Podróże,  Podróże z dzieckiem,  Porady

Czy niemowlę leci samolotem za darmo?

Chcesz zaplanować pierwsze wakacje z niemowlakiem? Zastanawiasz się, czy wybrać jakiś dalszy kierunek samolotem. W końcu małe dzieci nie płacą za bilet, więc warto rozważyć lot samolotem. Hmmm, ale czy na pewno tak jest?

Mając niemowlę w domu, sama zaczęłam się zastanawiać, jak to jest z biletami dla najmniejszych dzieci. Linie lotnicze za niemowlę uważają dzieci do 2 roku życia, a więc jest trochę czasu na skorzystanie ze zniżek. W tym wpisie zebrałam informacje na temat opłat za niemowlę w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Przekonaj się sam, czy niemowlę rzeczywiście leci samolotem za darmo!

Wizz Air

Wizz Airem może polecieć niemowlę, które ukończyło 14 dni. Podróżuje na kolanach rodzica, a pod opieką jednego rodzica może być tylko jedno niemowlę. A opłaty?

Jako że dzidziuś podróżuje na kolanach rodzica to stricte biletu nie trzeba kupować. Natomiast linia lotnicza wprowadziła stałą opłatę za niemowlę, która wynosi 145 zł. Dlatego też bardzo często koszty podróży niemowlaka tanimi liniami przewyższają koszty podróży dorosłego. Przykładem może być poniższa rezerwacja lotu na Cypr.

Jest możliwość, aby niemowlę podróżowało w foteliku samochodowym. W tym wypadku należy kupić dodatkowy bilet, jak dla osoby dorosłej. Nie płaci się wówczas opłaty za niemowlę. A fotelik samochodowy musi być fotelikiem ustawianym tyłem do kierunku jazdy i wyposażonym w odpowiednią zasuwkę umożliwiającą bezpieczne zamocowanie z użyciem pasa bezpieczeństwa pasażera.

Udogodnienia w Wizz Air:

 • dodatkowy darmowy bagaż podręczny (40 x 30 x 20 cm)
 • pierwszeństwo wejścia na pokład dla dwóch osób dorosłych przy podróżującym jednym niemowlaku
 • Składana spacerówka lub małe składane łóżeczko podróżne przewożone bezpłatnie (zostaną umieszczone w luku bagażowym)
 • Wózki spacerowe dla dzieci można używać aż do schodów samolotu, gdzie obsługa samolotu umieści go w luku bagażowym.

Niestety, chcąc mieć zarezerwowane miejsca obok siebie trzeba dodatkowo zapłacić!

Ryanair

Ryanairem może polecieć niemowlę, które ukończyło 8 dni. Podróżuje na kolanach rodzica, a pod opieką jednego rodzica może być tylko jedno niemowlę. Podobnie jak w przypadku Wizz Aira, w Ryanairze niemowlę może podróżować w foteliku samochodowym. Wówczas należy zakupić dla dziecka dodatkowy bilet, jak dla dorosłego. Jeśli chodzi o wymagania, jakie musi spełnić fotelik, to jest ich całkiem sporo. Oczywiście musi to być fotelik, w którym dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, ale także fotelik zatwierdzony do użycia w samolocie.

A co z opłatami? Za niemowlę zapłacisz opłatę stałą w wysokości 120 zł (25 €).

Udogodnienia Ryanaira:

 • dodatkowa darmowa torba dla dziecka o wadze do 5 kg (45 x 35 x 20 cm)
 • bezpłatnie można zabrać dwa przedmioty dla dziecka: wózek spacerowy oraz do wyboru jeden z poniższych przedmiotów: fotelik samochodowy, siedzisko podwyższające lub łóżeczko turystyczne
 • Wózki spacerowe dla dzieci można używać aż do schodów samolotu, gdzie obsługa samolotu umieści go w luku bagażowym.

Chcąc mieć zarezerwowane miejsca obok siebie trzeba jednak dodatkowo zapłacić!

easyJet

Z linią easyJet może podróżować niemowlę od 14 dnia życia. Podróżuje na kolanach rodzica, a pod opieką jednego rodzica może być tylko jedno niemowlę. Podobnie jak w przypadku Wizz Aira i Ryanaira, w easyJet niemowlę może podróżować w foteliku samochodowym. Wówczas należy zakupić dla dziecka dodatkowy bilet, jak dla dorosłego.

Opłata za niemowlę w liniach easyJet wynosi 121 zł. Poniżej przykładowa rezerwacja.

Udogodnienia easyJet:

 • przysługuje Ci pierwszeństwo wejścia na pokład
 • dodatkowa darmowa torba podręczna (maks. 45 x 36 x 20 cm)
 • bezpłatnie można zabrać dwa przedmioty dla dziecka spośród następujących: łóżeczko turystyczne, spacerówka, podwójny wózek spacerowy, fotelik samochodowy, składany lub nieskładany wózek dziecięcy, siedzisko podwyższające, nosidełko dla dziecka.

Chcąc mieć zarezerwowane miejsca obok siebie trzeba dodatkowo zapłacić!

LOT

LOT dopuszcza podróż z niemowlęciem młodszym niż 7 dni, ale trzeba wtedy wypełnić specjalny formularz MEDIF. Dzidziuś podróżuje na kolanach rodzica albo na miejscu obok w foteliku samochodowym. A koszty? W przypadku podróży na kolanach rodzica LOT ma zniżkę dla niemowląt poniżej 2 roku życia, która wynosi 90% od podstawy taryfy normalnej na trasach międzynarodowych i 100% na rejsach krajowych. Te zniżki obowiązują z zasady, natomiast LOT zastrzegł, że w przypadku taryf promocyjnych lub specjalnych mogą one nie obowiązywać.

W przypadku podróży jednego dorosłego z dwójką niemowląt poniżej 2 roku życia, dla jednego z maluchów konieczne będzie zarezerwowanie biletu z oddzielnym miejscem. Dodatkowo, musi ono podróżować w foteliku samochodowym, wyposażonym we własny pas bezpieczeństwa.

Przykładowa rezerwacja:

Udogodnienia LOTu:

 • dodatkowy darmowy bagaż podręczny – torba z przyborami dla dziecka,
 • w ramach każdego biletu (niezależnie od taryfy) za darmo możesz zabrać składany wózek lub fotelik samochodowy, który zostanie od Ciebie zabrany przed wejściem do samolotu,
 • Na lotach długodystansowych, operowanych samolotami Boeing 787 ”Dreamliner”, możesz zamówić dla swojego maluszka darmową kołyskę. Dziecko, które będzie podróżować w specjalnym łóżeczku, w dniu rejsu nie powinno ważyć więcej niż 12 kg (10 kg? LOT na swojej stronie internetowej podaje raz 12, a raz 10 kg, prawdopodobnie obecnie obowiązuje limit 10 kg), a jego wzrost nie powinien przekroczyć 75 centymetrów. Wymiary kołyski na pokładzie wynoszą: 84cm x 40cm.

Lufthansa

Również Lufthansą z jedną osobą dorosłą może podróżować tylko jedno niemowlę. Dzieci do drugiego roku życia podróżują bezpłatnie na trasach krajowych w Niemczech, a na pozostałych trasach na podstawie biletu o wartości 10% ceny regularnej. Tak, jak i w przypadku poprzednich linii lotniczych maluch podróżuje na kolanach rodzica albo na miejscu obok w foteliku samochodowym. Jeśli chcemy, aby nasz niemowlak leciał w foteliku musimy kupić dla niego normalny bilet i zarezerwować osobne miejsce.

Udogodnienia Lufthansy:

 • Niemowlętom przysługuje bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu o wadze do 23 kg i wymiarach do 158 cm (szerokość + wysokość + głębokość) niezależnie od zarezerwowanej klasy podróży (z wyjątkiem taryfy Ekonomicznej Light)
 • Odpowiednie foteliki, nosidełka lub składane wózki dziecięce można nieodpłatnie wnieść na pokład jako dodatkowy bagaż podręczny. 
 • podczas rejsów międzykontynentalnych są dostępne specjalne łóżeczka – odpowiednie dla dzieci do 11 kg i 67 cm. Łóżeczka można rezerwować do 52 godzin przed wylotem. Nie są one zawsze bezpłatne, gdyż zależnie od klasy rezerwacyjnej może obowiązywać opłata za rezerwację miejsca z łóżeczkiem dla niemowlęcia. 

British Airways

Jako niemowlęta w British Airways są traktowane dzieci od 0 – 23 miesięcy, zaś najwcześniej dzidziuś może polecieć jak ukończył 48 godzin życia (dotyczy to dzieci z porodów naturalnych, bez komplikacji). Niemowlęta podróżują na kolanach rodziców lub na osobnym miejscu w foteliku.

A jak wyglądają koszty? Niemowlę podróżujące na kolanach rodzica płaci 10% ceny regularnej biletu, a niemowlę podróżujące w foteliku 75 % ceny regularnej.

Udogodnienia British Airways:

 • pierwszeństwo wejścia na pokład
 • dodatkowa darmowa torba z przyborami dla dziecka
 • niemowlętom przysługuje bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu rejestrowanego o wadze i wymiarach takich, jak przysługuje dorosłemu w wybranej taryfie
 • możesz również nieodpłatnie nadać jako bagaż rejestrowany dwie z następujących rzeczy: składaną spacerówkę, fotelik samochodowy lub podwyższający, łóżeczko turystyczne, nosidełko dla dziecka
 • w pełni składaną spacerówkę (o wymiarach podanych na stronie linii lotniczych) możesz zabrać aż do drzwi samolotu, gdzie obsługa ją odbierze i schowa do luku bagażowego
 • darmowy wybór miejsc na pokładzie dla podróżujących z niemowlakiem
 • na lotach długodystansowych możesz nieodpłatnie zamówić kołyskę lub fotelik dziecięcy – odpowiednie dla niemowlaków do 2 roku życia

Emirates

Niemowlę może lecieć Emirates po ukończeniu 7 dnia życia, a wcześniej jedynie w wypadku nagłej potrzeby medycznej (w inkubatorze). Niemowlęta podróżują na kolanach rodzica, bądź w foteliku samochodowym, który jest akceptowany przez linię lotniczą i zwrócony tyłem do kierunku jazdy. Na jednego dorosłego może przypadać tylko jedno niemowlę. Natomiast, jeśli podróżujesz z dwójką niemowląt, drugie musi mieć kupiony bilet (w cenie biletu dla dziecka) i będzie siedziało na osobnym miejscu obok rodzica.

W Emirates za bilet dla niemowlęcia zapłacisz 10% ceny regularnej biletu dla dorosłego.

Udogodnienia Emirates:

 • dostępne są specjalne łóżeczka dla niemowląt do 11 kg (łóżeczka w pierwszej klasie mają 63,5 cm długości i 28 cm szerokości, a w klasie biznes i ekonomicznej – 74,93 długości, 33,03 cm szerokości i 16,51 cm głębokości)
 • możesz wnieść na pokład nieodpłatnie fotelik samochodowy, nosidełko dla dziecka albo składany wózek, o ile jest miejsce (należy zapytać obsługę przy odprawie)
 • jedna sztuka bagażu rejestrowanego dla niemowlaka za darmo
 • dodatkowy darmowy bagaż podręczny z żywnością i przyborami dla niemowlaka (55 x 38 x 20 cm i do 5 kg)

Podsumowanie

Podróżowanie z niemowlakiem jest z pewnością wyzwaniem, nie tylko dla samego dziecka, ale przede wszystkim dla rodziców. To krótkie zestawienie pokazuje, że raczej nie ma darmowych przelotów dla niemowlaków. Zaś w przypadku tanich linii lotniczych bardzo często nasz maluch będzie podróżował nawet drożej niż my sami. Większość tradycyjnych linii lotniczych oferuje zniżkę na bilet dla niemowlęcia, które podróżuje na kolanach rodzica. Mimo tego, że ciężko w tym wypadku mówić o darmowych lotach niemowląt to myślę, że warto wykorzystać te dwa lata na latanie z dzieckiem 🙂

Daj znać w komentarzu, czy masz już jakieś doświadczenia w lataniu z niemowlakiem.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *