park Świerklaniec
Podróże,  Podróże z dzieckiem,  Polska

Park w Świerklańcu, czyli Mały Wersal na Śląsku

Park pałacowy w Świerklańcu to idealne miejsce na długi (nie tylko jesienny) spacer. Jeśli szukasz wyjątkowego parku na Śląsku to świerklaniecki adres jest strzałem w dziesiątkę. A o co chodzi z Małym Wersalem? W tym wpisie pokażę Ci trochę kadrów z tego pięknego miejsca i wyjaśnię paryskie powiązania.

Historia parku w Świerklańcu

Park w Świerklańcu zajmuje niebagatelne 180 hektarów powierzchni, a jego losy splatają się z rodem Henckel von Donnersmarck. Założyli oni tutaj pierwszy park w stylu renesansowym w latach 1670 – 1680. Zaś obecny kształt parku powstał dzięki nim w XIX wieku. Wtedy to książę Guido Henckel von Donnersmarck zdecydował o wybudowaniu nowego pałacu w głębi parku. Ten pałac właśnie, nazywany Małym Wersalem lub Śląskim Wersalem, książę podarował swojej żonie markizie Blance de Paiva. Chciała ona przenieść Wersal do Świerklańca, ale ostatecznie postanowiono o budowie kopii, czyli właśnie Małego Wersalu. Świerklaniec mógłby być drugim Paryżem?

Niestety tego się już nie dowiemy, gdyż Mały Wersal spłonął w 1945 r., a jego pozostałości doszczętnie zniszczono i rozgrabiono w 1961 r. Możemy się tylko domyślać, jak wyjątkowo wyglądała śląska wersja paryskiego Wersalu. Projektował ją francuski architekt Hektor Lefuel, a jedyny rysunek świerklańskiej rezydencji znajduje się w Musee d’Orsay w Paryżu.

Ciekawostką jest, że część pałacu możemy jednak podziwiać do dzisiaj. Brama z Małego Wersalu jest ozdobą wejścia do ZOO w Chorzowie.

park świerklaniec

Atrakcje parku w Świerklańcu

Zaraz przy wejściu do parku po lewej stronie znajduje się budynek dawnej kordegardy (wartowni), w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Idąc dalej, do wschodniej części parku, dojdziesz do dostojnego Pałacu Kawalera.

park świerklaniec

Pałac Kawalera jest obecnie na terenie parku jedyną budowlą ocalałą od zniszczenia w 1945 r.  Pałac powstał w latach 1903 – 1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Ponoć został wybudowany specjalnie dla cesarza niemieckiego Wilhelma II, który przyjeżdżał do rezydencji Donnersmarcków na polowania.

Do 2015 r. w Pałacu Kawalera znajdował się hotel i restauracja, ale niestety zostały one zlikwidowane z powodu problemów finansowych. Szkoda, że w Polsce nie wykorzystuje się w pełni potencjału tak wspaniałych zabytków. Bardzo często jest tak, że brak budżetu powoduje, że takie obiekty zaczynają niszczeć. Obecnie w Pałacu Kawalera funkcjonuje mała kawiarnia, gdzie polecam wypić kawkę i zjeść ciasto w pięknym parkowym otoczeniu. Pałac Kawalera jest również udostępniany do zwiedzania. Prawda, że piękny?

W centrum Parku możemy podziwiać rzeźby i fontannę francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta. W głównym basenie fontanna przedstawia trzy Gracje podtrzymujące kulę ziemską. Natomiast rzeźby w bocznych basenach to walczące zwierzęta. Niewiele jednak zostało po Małym Wersalu. Stojąc obok basenów z fontannami możesz sobie wyobrazić, jak wspaniale musiał się tam komponować pałac. Po jednej stronie możesz zobaczyć amfiteatr – dawną muszlę koncertową, w której teraz podczas imprez również odbywają się występy czy koncerty.

W dalszej części parku znajduje się staw z wyspą, po którym można pływać kajakiem. Funkcjonuje tam sekcja kajakarstwa, ale jest to też fantastyczne miejsce dla wędkarzy.

Hubertus

W świerklanieckim parku co roku odbywa się impreza Hubertus. Jest to tradycyjne święto jeźdźców, myśliwych i leśników. Podczas tej imprezy odbywa się gonitwa za lisem, pokazy musztry kawaleryjskiej czy też konkurs elegancji. Szczegółowy program możesz sprawdzić na profilu fb @palackawalera.

W tym roku Hubertus został zaplanowany na sobotę października – 16.10.2021 r.


Szukasz ciekawych miejsc na Śląsku? Zajrzyj tutaj!

Podsumowanie

Areał parku pałacowego w Świerklańcu jest tak ogromny, że można by spacerować cały dzień. My spędziliśmy miłe popołudnie włócząc się po alejkach i z pewnością tam jeszcze wrócimy. Wizyta w świerklanieckim parku była dla nas szczególnie wyjątkowa, bo była pierwszą wycieczką w powiększonym składzie. Nasza dwumiesięczna córeczka dzielnie nam towarzyszyła i pozowała do zdjęć 🙂 Myślę, że jest duży potencjał na przyszłe podróże.

Park w Świerklańcu jest zdecydowanie miejscem wartym zaznaczenia na mapie Śląska 🙂 Znasz park pałacowy w Świerklańcu? Napisz w komentarzu, jaki park Twoim zdaniem jest najlepszy na Śląsku?

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *