Bruksela na weekend
Belgia,  Europa,  Podróże

Bruksela w 48h, czyli czy warto odwiedzić stolicę Belgii

Bruksela chyba każdemu (a już na pewno każdemu Europejczykowi) kojarzy się z instytucjami Unii Europejskiej. I prawidłowo! Ale to nie wszystko. W Brukseli znajdziemy siedzibę Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej czy Komitetu Regionów.

Przed odwiedzeniem tego miasta, stolica Belgii kojarzyła mi się właśnie w ten sposób. Teraz mogę powiedzieć, że miasto mnie zaskoczyło, nie tylko zachwycającą architekturą czy niezliczoną ilością parków, ale również pysznym jedzeniem!

Widok na panoramę Brukseli o zachodzie słońca
Czyż nie romantyczna panorama?

Poniżej moja subiektywna listę must-do podczas krótkiego pobytu w Brukseli. Jeżeli zastanawiasz się nad odwiedzeniem tego miasta, czy może właśnie wylądowałeś na lotnisku Bruksela Charleroi, to zapraszam Cię do lektury tego postu. Moim zdaniem w stolicy Belgii zdecydowanie warto:

Przespacerować się uliczkami Starego Miasta

Grand Place, czyli rynek z budynkami dawnych gildii kupieckich, onieśmiela przepychem i misternością zdobień na budynkach. Zawsze jest przepełniony ludźmi, w nocy siedzącymi w grupkach na ziemi, sączącymi belgijskie piwka, w dzień stłoczonych w centralnych punktach, po to, by zrobić idealne zdjęcie. Znajduje się tam ratusz, w którym często udzielane są śluby.

Nieopodal, wchodząc w jedną z uliczek odbiegających od Grand Place, znajdziemy słynną rzeźbę – fontannę sikającego chłopca – Manneken pis. Według jednej z legend rzeźba przedstawia chłopca, który niegdyś uratował miasto przed najeźdźcami, gasząc lont sikając na niego.

W każdym razie, figurka stała się symbolem miasta, w związku z czym znajdziemy ją wszędzie, począwszy od pocztówek, a skończywszy na czekoladkach. Rzeźba chłopca jest przebierana w różne stroje w zależności od świąt czy ważnych wydarzeń. Jest to zdecydowanie punkt must-see Waszego spaceru. Przechadzając się uliczkami Starego Miasta z pewnością natraficie na cudowne chocolatier, urocze sklepiki i kafejki.

Widok na ciekawą fontannę znajdującą się na skrzyżowaniu uliczek starego miasta

Odpocząć w jednym z parków Brukseli

Bruksela może się poszczycić dużą ilością rozległych parków, kolorowych, kwitnących skwerków czy zadbanych ogrodów. Dawno nie widziałam tyle zieleni w mieście! Zdecydowanie brakuje mi tego w polskich miastach. W czasie, w którym zwiedzaliśmy Brukselę pogoda nie rozpieszczała, dlatego też nie zauważyliśmy wielu “piknikujących” ludzi. Z dobrego źródła wiem, że mieszkańcy miasta bardzo chętnie odpoczywają w ten sposób całymi rodzinami, zwłaszcza w weekendy.

Spojrzeć (co najmniej) z dołu na monumentalną konstrukcję Atomium

W oddalonej od centrum dzielnicy Laeken podziwiać można olbrzymi model kryształu żelaza wykonany ze stali i aluminium. Co on tam robi? Powstał na potrzeby wystawy EXPO w 1958 r. i na szczęście został do dnia dzisiejszego, jako niekwestionowana atrakcja turystyczna.

Za € 15,00 można wjechać windą do najwyższej kuli Atomium i podziwiać panoramę Brukseli. Ja zrezygnowałam z tej atrakcji, głównie ze względu na słabą widoczność tego dnia (ciągle było zachmurzone niebo), ale i z uwagi na dość wysoką cenę. Model oglądany z daleka i od spodu robi również ogromne wrażenie!

Odwiedzić Dzielnicę Europejską

Będąc w Brukseli na pewno nie można sobie odpuścić zobaczenia miejsc, w których na co dzień podejmowane są ważne dla wszystkich krajów UE decyzje. Osobiście nie jestem fanem olbrzymich nowoczesnych szklanych budowli, zaś “Dzielnica Europejska” głównie z takich się składa.

Z ciekawostek powiem Wam, że z powodu ciągłego powstawania kolejnych budynków instytucji UE, dzielnica utraciła swój pierwotny mieszkalny charakter. Przechadzając się jej ulicami w weekend spotkacie na swojej drodze co najwyżej turystów, zastaniecie też zamknięte sklepy i restauracje, a więc weźcie to pod uwagę, planując wypad. Nam udało się znaleźć otwartą knajpkę w sąsiedztwie Parlamentu Europejskiego.

Zakosztować w belgijskich piwach

Belgia słynie z niezliczonej ilości browarów i produkowanych w nich rodzajów piwa. A więc próbujcie i korzystajcie z tej wyśmienitej różnorodności. Ja polecam owocowe piwa, a w szczególności Kriek – piwo fermentowane z udziałem wiśni, w którym się zakochałam. A la votre!

! UWAGA !
Piwo Kriek podają w Gliwicach w pubie IBU – Craft Beers, który bardzo Wam polecam! Kiedyś udało mi się też je kupić w sklepie Carrefour w dziale z kraftowymi piwami.

Co wybrać?

Znaleźć kilka komiksowych murali

Kto nie czytał Przygód Tintina czy Asterixa i Obelixa w dzieciństwie. A czy wiedzieliście, że te komiksy narodziły się właśnie w Belgii. W Brukseli znajduje się około 50 murali komiksowych porozrzucanych po całym mieście, wciąż powstają też nowe. Warto zrobić sobie krótkie podchody i odnaleźć choć kilka z nich 🙂 W sklepach z pamiątkami można dostać specjalne mapki z zaznaczonymi miejscami.

Widok na ulicę Brukseli z kamienicą, na której widnieje komiksowy mural

Zjeść niejedne frytki oraz niejednego gofra

Jak już się Wam uda przebrnąć przez wszystkie punkty, które opisałam powyżej, zdecydowanie zasłużyliście na dużą porcję frytek belgijskich z majonezem. Dla łaknących słodyczy – zapraszam na gofra ze świeżymi owocami, bitą śmietaną i polewą czekoladową. Pycha!!!

Dla mnie jak zwykle najważniejsza jest kawa – tym razem cappuccino w restauracji EXKi Agora. Polecam!

Przygotowane porcje gofrów do sprzedaży

Podsumowanie

Bruksela ma znacznie więcej do zaoferowania niż myślałam. Nasz krótki pobyt był dość intensywny, pomimo tego, że głównie spacerowaliśmy. Nie odwiedziliśmy żadnego muzeum, jednak nie dlatego, że nie ma w Brukseli nic godnego uwagi. Oczywiście jest wiele wspaniałych obiektów i muzeów do obejrzenia. Zastanawialiśmy się nad Muzeum René Magritte’a (mąż gorąco mnie przekonywał), ale jednak z uwagi na ograniczenia czasowe, odłożyliśmy to do czasu kolejnej wizyty (mam nadzieję)!

Przekonani? 🙂

podpis
NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: