Filmy z podróżami w tle, czyli moje polecajki cz. 2
Nadszedł czas na kolejną dawkę filmów z podróżami w tle. Jesienna aura coraz bardziej się daje we znaki, więc to dobry moment, by zaplanować sobie filmowy wieczór. Zapraszam Cię do przestudiowania listy filmów, po których obejrzeniu (moim zdaniem) zaczniesz szukać biletów lotniczych 🙂
Tak, jak poprzednim razem, nie zamieszczam tutaj recenzji filmów, a ich kolejność jest przypadkowa. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to koniecznie sprawdź mój pierwszy wpis z filmowymi polecajkami!
Na skróty
Sekretne życie Waltera Mitty
The Secret Life of Walter Mitty (2013)
Inspiracje: Islandia, Grenlandia
Nieszablonowy film, który może Cię zostawić z mnóstwem przemyśleń. Walter Mitty, jako pracownik magazynu “Life”, wyrusza w podróż, by odnaleźć fotografa, który zrobił zdjęcie na okładkę ostatniego wydania czasopisma. Bohater jednak tak często odlatuje do świata swoich fantazji, że nie wiadomo do końca, kiedy coś się dzieje w rzeczywistości, a kiedy w jego wyobraźni. W filmie znajdziesz przepiękne kadry Islandii i Grenlandii.
Widzieć świat i niebezpieczeństwa. Patrzeć ponad murami, znajdować się i czuć. To sens życia.
Jak dogonić szczęście
Hector and the Search for Happiness (2014)
Inspiracje: Kanada, RPA, Chiny, Indie, Niemcy, Anglia
Psychiatra udaje się w samotną podróż, by na nowo zdefiniować szczęście. Brzmi jak banał? Może i tak jest, ale za to ile wspaniałych podróżniczych inspiracji w tym filmie!
Im bardziej skupiamy się na szczęściu, tym bardziej się nam ono wymyka. (…) Powinniśmy się zająć nie pogonią za szczęściem, co czerpaniem go z pogoni.
Dzienniki Motocyklowe
Diarios de motocicleta (2004)
Inspiracje: Argentyna, Chile, Peru, Wenezuela
Film opowiada o podróży motocyklem młodego Che Guevary przez Amerykę Południową. Razem ze swoim przyjacielem postanowili oni poznać prawdziwą Amerykę Łacińską. Film ma ukazywać, w jaki sposób ukształtował się Che Guevara – rewolucjonista. W filmie znajdziesz przepiękne kadry m.in. z Buenos Aires, z pustyni Atakama czy z gór Machu Picchu. Wszystkie te lokalizacje są na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Mam nadzieję, że za niedługo się uda pojechać do Ameryki Południowej 🙂
Australia
Australia (2008)
Inspiracje: Australia
Nicole Kidman i Hugh Jackman walczą o utrzymanie farmy w Australii. Akcja filmu dzieje się tuż przed wybuchem II wojny światowej i oczywiście zawiera wątek miłosny. W filmie świetnie pokazano życie na australijskich ranchach.
Oświadczyny po irlandzku
Leap Year (2010)
Inspiracje: Irlandia
Ta komedia romantyczna wręcz atakuje nas pięknymi krajobrazami. Główna bohaterka Anna – Amerykanka – wyrusza do Irlandii, by 29 lutego oświadczyć się swojemu chłopakowi. Zgodnie z irlandzką tradycją, jeśli 29 lutego kobieta oświadczy się mężczyźnie, ten musi się zgodzić. Może opowiedziana historia nie jest wyszukana, a sam film nie jest wysokich lotów, ale już irlandzkie kadry mogą nam to wynagrodzić. Jak dla mnie, dobra propozycja na przyjemny wieczór.
Dobry Rok
A Good Year (2006)
Inspiracje: Francja – Prowansja
Russel Crow i sielankowe kadry Prowansji – czego chcieć więcej 🙂 Film opowiada historię bankowca, który nagle odziedziczył willę z winnicą w Prowansji i udaje się tam, by ją sprzedać. Czy sprzedaje? Dość łatwo się domyślić. Czy główny bohater wprost z londyńskich ulic odnajdzie się na cichej wsi? Ten film jest idealny, jeśli chcesz zobaczyć francuską idyllę.
Ostatni Cesarz
The Last Emperor (1987)
Inspiracje: Chiny – w szczególności Pekin
Film Ostatni Cesarz zdobył aż 9 Oscarów, a więc nawet z tego tytułu warto go zobaczyć. Opowiada on historię ostatniego cesarza Chin – Pu Yi, który objął tron w wieku (o zgrozo!) niespełna 3 lat. Większość scen kręcono w Zakazanym Mieście w Pekinie, gdzie cesarz był zamknięty przez wiele lat. Otoczony przez skorumpowanych doradców, zaczyna marzyć o zachodnim świecie dopiero za sprawą swojego angielskiego nauczyciela Reginalda Johnstona. Film ukazuje skomplikowane dzieje Chin, w tym zmiany, jakie zachodzą po objęciu władzy przez Komunistyczną Partię Pracy. Pozycja warta obejrzenia!
Reginald Fleming Johnston:
Jeśli nie możesz powiedzieć tego, co masz na myśli, Wasza Wysokość, to nigdy nie będziesz myślał nad znaczeniem tego, co mówisz, a dżentelmen powinien zawsze myśleć to, co mówi.
Mamma Mia
Mamma Mia! (2008)
Mamma Mia! Here we go again (2018)
Inspiracje: greckie wyspy – Skopelos, Skiathos, Thassos
Prawdopodobnie znasz musical z genialnymi piosenkami Abby. Gwiazdorska obsada obu części filmu Mamma Mia przyciągnęła do kin mnóstwo ludzi. Wspaniałe utwory Abby, a w tle greckie krajobrazy. No i nie można zapomnieć o historii. Młoda Sophie wychodzi za mąż i pragnie, by do ołtarza poprowadził ją ojciec. Problemem może być fakt, że Sophie nie zna swojego ojca. Znajduje jednak pamiętnik mamy, z którego wyłania trzech potencjalnych kandydatów na jej ojca. Wszystkich trzech zaprasza na grecką wyspę.
W drugiej części Sophie zachodzi w ciążę i poznaje historię swojej matki, gdy ta była z nią w ciąży. W Mamma Mia! Here we go again mamy kolejną porcję hitów Abby!
Everest
Everest (2015)
Inspiracje: Himalaje
Ten film to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników wypraw górskich. Everest jest oparty na prawdziwej historii, która wydarzyła się w 1996 r. Nowozelandzki himalaista organizuje komercyjną wyprawę na Mount Everest. Jednak w trakcie zdobywania najwyższego szczytu, uczestnicy wyprawy będą się zmagać z potężną burzą śnieżną. Film (dosłownie) mrożący krew w żyłach!
Zakochani w Rzymie
To Rome with Love (2012)
Inspiracje: Włochy – Rzym
Kolejna pozycja Woody’ego Allena, która pojawiła się na mojej liście filmów (wcześniej pisałam o Północy w Paryżu). Oczywiście to nie jest stricte film podróżniczy, jednak z całą pewnością może on zachęcić do odwiedzenia Rzymu. Film opowiada historie ludzi w różnym wieku, którzy w Rzymie przeżywają miłosne perypetie. Pocztówka Wiecznego Miasta 🙂
Lucy Gordon:
A w prawdziwej miłości nie ma miejsca na ,,wszelki wypadek”. Nie trzeba ustawiać obronnych zasieków. Jeżeli miłość ma trwać, należy podjąć ryzyko.
Czasem słońce, czasem deszcz
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001)
Inspiracje: Indie – Mumbaj
Czasem słońce, czasem deszcz to najpopularniejsza pozycja z Bollywood. Do tego okazuje się, że to była najkosztowniejsza produkcja Bollywood. Dlaczego? Wystarczy obejrzeć kawałek filmu i odpowiedź sama przyjdzie. Pewnie dziwi Cię, że w ogóle umieściłam film Bollywoodu na tej liście? Dla mnie ma to ogromny sens, bo dzięki temu filmowi zakochałam się w kolorowych Indiach i pojechałam tam dwa lata później. Dzięki filmom Bollywood dane mi było zobaczyć nie tylko te kolorowe, rozśpiewane Indie, ale i te brudne i biedne.
To jest oczywiście bardzo specyficzny gatunek filmów, nie każdy jest w stanie je oglądać. Jeśli jednak nie masz nic przeciwko romansom to daj szansę filmom Bollywood 😉
Dzika droga
Wild (2014)
Inspiracje: USA
Film opowiada historię kobiety – Cheryl Strayed, która przemierza najdłuższy pieszy szlak Ameryki, by odnaleźć poczucie sensu życia. Pchnęły ją do tego ostatnie wydarzenia z jej życia – uzależnienie od heroiny, śmierć matki i rozwód. Główna bohaterka wyrusza więc w samotną wędrówkę szlakiem Pacific Crest Trail. Film zebrał bardzo różne recenzje, ale trzeba mu oddać, że widoki serwuje wyśmienite.
Cheryl Strayed:
Jestem wolnym duchem, który nigdy nie miał dość odwagi na wolność.
Siedem lat w Tybecie
Seven Years in Tibet (1997)
Inspiracje: Tybet
Brad Pitt w roli himalaisty, który przez wybuch II wojny światowej jest zmuszony pozostać w Tybecie. Poznaje tam młodego Dalajlamę i dzięki relacji z nim odmienia swoje życie. To tylko bardzo lakoniczny skrót historii opowiedzianej w tym filmie, bo przecież akcja dzieje się przez siedem lat. Wzruszająca opowieść o przyjaźni Austriaka z młodym przywódcą duchowym Tybetańczyków.
Heinrich Harrer:
Musisz być bardzo samotny, skoro zazdrościsz przyjacielowi. Powodzenie przyjaciela to przecież wielkie szczęście.
Nocny Pociąg do Lizbony
Night Train to Lisbon (2013)
Inspiracje: Portugalia – Lizbona
W filmie przeplatają się dwa okresy czasowe – historyczny z czasów dyktatury Salazara oraz współczesny. Jeremy Irons, grający profesora łaciny, za sprawą pewnej książki porzuca karierę naukową i wyrusza do Lizbony, bo poznać losy autora książki. W filmie pojawia się niebezpieczna tajemnica, trójkąt miłosny i oczywiście przepiękna Lizbona.
Pascal Mercier:
Dlaczego żal nam ludzi, którzy nie mogą podróżować? Ponieważ skoro nie mogą się rozpostrzec przestrzennie, nie mogą się też powielać, i w ten sposób zostaje im odebrana możliwość, by udawać się na wyprawy w głąb samych siebie i odkrywać, kim i czym innym mogliby zostać.
Malowany Welon
The Painted Veil (2006)
Inspiracje: Chiny – prowincja Guangxi
Melodramat nakręcony na podstawie powieści W. Somerseta Maughama. Opowiada o lekarzu i jego żonie, którzy w latach 20. XX wieku przeprowadzają się do chińskiej wsi, by walczyć z epidemią cholery. Jednak żona okazuje się niewierna mężowi, a przeprowadzka na chińską wieś ultimatum postawionym jej przez zdradzonego męża. Co wyniknie z tej historii? W filmie możemy podziwiać krajobrazy chińskiej prowincji Guangxi, ale także Pekinu i Szanghaju.
Poszukuję czegoś, sama nie wiem czego. Ale wiem, że jest to rzecz tak wielkiej wagi dla mnie, że gdybym ją zdołała zgłębić i odnaleźć całe moje życie uległoby wielkiej przemianie.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że kolejna porcja filmowych inspiracji przyda Ci się (zwłaszcza) podczas jesiennych i zimowych wieczorów. Filmy, które wybrałam są bardzo różnorodne gatunkowo. Znajdziesz tu zarówno thrillery, jak i komedie romantyczne czy musicale. Myślę, że każdy może wyciągnąć coś dla siebie 🙂
Znasz jeszcze jakieś filmy, które można by dodać do tej listy? Koniecznie napisz w komentarzu!
Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!
2 komentarze
Fan ;)
Dzieki za pomysly na wieczor 😉 pare filmow nie widzialem i na prwno zobacze.
Marta
Super! 🙂 właśnie o to mi chodziło!