele.

Podsumowanie

Czeski Štramberk to moim zdaniem idealne miasteczko na jednodniową wycieczkę zagraniczną. Ciekawa architektura, piękne górskie widoki, miejsce na spacery i dobre jedzenie. Co więcej, to miejsce znajduje się niecałą godzinę drogi od granicy z Polską. Miejsce choć turystyczne, nie jest tłumnie oblegane, dlatego często można mieć jego atrakcje tylko dla siebie.

Gorąco polecam na rodzinne, niespieszne wycieczki 🙂

Kilka informacji praktycznych

  • Nie wjeżdżaj samochodem do samego centrum miasteczka. Są tam bardzo wąskie uliczki, często jednokierunkowe i ciężko z miejscami parkingowymi. Zaparkuj na oznaczonych parkingach (płatnych) niedaleko szkoły podstawowej. My mieliśmy farta i akurat tego dnia parking był za darmo, ale opłata dzienna wynosi 100 CZK.
  • Podróżując z niemowlakiem weź nosidełko, raczej zrezygnuj z wózka. Dlaczego? Uliczki są wybrukowane, wyboiste, a przede wszystkim jest pod górkę. Na Trubę również z wózkiem nie wejdziesz.
  • Gdzie zjeść? Oprócz skosztowania Sztramberskich uszu warto wybrać się na obiad do jednej z restauracji. Na rynku jest ich kilka. My byliśmy w restauracji Městský pivovar Štramberk na rynku, która jak sama nazwa wskazuje jest zarazem lokalnym browarem. Polecam!
Stramberk

Jak Ci się podoba Štramberk? Planujesz już weekend? 🙂 Jeśli szukasz ciekawych miejsc w województwie śląskim to zapraszam do przeczytania TEGO WPISU.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *