Podróże,  Polska

Miejsca w województwie śląskim, które musisz odwiedzić

Województwo śląskie to nie tylko kopalnie i huty, chociaż zabytki i atrakcje industrialne są tu dość liczne. Chcę Ci pokazać Śląsk, który mnie urzeka na co dzień i sprawia, że uwielbiam odkrywać jego zakątki. Jeśli dotychczas województwo śląskie kojarzyło Ci się jedynie z węglem to koniecznie zobacz, jakie miejsca na Śląsku wybrałam! W końcu województwo śląskie ma różne oblicza i warto poznać je wszystkie. Daj się przekonać!

Oto miejsca w województwie śląskim, które moim zdaniem musisz odwiedzić! 🙂

Zamek i park w Pszczynie

Zamek w Pszczynie to zdecydowanie perełka na Śląsku! Dawna siedziba rodu Hochbergów przyciąga całą masę turystów, ale też miejscowych, którzy uwielbiają spacerować po ogromnym parku zamkowym. Zamek jest aktualnie siedzibą muzeum i bardzo polecam Ci jego zwiedzanie. Zobaczysz w nim przepiękne wnętrza z wyposażeniem, które w 80% jest oryginalne! To naprawdę dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce większość zabytków i eksponatów została zniszczona, bądź skradziona podczas wojny i w okresie powojennym.

Oprócz zwiedzania samego zamku, koniecznie wybierz się na eksplorację parku pszczyńskiego, który liczy aż 156 ha powierzchni. Ciekawą atrakcją (nie tylko dla dzieci) jest Pokazowa Zagroda Żubrów, w której o wyznaczonych godzinach można obserwować karmienie tych olbrzymich zwierząt wprost z puszczy. A o tym, co robią żubry w Pszczynie dowiesz się z mojego wpisu ⬇️

Więcej informacji o pszczyńskich atrakcjach, czy polecanym miejscu na kawę znajdziesz w poniższym wpisie o Pszczynie. Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś tego miejsca, to nie wahaj się ani chwili i planuj już wycieczkę.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to bardzo unikalne miejsce na mapie Polski. Mimo, że nie jest to jedyna polska pustynia (serio! jest ich więcej), to jednak myślę, że szczególnie ona jest warta odwiedzenia. Leży na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego, dlatego jest częstym celem wycieczek zarówno mieszkańców Katowic i okolic, jak i Krakowa.

Pustynię można podziwiać z kilku punktów widokowych, pospacerować możesz kilkoma szlakami, choć ja polecam Ci Szlak Pustynny. Róża Wiatrów jest bardzo ciekawym miejscem, gdzie nie tylko możesz coś zjeść, ale i załapać się na różne organizowane wydarzenia, festiwale i atrakcje. Co więcej, odwiedzenie Pustyni Błędowskiej z dziećmi to bardzo dobry pomysł. Szlaki nie są trudne, a teren w okolicach Róży Wiatrów jest wręcz idealny na rodzinne pikniki.

Wszystkie praktyczne informacje znajdziesz w tym wpisie. Na mapce zaznaczyłam moją trasę wraz z punktami widokowymi, które odwiedziłam.

Tychy – Paprocany i Zameczek Myśliwski Promnice

Tychy może nie kojarzą się jakoś specjalnie turystycznie, za to dwie miejscówki polecam Ci z całego serca. Paprocany to idealny pomysł na upalny dzień! Rekreacyjny zbiornik wodny w weekendy przyciąga całe rzesze ludzi, w szczególności rodziny z dziećmi. W końcu atrakcji dla dzieci na terenie ośrodka nie brakuje – jest plaża, park linowy, place zabaw. Ale jezioro jest duże, można na nim też pożeglować, popływać kajakiem czy rowerkiem wodnym. Do tego wieczorem warto złapać przecudne kadry podczas zachodu słońca!

Zameczek Myśliwski Promnice leży również nad Jeziorem Paprocańskim, jednak na drugim jego krańcu. Dotrzesz do niego bez problemu rowerem, a nawet pieszo, gdyż prowadzą tam ścieżki rowerowe. W Zameczku jest restauracja, a sam obiekt należy do Muzeum Zamku w Pszczynie.

Po szczegóły zapraszam Cię do poniższego wpisu o Tychach i okolicy. Opisałam w nim nie tylko Paprocany i Zameczek Myśliwski w Promnicach, ale również inne atrakcje Tychów, które polecam!

Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach

Położony niedaleko Gliwic Pałac Ballestremów w Pławniowicach zachwyca odwiedzających. Pierwsze historyczne wzmianki o Pławniowicach pochodzą już z XIV wieku. Zaś sam pałac do 1945 roku pozostawał w rękach śląskiej linii rodu Ballestremów – rodziny arystokratycznej z północnych Włoch. Jak w wielu takich przypadkach, ówczesny właściciel hrabia Mikołaj Ballestrem uciekł z Pławniowic przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Natomiast, po II wojnie światowej obiekt został przekazany do dyspozycji władz kościelnych.

Obecnie Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach pełni funkcję Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej. W obiekcie ciągle były przeprowadzane jakieś remonty, bo Pałac był bardzo zniszczony i zaniedbany. Na szczęście można już korzystać z uroków Pałacu i parku 🙂 A przecież Pałac jest przepiękny! Specyficzne kolory, wieże i wieżyczki sprawiają, że podczas spaceru przenosimy się w czasie. Wejście zarówno na teren Parku, jak i Pałacu jest płatne.

Bilety wstępu do parku:

  • bilet normalny: 5 zł
  • bilet ulgowy: 3 zł

Bilety wstępu do Pałacu:

  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 7 zł

Jeśli zamierzasz zwiedzać Pałac w Pławniowicach warto przed wizytą sprawdzić aktualne informacje na ten temat na oficjalnej stronie TUTAJ. Ze względu na bardzo różne godziny zwiedzania w różnych okresach nie będę wszystkiego wypisywać.

Arboretum Bramy Morawskiej i miasto Racibórz

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to idealny pomysł na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. To teren aż 162 ha lasu “Obora”, na którym uprawiane są różne gatunki drzew i krzewów. Ale odwiedzając Arboretum nie tylko możesz pospacerować po lesie. Jest tam kilka ciekawych atrakcji, w tym również atrakcji dla dzieci, które warto zobaczyć i wypróbować.

Na pierwszym miejscu moim zdaniem powinien znaleźć się Zaczarowany Ogród, który można podziwiać zarówno z góry z platformy widokowej, jak i z dołu, z perspektywy samego ogrodu. Został otwarty w 2012 roku i jest w kształcie labiryntu, co jeszcze bardziej może przypaść do gustu dzieciom. Zaczarowany Ogród ciągle jest obsadzany nowymi gatunkami krzewów i kwiatów.

Na terenie Arboretum znajdziesz również dwa stawy: Żabi i Cienisty. A z kolejnych atrakcji warto wymienić: mini zoo, Zieloną Klasę (czyli edukacyjny plac zabaw dla dzieci), ścieżkę zdrowia, czy plac biwakowy. Tuż przy głównym wejściu do Arboretum, przy którym zlokalizowany jest także darmowy parking, znajduje się restauracja.

Więcej informacji o Arboretum Bramy Morawskiej znajdziesz TUTAJ.

Po leśnych wędrówkach warto wybrać się na raciborski rynek. Sam Racibórz jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Dlatego w Raciborzu nie tylko rynek jest wart odwiedzenia – nie można zapomnieć o Zamku książąt raciborskich z XIII wieku czy Browarze Zamkowym. Jednak po długim spacerze w lesie, tym razem udaliśmy się na rynek w poszukiwaniu obiadu, a później deseru.

Racibórz – gdzie warto zjeść?

Cieszyn

Miasto Cieszyn jako jedno z najstarszych miast w Polsce zasługuje na umieszczenie na mojej liście miejsc wartych odwiedzenia na Śląsku. Stare Miasto z kamieniczkami na rynku, Studnia Trzech Braci i Cieszyńska Wenecja to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na Ciebie w Cieszynie. Kojarzysz rotundę z banknotu 20 złotowego??? Ta rotunda znajduje się właśnie w Cieszynie i razem z Wieżą Piastowską możesz ją zwiedzić.

Co więcej, kierując się w stronę Mostu Przyjaźni, możesz bardzo szybko znaleźć się u naszych sąsiadów Czechów, zjeść smażony ser i wypić kofolę 😉 Kuszące, prawda?

Plan jednodniowej wycieczki do Cieszyna znajdziesz w poniższym wpisie! Bardzo Ci polecam przeczytanie go uważnie, bo piszę tam również o niezwykłym miejscu – o pewnej kawiarni w Cieszynie, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, nie tylko za sprawą pysznej kawy! I jak Ci się podoba Cieszyn w zimowej odsłonie? ⬇️

Pocysterski Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach

Przepięknie położone Opactwo w Rudach Raciborskich to nie tylko oferta dla pielgrzymów. W zespole klasztorno-pałacowym mieści się Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej, Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej, ale jest też muzeum, dom pielgrzyma czy Cysterska Restauracja.

Cystersi pojawili się na tych terenach już w XIII wieku. Zakładali wsie, zajmowali się rolnictwem, browarnictwem, bartnictwem, założyli też stawy hodowlane. Opactwo jednak na początku XVIII wieku uległo sekularyzacji, a później przeszło do rąk księcia raciborskiego, który rozpoczął przebudowę klasztoru na rezydencję magnacką. Jego potomkowie władali rezydencją aż do 1945 roku, zaś w okresie powojennym obiekty stały się własnością diecezji gliwickiej.

Oprócz budowli mamy jeszcze oczywiście park przypałacowy. Na powierzchni 95 ha, w latach 1822-1846, stworzono ogród przypałacowy w stylu angielskim. Przepiękne miejsce do spacerowania czy piknikowania. Ja odwiedziłam Opactwo Rudy wiosną i byłam zachwycona krajobrazami.

TUTAJ znajdziesz więcej informacji na temat Opactwa w Rudach. Aktualności, wydarzenia, wystawy, a także wiele informacji o historii Pocysterskiego Zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach.

A TUTAJ link bezpośrednio do Restauracji Cysterskiej.

Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia to jedna z największych atrakcji Gliwic. Moim zdaniem, bardzo słusznie, bo jest tam co podziwiać! Egzotyczne rośliny, a nawet zwierzęta! przyciągają masę turystów każdego roku. Znajduje się ona w Parku Chopina, niedaleko rynku w Gliwicach. Nie uwierzysz, ale jej początki sięgają już 1880 roku, kiedy to w parku miejskim zaczęto stawiać pierwsze szklarnie wystawowe. W 1924 roku odbyła się wielka wystawa roślin egzotycznych, podczas której zaprezentowano kolekcję palm. Trzy z tych palm do dnia dzisiejszego rosną w Palmiarni w pawilonie historycznym!

Palmiarnia zyskiwała coraz bardziej na popularności, dlatego z biegiem lat została rozbudowana. Obecnie można zwiedzać kilka pawilonów: pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, historyczny, sukulentów i pawilon akwarystyczny. Wstęp do Palmiarni jest płatny, a ceny biletów przedstawiają się następująco:

  • normalny: 10 zł
  • ulgowy: 6 zł
  • bilet rodzinny: 20 zł
  • są też różne inne zniżki, o których więcej przeczytasz na stronie Palmiarni Gliwickiej – TUTAJ

Nikiszowiec – osiedle górnicze

Nikiszowiec to zabytkowe osiedle górnicze w Katowicach, które ma bardzo charakterystyczną zabudowę. Zostało wybudowane ponad sto lat temu przez niemieckich architektów dla górników kopalni Giesche (obecnie kopalni Wieczorek) i ich rodzin. Specyficzny układ urbanistyczny, cegła i czerwień czynią to osiedle niezwykle wyjątkowym. Wystarczy Ci kilka godzin na zwiedzenie tego terenu. Potencjał osiedla Nikiszowiec jest ogromny i w dużej części jest już wykorzystywany. Mimo tego, liczę wciąż na więcej!

Po spacerze zajrzyj do Cafe Byfyj, gdzie nie tylko wypijesz kawę, ale i zjesz pyszny śląski obiad!

Po więcej informacji i industrialnych kadrów zapraszam do mojego wpisu o Nikiszowcu. ⬇️

Giszowiec – ukryte amerykańskie osiedle

W niedalekiej odległości od osiedla Nikiszowiec znajduje się kolejna ciekawa dzielnica Katowic – Giszowiec. Dzielnica ta również powstała dla robotników kopalni Giesche, natomiast została całkiem inaczej zaprojektowana – architekci wykorzystali koncepcję “miasta ogrodu”. Jednak najbardziej interesującą częścią Giszowca jest ukryte amerykańskie osiedle (kolonia).

Skąd w Katowicach wzięło się amerykańskie osiedle? Gdzie szukać tych willi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim wpisie o dzielnicy Giszowiec i tajemniczym amerykańskim osiedlu. ⬇️

Graniczne Meandry Odry

Graniczne Meandry Odry to bardzo ciekawy obszar na transgranicznym Śląsku. Odra, która stanowi granicę pomiędzy Polską a Czechami, meandruje sobie swobodnie na dystansie siedmiu kilometrów. Rzeka nie jest tu sztucznie regulowana, dlatego przybiega naturalny dla siebie bieg, od czasu do czasu przywłaszczając sobie więcej terenu, bądź nieznacznie zmieniając granicę państwową.

Warto odwiedzić to miejsce dla unikalnych krajobrazów. Meandry Odry można podziwiać nie tylko z perspektywy trasy rowerowej, ale również z 27 – metrowej wieży widokowej. O wszystkich atrakcjach Granicznych Meandrów Odry przeczytasz w moim wpisie ⬇️

Podsumowanie

Śląsk jest bardzo różnorodny. Mam nadzieję, że miejsca i atrakcje, które przedstawiłam w tym wpisie również Ciebie przekonały. To oczywiście nie są wszystkie polecane przeze mnie miejscówki w województwie śląskim! 🙂 Wpis będzie przeze mnie rozbudowywany w trakcie eksploracji kolejnych ciekawych miejsc na Śląsku.

A Ty masz już swoje ulubione miejsce w województwie śląskim? Napisz koniecznie w komentarzu, gdzie Ci się najbardziej podobało, a może co najbardziej Cię zaskoczyło na Śląsku? Może masz propozycje kolejnych miejsc, które mogłabym odwiedzić i opisać na blogu w ramach serii o miejscach w województwie śląskim?

Szukasz ciekawych miejsc w województwie opolskim? Zajrzyj do mojego wpisu o miejscach wartych odwiedzenia na Opolszczyźnie.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *