
Romantyczny weekend w Górach Świętokrzyskich – lista atrakcji
Góry Świętokrzyskie to jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Wiedziałeś o tym? Mimo, że nie należą do wysokich gór, to jednak bez problemu da się tu zdobywać szczyty! A jeśli górskie wspinaczki to nie Twoja ulubiona aktywność, to również mam dla Ciebie dobrą wiadomość.
Zapraszam Cię do przeczytania mojego przewodnika po romantycznych miejscówkach w Górach Świętokrzyskich! Wszystkie te miejsca trafiają u mnie na listę nieoczywistych turystycznych atrakcji tego regionu 🙂 Znajdziesz tu piękne krajobrazy, miejsca na spacery, a nawet muzeum poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy. Nie zabraknie również polecajek gastronomicznych i noclegowych.
Na skróty
Ruiny zamku w Bodzentynie
Czyż ruiny nie kojarzą się romantycznie? Ruiny zamku w Bodzentynie pochodzą z XIV wieku i znajdują się praktycznie w centrum miejscowości. Położone są bardzo malowniczo, bo na wzgórzu. A jaka jest ich historia? Zamek w Bodzentynie na przestrzeni lat ulegał licznym przebudowom. Przekształcił się z budowli gotyckiej w renesansową, aż w XVII wieku – w barokowy zamek.
Jego początki łączą się z osobą biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska, z którego inicjatywy na wzgórzu postawiono murowany budynek z wieżą, otoczono go fosą i połączono z murami miejskimi Bodzentyna.

Ciekawostka! W czerwcu 1410 r. w zamku w Bodzentynie zatrzymał się sam król Władysław Jagiełło, który był wówczas w trakcie pielgrzymki na Święty Krzyż przed pamiętną bitwą pod Grunwaldem.
Zamek w XVII wieku został przekształcony w spichlerz i szpital wojskowy, a całkowicie opuszczono go w 1814 r. Niestety, jego późniejsze dzieje to już głównie popadanie w ruinę. Niech Cię to jednak nie zniechęca! Mimo, że zamek w Bodzentynie to już trwała ruina to zdecydowanie warto tu przyjechać. Od razu zrobi się romantycznie i nostalgicznie!
Ruiny są ogólnodostępne dla zwiedzających, a tuż obok nich znajduje się kościół św. Stanisława, który również warto odwiedzić. Główny ołtarz w tym kościele pochodzi z samej Katedry Wawelskiej, a ufundował go król Zygmunt Stary.




Kamieniołom Kopulak
Kamieniołom Kopulak to okazja na szybką wycieczkę wprost na inną planetę 😉 O co chodzi? To miejsce totalnie niezwykłe, bo w Górach Świętokrzyskich oferuje Ci marsjańskie krajobrazy.
Kamieniołom Kopulak w Suchedniowie to jeszcze czynne wyrobisko, w którym podłoże tworzą skały osadowe z okresu triasowego. Skąd wziął się czerwony kolor? Przez obecność tlenków żelaza skały i woda przybierają czerwony kolor. Kamieniołom był przez długi czas eksploatowany, następnie zakończono wydobycie i wtedy wyrobisko wypełniło się wodą.



Wydobycie kamienia zostało jednak wznowione. Obecnie kilka razy w roku jest prowadzone tutaj wydobywa się tzw. pstry piaskowiec. Z tego powodu też najlepiej przed zwiedzaniem tego miejsca sprawdzić, czy akurat nie są akurat prowadzone żadne prace. Tak czy inaczej, bądź ostrożny podczas eksploracji Kopulaka!


Dworek Stefana Żeromskiego
Góry Świętokrzyskie to region, w którym w wielu miejscach można natrafić na ślady Stefana Żeromskiego. Okazuje się, że jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy wychował się we wsi Ciekoty, gdzie w 1871 r. we dworze zamieszkał wraz z rodzicami i siostrami. To w tym miejscu w młodym Stefanie narodziła się miłość do pisania. To stąd pisarz czerpał inspiracje! Obraz Ciekot i okolicznych wsi został na zawsze utrwalony w powieściach Żeromskiego, takich jak “Przedwiośnie” czy “Syzyfowe prace”.

Dworek Stefana Żeromskiego to miejsce, które musisz koniecznie odwiedzić, wybierając się w Góry Świętokrzyskie! To nie tylko sam budynek dworku, w którym mieści się muzeum, ale i jego otoczenie oraz znajdujące się obok Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Drewniany dworek w Ciekotach nie jest jednak oryginalnym budynkiem, w którym niegdyś mieszkała rodzina Żeromskich. Został on zniszczony w XX wieku i dopiero w 2010 r. został odtworzony i wyposażony, zgodnie z duchem epoki i literackimi opisami Stefana Żeromskiego.
Wnętrze dworku jest zachwycające! A dodając do tego niezwykle ciekawą historię rodziny Żeromskich, którą usłyszysz w muzeum, masz już dwa powody przemawiające za odwiedzeniem tego miejsca!



Ceny biletów:
- normalny – 10 zł
- ulgowy – 8 zł
Po więcej informacji zajrzyj TUTAJ. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” ma bardzo bogatą ofertę imprez i zajęć. Warto śledzić ich profile na facebooku czy Instagramie.




Zalew w Wilkowie
Zalew w Wilkowie to najpiękniej położony zbiornik wodny w Górach Świętokrzyskich. Spacerując jego brzegiem, możesz podziwiać Łysicę – najwyższy szczyt tych gór. Co oprócz pięknych widoków? Zalew w Wilkowie to aż 10 hektarów powierzchni, strzeżona plaża, ścieżka rowerowo-spacerowa o długości 2 km i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Miejsce jest oblegane w ciepłe i upalne dni. Dla mnie jednak jest również atrakcyjne wiosną 🙂 Masz ochotę na długi, romantyczny spacer w towarzystwie Gór Świętokrzyskich?




Rezerwat Barcza
Rezerwat przyrody Barcza to kolejne magiczne miejsce w Górach Świętokrzyskich, które chcę Ci pokazać. To około 15 hektarów lasu w utworzonym rezerwacie geologicznym, który chroni odsłonięte w tym miejscu dewońskie skały osadowe. W miejscu malowniczego jeziorka znajdowało się wyrobisko po kopalni piaskowców kwarcytowych, które używano do budowy dróg.



A jak tu dotrzeć?
Do rezerwatu Barcza wjeżdża się od strony drogi ekspresowej nr 7 w gminie Zagnańsk. Bez problemu znajdziesz lokalizację, choćby na mapach google. Warto się tu wybrać na spacer, nie tylko dla cudnego widoku na jeziorko, które przez mieszkańców nazywane jest “Baryłą”, ale również w poszukiwaniu mięsożernych roślin. Ja niestety nie znalazłam żadnej rosiczki, ale ponoć można napotkać je na swojej drodze w rezerwacie Barcza 😉



Rezerwat i góra Zamczysko
Czas na krótki górski spacer! Polecam wybrać się do rezerwatu przyrody Zamczysko i na górę noszącą taką samą nazwę. Ja trafiłam na trochę mroczny klimat, co sprawiło, że te miejsca idealnie wpasowały się w tematykę romantycznych miejscówek w Górach Świętokrzyskich.
Rezerwat przyrody Zamczysko leży w centralnej części Pasma Orłowińskiego między miejscowościami Makoszyn i Widełki. To prawie 15 hektarów lasu mieszanego bukowego, w którym niektóre egzemplarze drzew osiągają ponad 200 lat! W rezerwacie znajduje się stanowisko archeologiczne w miejscu dawnego ośrodka kultu pogańskiego z X wieku. Najprawdopodobniej był on poświęcony bogini Mokoszy.






Góra Zamczysko, oddalona od rezerwatu jakieś 3 km, góruje nad miejscowością Widełki, skąd prowadzi niebieski szlak. Na górze znajdują się pozostałości średniowiecznych budynków, prawdopodobnie o przeznaczeniu militarnym. Warto zrobić sobie wycieczkę w te rejony i znaleźć punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na pasmo Osiesęckie. Szlak nie jest wymagający, więc z pewnością każdy da radę.



Gdzie spać?
W samym sercu Gór Świętokrzyskich znajduje się Świetnokrzyska Chata – idealne miejsce noclegowe, jeśli podróżujesz w większej grupie. Do wynajęcia jest cały dom z pięcioma sypialniami i ogromnym ogrodem. Chata jest drewniana, bardzo klimatycznie, acz nowocześnie urządzona.

W ogrodzie znajdziesz nie tylko atrakcje dla dorosłych, ale i dla dzieci. Polecają się: grill, miejsce na ognisko, piwniczka, boisko do siatkówki, plac zabaw, hamakowisko, altana – czego chcieć więcej! W razie niepogody dzieci świetnie się odnajdą w bawialni Świetnokrzyskiej Chaty.
Po więcej szczegółów zapraszam TUTAJ! Świetnokrzyska Chata to nie tylko dobra lokalizacja, przemili właściciele, ale przede wszystkim miejsce, w którym da się odpocząć i odciąć od codzienności 🙂





Gdzie zjeść?
Podczas wypadu w Góry Świętokrzyskie odwiedziłam kilka restauracji, które mogę Ci polecić:
📍 Smaczna Chatka w Świętej Katarzynie
Pyszna, domowa kuchnia, w tym tradycyjna kuchnia świętokrzyska. Do dziś wspominam grycoki, czyli pierogi z kaszą gryczaną, które zjadłam w Smacznej Chatce. Genialne!



ul. Świętokrzyska 2, 26-010 Święta Katarzyna
W Gospodzie Echa Leśne polecam spróbować żeberek, sandacza czy dania nazwanego “kociołkiem czarownic” 🙂 Wszystko na wysokim poziomie, pięknie podane. Warto wspomnieć, że w Gospodzie można nabyć nalewki własnej roboty.



ul. Występa 63, 26-140 Łączna
Co tu dużo mówić – idealny adres na pizzę w Górach Świętokrzyskich! 😉


ul. Jana Pawła II 45, 26-001 Masłów Pierwszy
📍 Hotel Paradiso w Suchedniowie
W restauracji gorąco polecam spróbować makaronów i sałatki Cezar. Restauracja w Hotelu Paradiso to wyśmienite dania, elegancko podane. A może znajdziesz tu także nocleg?



ul. Harcerska 12, 26-130 Suchedniów
Zajazd Mistrz i Małgorzata to domowe obiady w pięknym otoczeniu zalewu w Borkowie. Zjadłam tu pyszną zalewajkę, spróbowałam Kieszeni Szefa, bigosu i pierogów. Polecam to miejsce, szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy otwarty jest ogródek.




Borków 113, 26-021 Borków
Mapka atrakcji
Podsumowanie
Góry Świętokrzyskie to nie tylko Łysica, Święty Krzyż i gołoborza. Mimo, że większości z nas kojarzą się właśnie z tymi atrakcjami, to jednak ten region Polski ma znacznie więcej do zaoferowania! Odwiedzone przeze mnie miejsca to nie tylko nietypowe atrakcje Gór Świętokrzyskich, ale i romantyczne miejscówki idealne na spacer we dwoje. Z całą pewnością są to miejsca, które mogą uatrakcyjnić Twój pobyt w Górach Świętokrzyskich.
Masz dużą przewagę nad większością turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie! Dlaczego? Dlatego, że poznałeś te ciekawe miejsca zanim staną się one obleganymi atrakcjami turystycznymi. Masz szansę na spokojną eksplorację kamieniołomów i spacery mniej znanymi szlakami górskimi.
Wpis powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Góry Świętokrzyskie.

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!
Zobacz również

10 najpiękniejszych plaż na Korfu
21 lutego 2023
Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w jeden dzień
4 sierpnia 2020