
15 filmów z podróżami w tle – moje polecajki
W czasie, gdy podróżowanie jest utrudnione ciągnie mnie do wszelkiego rodzaju relacji ze świata, videoblogów, a przede wszystkim do filmów podróżniczych. Dlatego pomyślałam, że warto nadrobić filmowe zaległości w tym zakresie właśnie teraz, gdy większość wieczorów spędzamy w domu.
Na skróty
Moja lista filmów podróżniczych
Oto moje propozycje filmów podróżniczych i filmów z motywem podróży w tle 🙂 Uwaga! Samo oglądanie tych pozycji sprawi, że zatęsknisz za wyprawami i pakowaniem walizki! Dla mnie osobiście wiele z tych filmów było inspiracjami do planowania kolejnych kierunków podróżniczych.
W tym wpisie nie przeczytasz recenzji filmowych, ale moje subiektywne opinie i propozycje filmów, dzięki którym zobaczysz kawałek świata. Na marginesie dodaję, że kolejność filmów jest totalnie przypadkowa 😉
Indiana Jones
Wszystkie części (1981 – 2008)
Inspiracje: cały świat, w tym w szczególności Peru, Egipt, Indie, Chiny, Meksyk, Brazylia, Jordania

Kto nie zna serii filmów o przygodach Indiany Jonesa? Archeolog i wykładowca w każdej z filmowych części wyrusza na poszukiwania zaginionych artefaktów, takich jak Arka Przymierza, Święty Graal czy kryształowe czaszki. W poszukiwaniach najczęściej mierzy się z nazistami czy sowietami, którzy chcą przed nim dotrzeć do mistycznych przedmiotów.
Już jako mała dziewczynka zakochałam się w filmach o Indiana Jonesie 🙂 Przez długi czas nawet marzyłam o karierze archeologa i wyjechaniu do Egiptu. Z całą stanowczością mogę jednak stwierdzić, że seria o przygodach Indiany zaszczepiła we mnie ogromną ciekawość świata i miłość do podróżowania!
Indiana Jones:
Archeologia jest poszukiwaniem faktów, nie prawdy. Jeśli szukacie prawdy, zapiszcie się na zajęcia z filozofii (…), porzućcie mrzonki o zaginionych miastach i egzotycznych podróżach.
Niebiańska plaża
The Beach (2000)
Inspiracje: Tajlandia

Dzięki temu filmowi plaża Maya Bay na wyspie Ko Phi Phi Lee w Tajlandii stała się bardzo popularna wśród turystów. W pewnym momencie została zamknięta przez tajlandzki Departament Parków Narodowych, Ochrony Przyrody i Ochrony Roślin (DNP) na ruch turystyczny z powodu ogromnych zniszczeń ekosystemu, w tym rafy koralowej. Na Maya Bay codziennie przypływało ok. 5 000 turystów!? Wcale się nie dziwię, że tak ogromny ruch wpłynął na środowisko…
A o czym opowiada sam film? Richard (Leonardo di Caprio) trafia na rajską wyspę, gdzie w międzynarodowej komunie żyją setki młodych ludzi. Niebiańska plaża, mająca być rajem na ziemi, okazuje się jednak nie być taką sielanką, o jakiej marzył. Co poszło nie tak?
Wciąż wierzę, że znajdę swój raj. Jednak teraz wiem, że nie jest to miejsce na Ziemi, ale stan, w jakim się znajdujesz. Raj to jest to stan Twojego samopoczucia, w jakimś szczególnym momencie w Twoim życiu. Pamiętaj, że nie trwa on wiecznie.
Slumdog. Milioner z ulicy
Slumdog Millionaire (2008)
Inspiracje: Indie

Slumdoga po raz pierwszy zobaczyłam tuż po mojej podróży do Indii. Wydaje mi się, że to właśnie dzięki temu, że zobaczyłam na własne oczy indyjskie realia, wywarł on na mnie tak duże wrażenie. “Słynne” bombajskie slumsy widzi się już na samym początku swojej podróży do Indii, gdyż przed lądowaniem w Mumbaju samolot przelatuje bezpośrednio nad nimi…
Film opowiada historię chłopaka ze slumsów – Jamala, który bierze udział w hinduskiej edycji “Milionerów”. Jego historię poznajemy poprzez pytania z teleturnieju, na które Jamal szczęśliwie zna odpowiedzi dzięki doświadczeniom życiowym. Nie jest to lukrowana, romantyczna opowieść rodem z Bollywood.
Dowiedziałem się, że marzenia mają władzę tylko nad twoim własnym umysłem. Ale pieniądze dają ci władzę nad umysłami innych.
Jedz, módl się i kochaj
Eat Pray Love (2010)
Inspiracje: Włochy, Indie, Bali

Filmowa bohaterka – Elizabeth uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa, wiodąc swoje dotychczasowe życie. Po bolesnym rozwodzie wyrusza w roczną podróż, podczas której chce odkryć samą siebie. Wybiera trzy miejsca na świecie – Włochy, Indie i Bali.
Bohaterka we Włoszech odkrywa sztukę przyjemności poprzez jedzenie, w Indiach studiuje sztukę duchowego poświęcenia. Na Bali uczy się sztuki równowagi pomiędzy ziemską radością a boską transcendencją. Opowieść o przyjaźni, życiowym spokoju i wreszcie prawdziwej miłości.
Gwarantuję Ci, że po obejrzeniu tego filmu będziesz chciał odwiedzić wszystkie te kraje, które tak pięknie zostały ukazane w filmie 🙂
Elizabeth Gilbert:
Szczęście jest rezultatem naszego osobistego wysiłku. Trzeba o nie walczyć, dążyć do niego, upierać się przy nim, a czasami nawet szukać go na drugim końcu świata.
Turysta
The Tourist (2010)
Inspiracje: Wenecja

Kilka lat temu po raz pierwszy odwiedziłam Wenecję i przekonałam się na własne oczy, że drugiego takiego miejsca na świecie nie ma. W filmie Turysta znajdziesz tak piękne kadry z Wenecji, że natychmiast zapragniesz się tam przenieść. Zanim jednak kupisz bilet na samolot, sprawdź TUTAJ w jakiej strefie znajduje się obecnie Wenecja (czerwonej, pomarańczowej, żółtej czy białej).
Tytułowy turysta, grany przez Johnnego Deepa, wyjeżdża do Wenecji, by zapomnieć o zawodzie miłosnym. Zostaje jednak wplątany w niebezpieczny spisek uknuty przez agentkę Interpolu. Mieszanina thrillera z romansem, którego akcja dzieje się w cudownej Wenecji. Nie jest to typowy film podróżniczy, ale warto zobaczyć chociaż dla samych weneckich kadrów!
Ten człowiek jest turystą!
Droga życia
The Way (2010)
Inspiracje: Szlak św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii

Film opowiada historię amerykańskiego lekarza Toma, który nie może pogodzić się ze śmiercią swojego syna. Syn zginął w Pirenejach podczas pokonywania Szlaku Świętego Jakuba. Ojciec wyrusza do Europy po szczątki syna, gdzie jednak decyduje się na przejście całego Szlaku po to, by upamiętnić syna.
Niesamowita podróż człowieka w głąb siebie, piękne górskie widoki i mnóstwo powodów do przemyśleń.
Życia się nie wybiera. Życie się przeżywa
Wyznania gejszy
Memoirs of a Geisha (2005)
Inspiracje: Japonia

Opowieść o dziewczynce Chiyo, która przez swoją rodzinę zostaje sprzedana do domu gejsz w Kioto. Historia rozpoczyna się jeszcze w czasach przed wybuchem II wojny światowej. Obserwujemy edukację dziewczynki, która po wielkich trudnościach i cierpieniach przemienia się w sławną gejszę o imieniu Sayuri.
Ten film to opowieść o wielkim uczuciu na tle wspaniałej historii i kultury Japonii. Dla nas Europejczyków świat gejsz to świat tajemniczy i egzotyczny. Pewnie dlatego film “Wyznania gejszy” jest dla mnie tak intrygujący. Japonia mieści się wysoko na mojej liście podróżniczych marzeń. Mam nadzieję, że uda mi się w niedalekiej przyszłości odwiedzić Japonię, a w szczególności Gion – dzielnicę gejsz w Kioto.
Sayuri
Jeśli spędzisz najlepszy wieczór w życiu, na pewno posmutniejesz, gdy się skończy, ale z drugiej strony będziesz zadowolony, że w nim brałeś udział.
Pod słońcem Toskanii
Under the Tuscan Sun (2003)
Inspiracje: Włochy

Jeśli potrzebujesz filmu na poprawę samopoczucia to “Pod słońcem Toskanii” spełni to wymaganie 🙂 La dolce vita i nowe życie na włoskiej prowincji – tak można w skrócie określić ten film. Krajobrazy i widoki są tak imponujące, że czasem aż wydają się nierzeczywiste. Pogoda zawsze dopisuje, a poznani ludzie są życzliwi i na każdym kroku cieszą się życiem. Zainteresowany przeprowadzką do Włoch?
Film opowiada historię czterdziestoletniej pisarki – Frances, która przeżywa kryzys twórczy. Za namową przyjaciółki wyjeżdża na wakacje do Toskanii, jednak na miejscu pod wpływem impulsu kupuje starą willę do remontu.
To, gdzie się jest, znaczy czym się jest. Im głębiej owo miejsce przenika w jaźń, tym bardziej się umacnia więź z owym miejscem. Wybór miejsca nigdy nie bywa przypadkowy, to wybór czegoś, czego się pragnie.
Wszystko za życie
Into the Wild (2007)
Inspiracje: Alaska

Christopher po ukończeniu studiów rzuca wszystko, rozdaje swoje oszczędności i pod przybranym nazwiskiem Alexander Supertramp rozpoczyna podróż życia, jadąc autostopem w stronę Alaski. Na Alasce czeka go bezwzględna dzika przyroda i przygody.
“Wszystko za życie” to opowieść o poszukiwaniu siebie, dążeniu do wolności i wymykaniu się schematom. Jest to autentyczna historia chłopaka z USA, która niestety nie kończy się dobrze. Film jest za to jednym z najczęściej polecanych filmów podróżniczych.
Christopher:
Chodzi o doświadczenia, wspomnienia, wielką, triumfalną radość życia w całej pełni; o znalezienie prawdziwego znaczenia. Boże, jak wspaniale jest żyć! Dzięki. Dzięki.
O północy w Paryżu
Midnight in Paris (2011)
Inspiracje: Paryż

A może wizyta w stylowym Paryżu? Ten film Woodego Allena opowiada historię niedawno zaręczonej pary Gila i Inez, którzy przyjeżdżają do Paryża – stolicy miłości i planują swoje wesele. Woody Allen przenosi nas jednak nie tylko do współczesnego Paryża. Pod osłoną nocy w tym mieście dzieją się bardzo ciekawe rzeczy 😉
Polecam ten film wszystkim, którzy mają ochotę zobaczyć Paryż w różnych odsłonach i poznać jego urocze zakątki.
Gil:
Przeszłość żyje. Właściwie to nawet nie jest przeszłością
Biała Masajka
Die Weisse Massai (2005)
Inspiracje: Kenia

Carol – Szwajcarka – podczas podróży do Kenii zakochuje się w masajskim wojowniku. Uczucie jest tak silne, że postanawia zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i związać się z Masajem, który mieszka w tradycyjnej wiosce i przestrzega plemiennych zwyczajów. Warto dodać, że film jest oparty na prawdziwej historii.
Historia o wielkiej miłości, ale i ogromnym poświęceniu. Warto zobaczyć, by poznać realia mieszkania w afrykańskiej wiosce, a w szczególności zwyczaje i zasady panujące wśród plemienia Masajów. Ja z Masajami spotkałam się na Zanzibarze, gdzie zatrudniają się oni w hotelach jako ochroniarze, albo sprzedają swoje wyroby na plażach, by zarobić parę dolarów. Więcej na ich temat możesz przeczytać w tym WPISIE.
Pokazywanie świata komuś, kto jeszcze potrafi się dziwić, jest pięknym zajęciem.
Hotel Marigold
The Best Exotic Marigold Hotel (2011)
Inspiracja: Indie

Grupa brytyjskich emerytów, skuszonych folderem reklamowym, wyrusza do luksusowego hotelu w Indiach dla starszych osób. Na miejscu okazuje się jednak, że o luksusie nie ma mowy, bo hotel jest jeszcze w trakcie remontu. Jedną z głównych ról w filmie gra Dev Patel, którego miałeś okazję już poznać w filmie Slumdog. Historia o tym, że nowe życie i miłość można znaleźć w każdym wieku 😉
Akcja dzieje się w Jaipurze, więc zobaczysz całą paletę barw, hinduski chaos (delikatnie mówiąc), kobiety w tradycyjnych sari czy gwarne targowiska.
Największą porażką jest zaprzestanie działania, a miarą sukcesu – sposób radzenia sobie z rozczarowaniami
Pożegnanie z Afryką
Out of Africa (1985)
Inspiracje: Kenia

Tego filmu z pewnością nikomu nie muszę przedstawiać. Wspaniała Meryl Streep, wcielająca się w rolę pisarki Karen Blixen, która w 1914 roku wyjechała do Kenii, by poślubić barona Brora Blixena. Wspólnie małżonkowie mają prowadzić farmę bydła, jednak Bror chce założyć plantację kawy.
Historia opowiada o rozpadającym się małżeństwie Karen, jej romansie z Denysem i rozwijającej się miłości do Czarnego Lądu.
Denys:
Nie wiem, jak to naukowo wytłumaczyć, ale w nocy widzi się w Afryce dalej niż w innych miejscach. A gwiazdy świecą tu jaśniej.
W stronę Marrakeszu
Hideous Kinky (1998)
Inspiracja: Maroko

Młoda Angielka Julia porzuca swoje życie w Londynie i wraz z dwiema córkami przenosi się do Maroka. Ich sytuacja materialna nie jest najlepsza, dlatego Julia próbuje zarabiać na życie wykonując pacynki. Cała historia rozgrywa się na tle wspaniałych kadrów Maroka, a w szczególności Marrakeszu.
To historia o chęci znalezienia własnej drogi życia, wewnętrznej doskonałości i harmonii, ale też o niespełnionych marzeniach.
Choć goni nas czas
The Bucket List (2007)
Inspiracja: świat

Historia dwóch chorych mężczyzn, którzy pewnego dnia spotykają się w szpitalu i postanawiają zrobić rzeczy, o których marzyli całe życie. W głównych rolach występują Morgan Freeman i Jack Nicholson. Panowie tworzą listę marzeń i wyruszają w podróż, by je spełnić.
W filmie zobaczysz nie tylko, jak starsi panowie skaczą ze spadochronem, ale i jak odwiedzają Taj Mahal w Indiach, jeżdżą motorem po Murze Chińskim czy biorą udział w safari.
Trudno jest pojąć istotę ludzkiego życia. Niektórzy mówią, że można ją zmierzyć tymi, których zostawiamy po sobie. Inni, że wyznacza ją wiara. Jeszcze inni, że miłość. Są też tacy, dla których życie nie ma żadnego znaczenia… A ja? Ja wierzę, że naszą miarą są ludzie, którzy mierzą nami swoją wartość.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że dzięki mojej liście, znajdziesz jakąś ciekawą pozycję do obejrzenia. Daj mi znać w komentarzu, jakie filmy z motywem podróży uważasz za najlepsze. A może powinnam uzupełnić moją listę o kilka dodatkowych pozycji? 🙂 Czekam na wszelkie Twoje polecajki!

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!
Zobacz również

10 polskich blogerów podróżniczych, których warto obserwować
19 kwietnia 2021
Filmy z podróżami w tle, czyli moje polecajki cz. 2
19 października 2021
2 komentarze
Kate
O, jaka fajna lista! Oglądałam 9/15, i muszę obejrzeć pozostałe 🙂
A moja polecajka to: Sekretne życie Waltera Mitty (film 2013) / The Secret Life of Walter Mitty
Jest świetny! I ze względu podróży, i ze względu nowego podejścia do swojego życia. Polecam do obejrzenia!
Marta
Super! 9/15 to dobry wynik 🙂 Cieszę się, że jeszcze znalazłaś jakieś nowe filmy do obejrzenia na mojej liście. Dziękuję za polecenie Sekretnego życia Waltera Mitty – dodaję ten film do mojej listy filmów, które muszę zobaczyć!