Cieszyn atrakcje
Podróże,  Polska

Cieszyn w jeden dzień – co warto zobaczyć?

Po raz kolejny zapraszam Cię na Śląsk, tym razem na Śląsk Cieszyński do miasta Cieszyn. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, położone w Beskidzie Śląskim. Dlatego też Cieszyn warto odwiedzić przy okazji wypadu w pobliskie góry czy na narty.

Co warto zobaczyć w Cieszynie? Miasto oferuje szeroki wachlarz atrakcji – są muzea, zamek, ciekawe miejsca oraz kawiarnie pełne inspiracji. Z racji bliskiej odległości zaplanowałam jednodniowy wypad do Cieszyna, którego plan przedstawię Ci poniżej. Moja wycieczka skończyła się trochę szybciej niż przewidywałam, ale o tym opowiem na końcu.

Rynek Cieszyński

Wycieczkę do Cieszyna najlepiej rozpocząć od centrum starego miasta, czyli od rynku. Został on założony w XV wieku i moim zdaniem jest na co popatrzeć. Piękne kamieniczki w różnych stylach: od baroku po styl klasycystyczny przyciągają wzrok, szczególnie zaś warto zwrócić uwagę na budynek dawnego Hotelu pod Brunatnym Jeleniem, w którym mieści się restauracja historyczna oraz budynek Ratusza.

Na samym środku rynku znajduje się fontanna z posągiem św. Floriana. Sam Rynek Cieszyński jest całkiem spory i bardzo ładny. Mimo, że w zimie nie ma kwiatów, ani ogródków restauracyjnych, pięknie prezentuje się również zimową porą. Pod arkadami można wpaść do jednej z kawiarni po gorącą kawkę (obecnie tylko na wynos niestety).

Studnia Trzech Braci

Z Rynku kierujemy się w uliczki starego miasta, które doprowadzą Cię do legendarnego miejsca na mapie Cieszyna – Studni Trzech Braci. Dlaczego legendarnego?

Otóż z tą studnią łączy się legenda o powstaniu miasta Cieszyna. Jak przeczytasz na jednej ze ścian żeliwnej altanki postawionej nad studnią, w 810 roku po długiej wędrówce spotkali się w tym miejscu – u źródła – trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko – synowie Leszka III-ego króla Polskiego. Bracia ucieszyli się bardzo z tego spotkania i na jego pamiątkę zbudowali miasto, które nazwali Cieszyn.

Od Studni Trzech Braci idziemy w dół, aż docieramy do schodów prowadzących do ulicy Przykopa, do miejsca zwanego Cieszyńską Wenecją.

Cieszyńska Wenecja

Cieszyńska Wenecja to dość oryginalne miejsce na mapie Cieszyna. Jest to fragment ulicy Przykopa z budynkami z XVIII – XIX wieku, które są położone nad sztucznym kanałem Młynówka, wybudowanym w XVI wieku. Budynki należały kiedyś do rzemieślników, którzy wykorzystywali wodę w swojej codziennej pracy.

Obecnie w niektórych malutkich budynkach są zlokalizowane knajpki, restauracje czy nawet galeria artystyczna. Niestety, bardzo duża część budynków jest opuszczona i niszczeje. Moim zdaniem, Cieszyńska Wenecja to niezwykłe miejsce, którego potencjał nie jest w pełni wykorzystany. Właśnie takie miejsca powinny być szczególnie zadbane i atrakcyjne, przez co miasto przyciągałoby większą ilość turystów. Mam nadzieję, że przy mojej następnej wizycie w Cieszynie (może tym razem latem) zobaczę, jak Cieszyńska Wenecja tętni życiem 🙂

Zamek Cieszyn, Pałac Myśliwski Habsburgów i Wzgórze Zamkowe

Kolejnym odwiedzanym miejscem na mojej trasie po Cieszynie jest Wzgórze Zamkowe, na którym znajdziesz nie jedną, a nawet kilka atrakcji. Pierwszą z nich jest Pałac Habsburgów. W jaki sposób poznasz, że to tutaj? Po różowym jeleniu stojącym na skwerku ;p

Pałac Habsburgów powstał w latach 1830-1840, a zbudowano go w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się w nim Szkoła Muzyczna. Przez bramę wspinamy się na Wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się chyba najważniejszy zabytek w mieście – rotunda św. Mikołaja i św. Wacława.

Wzgórze Zamkowe to też piękny park w stylu angielskim, w sam raz na spacer! Chociaż w temperaturze -12 stopni nie polecam dłuższych spacerów 😉

Rotunda i Wieża Piastowska

Wchodząc na Wzgórze Zamkowe pierwszą budowlą, którą zauważysz będzie okrągła romańska rotunda pw. św. Mikołaja i św. Wacława. Zbudowano ją już w XI wieku, przez co jest jedną z najstarszych budowli romańskich na terenie Polski.

! UWAGA !
Wizerunek Rotundy widnieje na obecnym rewersie banknotu 20 złotowego.

Tuż obok Rotundy znajduje się Wieża Piastowska z XIV wieku, która jest siedmiokondygnacyjną budowlą mierzącą 29 metrów. Jest ona jedyną z czterech takich budowli, które otaczały dawny Górny Zamek książąt cieszyńskich. Bardzo polecam wejście na sam szczyt Wieży Piastowskiej, gdyż z góry roztacza się widok na Cieszyn, Czeski Cieszyn, a przy dobrej widoczności nawet na Beskid Śląski!

Bilet wstępu na Wieżę Piastowską:

  • bilet normalny – 7 zł,
  • bilet ulgowy – 4 zł,
  • bilet rodzinny – 18 zł,
  • dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 2 zł.
  • TUTAJ więcej informacji.

Most Przyjaźni

Most na Olzie łączący Cieszyn z Czeskim Cieszynem był dawniej przejściem granicznym. Ruch samochodowy jest tu jednokierunkowy, czyli tym mostem przejedziesz z Polski do Czech.

Cieszyn co warto zobaczyć

Kornel i Przyjaciele

Według mnie to miejsce wymaga odwiedzenia bez dwóch zdań! Kornel i Przyjaciele znajduje się w jednej z wąskich uliczek starego miasta (ul. Sejmowa 1) i z całą pewnością nie jest TYLKO jedną z kolejnych kawiarni. Kornel i Przyjaciele to bowiem kawiarnia, księgarnia i antykwariat w jednym!

Przestępując próg tego miejsca nie tylko najdzie Cię ochota na zamówienie ciacha do kawy, ale i na spędzenie tu zdecydowanie więcej czasu niż przewidywałeś 😉 Wnętrze tej kawiarni jest niezwykłe, wszędzie pełno jest książek, zaś stoliki zostały idealnie rozmieszczone w przytulnych zakamarkach. Kornel i Przyjaciele to miejsce, do którego mam ochotę wracać jak najczęściej!

Oby branża gastronomiczna mogła jak najszybciej powrócić do normalności! Takich miejsc jak właśnie Kornel w Cieszynie nie może nigdy zabraknąć w naszym kraju.

Niespodzianka na trasie

Po wypiciu kawki u „Kornela” wróciliśmy na cieszyński rynek. Chciałam jeszcze odwiedzić Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jednak okazało się, że muzeum było zamknięte.

W związku z tym, skierowaliśmy się w stronę ostatniej atrakcji, która była na mojej liście – Starego Cmentarza Żydowskiego. Niestety w ostateczności nie udało nam się tam dotrzeć z powodu małego wypadku, który przytrafił mi się na oblodzonym chodniku. Dość paskudnie wykręciłam nogę, co zmusiło nas do szybkiego zakończenia wycieczki.

Cieszyn co warto zobaczyć

Podsumowanie

Cieszyn jest jednym z tych miast na południu Polski, do którego warto się wybrać. Miejsca, które odwiedziłam to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie to miasto ma do zaoferowania. Przede wszystkim w zanadrzu jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa i Browar Zamkowy Cieszyn. Z całą pewnością chciałabym także wrócić do Cieszyna, by odwiedzić Stary i Nowy Cmentarz Żydowski.

A Ty byłeś kiedyś w Cieszynie? Planujesz wycieczkę w tę stronę? Sprawdź, jakie inne ciekawe miejsca na Śląsku odwiedziłam:

  1. Nikiszowiec – na tropie zabytkowego osiedla górniczego
  2. Giszowiec, czyli ukryte osiedle amerykańskie w Katowicach
  3. Pomysł na jednodniowy wypad, czyli zima w Pszczynie
podpis


Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *