Sky Bridge Czechy atrakcje
Czechy,  Podróże,  Podróże z dzieckiem

Sky Bridge 721 – czy warto odwiedzić najdłuższy most wiszący na świecie?

Najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych nie znajduje się po drugiej stronie globu czy w jakimś dalekim kraju! Jest tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki, bo tylko 17 kilometrów od polskiej granicy. W 2022 roku w Czechach w miejscowości Dolní Morava otwarto most wiszący Sky Bridge 721. Po roku funkcjonowania tej atrakcji turystycznej również postanowiłam ją odwiedzić.

Z tego wpisu dowiesz się, jakie były moje wrażenia po wizycie na Sky Bridge 721 w Dolní Morava. Czy warto zobaczyć najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych?

Sky Bridge 721 – kilka faktów

Budowę Sky Bridge 721 rozpoczęto w 2020 roku, więc, jak łatwo policzyć, trwała ona dwa lata. Most znajduje się na terenie kompleksu Mountain Resort Dolní Morava. Nie powstał on w środku niczego, lecz tuż obok Ścieżki w Obłokach, która ma wysokość 55 metrów i długość ponad 700 metrów.

Most Sky Bridge 721 jest zawieszony nad doliną Młyńskiego Potoku i w najwyższym punkcie znajduje się 95 metrów nad ziemią. Już z samej nazwy można wywnioskować, że most ma długość 721 metrów. Most połączył dwa szczyty górskie: Slamník (1232 m n.p.m.) i Chlum (1118 m n.p.m.). Sky Bridge w okresie letnim jest mostem jednokierunkowym, dlatego po drugiej stronie czeka na Ciebie ścieżka edukacyjna „Most Czasu” o długości 2 km, którą wrócisz do górnej stacji kolejki.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem to pamiętaj, że na most nie można wejść z wózkiem. Dla najmniejszych dzieci sprawdzi się nosidło, a większe dzieci poradzą sobie na własnych nogach.

A jak się dostać na Sky Bridge 721?

Jak się dostać na Sky Bridge 721?

Na most Sky Bridge 721 możesz dostać się w dwojaki sposób – wybierając pieszy szlak lub wjeżdżając kolejką linową. Jak łatwo się domyślisz, robiąc trekking zaoszczędzisz pieniądze, ale musisz doliczyć sobie około 2 godziny czasu. Kolejką linową dostaniesz się na szczyt wygodnie, w mniej więcej 10 minut, natomiast będzie Cię to trochę kosztować.

  • opcja z pieszym szlakiem – trekking zaczynasz tuż przy dolnej stacji kolejki i kierujesz się na żółty szlak, który później zmienia się w niebieski. Długość trasy to 3,8 km.
  • opcja z wjazdem kolejką – najprostsze i najszybsze rozwiązanie, ale na pewno nie najtańsze! Możesz kupić bilet na przejazd w obie strony bądź tylko w jedną. Kolejką linową można przewieźć wózek dla dziecka czy wózek inwalidzki. Cena za przejazd w obie strony dla osoby dorosłej to koszt około 90 zł. Więcej o cenach w dalszej części wpisu 🙂

Ceny biletów

Bilety na Sky Bridge 721 możesz kupić online TUTAJ, bądź też na miejscu w kasach i specjalnych automatach. My akurat kupowaliśmy na miejscu w automacie i jest to fajna opcja, menu jest również dostępne w języku polskim. Kupując bilet online, wybierasz konkretną datę i godzinę wejścia na most. Cena biletów kupionych online za to jest też trochę niższa.

Jest całe mnóstwo pakietów biletów do wyboru, w zależności czy chcesz odwiedzić tylko Sky Bridge, czy także Ścieżkę w Obłokach, czy wchodzisz pieszo na szczyt, czy chcesz wjechać kolejką.

  • wejście na Sky Bridge 721 – bilet normalny 440 CZK, czyli ok. 80 zł, bilet ulgowy 245 CZK, czyli ok. 45 zł
  • wjazd kolejką w obie strony – bilet normalny 490 CZK, czyli ok. 90 zł, bilet ulgowy 310 CZK, czyli ok. 57 zł
  • dzieci do lat 3 – bezpłatnie

TUTAJ znajdziesz szczegółowy cennik. Przed wizytą warto sprawdzić, czy ceny się nie zmieniły.

Parking

W Dolni Moravie znajdziesz całe mnóstwo parkingów (P1-P7). Niestety wszystkie są płatne. Bezpłatny jest jedynie postój przez 30 minut. Przed wjazdem na parking należy pobrać bilecik i przed wyjazdem go opłacić w automacie.

  • opłata od października do maja wynosi 100 CZK, czyli ok. 19 zł,
  • opłata od czerwca do września wynosi 150 CZK, czyli ok. 28 zł,
  • płatność za parking tylko kartą,
  • TUTAJ znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o parkowaniu w Dolni Moravie.
Sky Bridge czy warto

Czy warto odwiedzić Sky Bridge 721?

Na początek zaznaczę, że nikt z nas nie ma lęku wysokości, więc nie mieliśmy jakiś większych obaw z tym związanych. Czytałam jednak relację osób, które mają lęk wysokości, a na Sky Bridge się wybrały i nie czuły żadnego dyskomfortu. Most jest bardzo stabilny, jedynie przy większych podmuchach wiatru lekko się kołysał. Dwuletnia Anastazja nie miała żadnego problemu z wejściem na most, co więcej, chciała całą drogę przejść sama! A szczerze mówiąc, miałam lekkie obawy związane z jej reakcją. Po raz kolejny córeczka zaskoczyła nas bardzo pozytywnie 🙂

Czy podobał mi się most wiszący? Generalnie tak, ale… Moje główne zastrzeżenie to cena tej atrakcji turystycznej. Koszt wjazdu kolejką i wejścia na Sky Bridge dla rodziny 2+2 to ponad 500 zł! Sam most prezentuje się świetnie, naokoło piękne widoki na Masyw Śnieżnika, natomiast jest to miejsce, którego raczej nie odwiedzę kolejny raz. Cieszę się bardzo, że miałam okazję przejść po Sky Bridge 721, bo to było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie.

Osobiście nie jestem fanką takich dużych kompleksów, jakim jest Mountain Resort Dolní Morava. Wizyta w takim miejscu prawie zawsze wiąże się z tłumami i drożyzną. Mnóstwo sztucznych atrakcji, które kuszą szczególnie najmłodszych oraz nastawienie na masową turystykę. Całe szczęście podczas naszej wizyty na Sky Bridge nie spotkaliśmy tłumów turystów i udało nam się bardzo miło spędzić dzień.

A co Ty uważasz o takich atrakcjach turystycznych, jak Sky Bridge 721? Daj znać w komentarzu, czy wybrałeś się już na najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *