meandry odry
Podróże,  Polska,  Śląsk

Meandry Odry rowerem – pomysł na jednodniową wycieczkę

Nie raz już udowodniłam, że Śląsk pełny jest zielonych zakątków. Opisałam tu kilka pięknych przyrodniczo miejsc w województwie śląskim, takich jak Arboretum Bramy Morawskiej, Paprocany w Tychach, park pszczyński czy chociażby fantastyczną Pustynię Błędowską. Dziś chciałam Wam przedstawić miejsce dla mnie szczególne, bo położone w mojej rodzinnej miejscowości – w Chałupkach.

Zapraszam na wycieczkę rowerową po Granicznych Meandrach Odry w Chałupkach!

Polsko-czeska granica na Odrze

Chałupki to miejscowość na granicy z Czechami, gdzie rzeka Odra wpływa z Czech do Polski. I właśnie tutaj Odra stworzyła wyjątkowy rzeczny odcinek. Przez około siedem kilometrów, od mostu granicznego Chałupki-Bohumin do ujścia Olzy, Odra płynie zakrętami, czyli właśnie tzw. meandrami. Koryto rzeki nie jest tutaj w żaden sposób sztucznie kontrolowane czy regulowane. To rzeka decyduje, gdzie zawłaszczy więcej ziemi, a gdzie odsłoni nowe tereny.

Granica państwa przebiega na Odrze, dlatego przez zmiany koryta rzeki, polsko-czeska granica jest ona w pewnym sensie “ruchoma”. A wyprawę na meandry można rozpocząć w dwóch miejscach:

 • w Chałupkach, w okolicy dawnego przejścia granicznego Chałupki – Bohumin, naprzeciwko hotelu i restauracji ZamekTUTAJ, albo
 • w Zabełkowie, na parkingu TUTAJ.

Obszar chroniony Natura 2000

Obszar Granicznych Meandrów Odry od 2004 roku jest tzw. Obszarem Chronionego Krajobrazu, a także specjalnym obszarem ochrony siedlisk sieci Natura 2000. A o jakim obszarze mowa? Oczywiście nie o samym korycie rzeki Odry, ale i o całej otaczającej go przyrodzie. To aż 162 hektary obejmujące stare i nowe koryta rzeki Odry, zarośla nadrzeczne, las, łąki i pola.

Flora i fauna jest tu niezwykle bogata. Na obszarze meandrującej Odry występują gatunki zagrożone, m. in. motyl modraszek bagniczek, bóbr europejski, wydra rzeczna, bocian czarny czy zimorodek. Dlatego tak ważne jest nasze zachowanie na spacerze po takim obszarze chronionym, jakim są Meandry Odry. Nie płoszymy zwierząt, nie niszczymy gniazd i przede wszystkim nie zostawiamy po sobie żadnych “resztek”. Niby to takie oczywiste, niby wszyscy to wiedzą, a nie wiadomo skąd się biorą śmieci w takich miejscach.

Na szczęście Meandry Odry podczas moich ostatnich odwiedzin nie były w ogóle zaśmiecone, a pamiętam, że w przeszłości był z tym spory problem. Jak chodziłam jeszcze do szkoły podstawowej, to co roku mieliśmy akcję sprzątania terenu Meandrów Odry. Nie uwierzylibyście, ile pełnych worków na śmieci zazwyczaj przynosiliśmy… Teraz na szczęście, świadomość ludzi jest znacznie lepsza 🙂 I dzięki temu mamy przepiękne tereny na wycieczki!

Trasa rowerowa Graniczne Meandry Odry

Trasę po Meandrach Odry można przejść pieszo, albo wybrać się rowerem. Punkty startowe opisałam już wyżej wraz z linkami do google maps, a sama trasa liczy około cztery kilometry. Ścieżka w części jest asfaltowa, a w części wyłożona płytami betonowymi – jedzie się bardzo przyjemnie. Po drodze jest kilka punktów, w których można się zatrzymać. Znajdziecie tu ławeczki i tablice informacyjne, a nawet wieżę widokową, o której zaraz napiszę więcej.

meandry odry

Mniej więcej w połowie trasy przez Graniczne Meandry Odry jest ścieżka, którą można dojść do “plaży”. Jest to bardzo fajne miejsce, bo rzuca całkiem nową perspektywę na rzekę. Można w ten sposób dojść do samego koryta rzeki i podziwiać, z jednej strony krajobraz naniesionego piasku i żwiru przez Odrę, a z drugiej urwisk spowodowanych przez rwącą rzekę. Pamiętajcie, że drugi brzeg rzeki to już Czechy 😉

Wybierając się na wycieczkę przez Meandry Odry trzeba wziąć pod uwagę pogodę. Jest to w końcu teren zalewowy, a rzeka sama kształtuje swoje koryto, dlatego przy większych opadach deszczu ścieżka może być nieprzejezdna.

meandry odry

Wieża widokowa w Chałupkach

Meandrującą rzekę najlepiej podziwiać z góry! Dlatego Meandry od niedawna mogą pochwalić się wieżą widokową. Wieża ma 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 schodków. Zdecydowanie warto się na nią wspiąć po kolejną dawkę pięknych krajobrazów. Z jednej strony zobaczycie rzekę Odrę, a z drugiej pola i łąki. Obok wieży zaś można odpocząć pod wiatą na ławeczkach.

Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.


A po Chałupkach może czas na Racibórz 🙂 Gorąco polecam odwiedzenie Arboretum Bramy Morawskiej, o którym więcej informacji znajdziecie w poniższym poście.

Meandry Odry w jesiennej odsłonie

Graniczne Meandry Odry to jedna z atrakcji obszaru nazwanego Krainą Górnej Odry, który to obszar ma być teraz bardziej promowany przez województwo śląskie. Mam nadzieję, że niesamowity, jesienny klimat zachęci Was do odwiedzenia Chałupek i wybrania się na Meandry Odry. Po wycieczce gorąco polecam obiad, albo chociaż kawę w Zamku Chałupki. Trzeba zobaczyć te wnętrza i skosztować obłędnych dań, jakie serwuje restauracja Zamku. Poza tym, wokół Zamku rozciąga się bardzo klimatyczny park, gdzie można pospacerować po jedzeniu 😉

Podsumowanie

Dlaczego Graniczne Meandry Odry to idealna propozycja na jednodniową wycieczkę?

 • 4 – kilometrowa trasa dostosowana dla rowerzystów,
 • doskonała na krótki wypad z dziećmi – nawet z maluszkami w wózkach (przetestowane przeze mnie),
 • przygotowane przystanki z ławeczkami i tablicami informacyjnymi,
 • 27 – metrowa wieża widokowa,
 • wszystkie atrakcje na Meandrach Odry są darmowe,
 • organizowane są spływy kajakowe przez Meandry Odry,
 • w Chałupkach, Zabełkowie i Bohuminie (Czechy) są restauracje z pysznym jedzeniem, np. Zamek Chałupki, Gościniec nad strumykiem, czy Pod Zeleným Dubem.
 • obszar Meandrów należy do Krainy Górnej Odry – terenu promowanego przez Subregion Zachodni Województwa Śląskiego,
 • przede wszystkim znajdziecie tu ciszę, spokój i kontakt z naturą.

Przekonałam Was do odwiedzin Granicznych Meandrów Odry? Może następnym razem spotkamy się na szlaku w Chałupkach!

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *