Międzygórze – rodzinny weekend na Dolnym Śląsku
Międzygórze to kolejny piękny zakątek na Ziemi Kłodzkiej, który udało mi się w ostatnim czasie zobaczyć. Malutka wieś położona pomiędzy górami (jak sama nazwa wskazuje), u podnóża Śnieżnika, zachwyca alpejską zabudową. Moim zdaniem to idealne miejsce na spokojny wypad z rodziną. Dlaczego? Co warto zobaczyć w Międzygórzu i okolicy?
Na skróty
Drewniana zabudowa Międzygórza
Międzygórze jest dość wyjątkową wioską na Dolnym Śląsku. Wystarczy jeden rzut oka i będziesz wiedzieć dlaczego. W wiosce króluje bowiem typowo “alpejska” zabudowa. Znajdziemy tu drewniane wille ze strzelistymi dachami i mnóstwem zdobień, ciekawe kościoły i domy gościnne. Większość z nich powstała za sprawą królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej, która upodobała sobie te tereny. Zauroczona Międzygórzem, które wówczas nosiło nazwę Wölfelsgrund, przyczyniła się do znacznego rozwoju turystyki na tych terenach.
Warto zwrócić szczególną uwagę na domy wczasowe “Gigant” i “Gigant II”, czy drewniane pensjonaty “Alpejski Dwór” i “Krokus”. W Międzygórzu znajduje się również piękny drewniany kościół pw. św. Józefa z XVIII wieku z barokowym wystrojem. Królewna Marianna w 1871 roku ufundowała także schronisko górskie na Śnieżniku, tzw. szwajcarkę. Obecnie znajduje się tam schronisko PTTK “Na Śnieżniku”, a dawna szwajcarka stanowi jego główną część.
Wodospad Wilczki
Wodospad Wilczki jest jedną z głównych atrakcji Międzygórza. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyka. Obecnie ma 22 metry wysokości, a przed powodzią w 1997 r. woda spadała z jeszcze wyższej wysokości. Ponad wodospadem Wilczki przerzucony jest stalowy mostek, a po przeciwnej stronie znajdziesz wspaniały punkt widokowy na wodospad.
Są tu wytyczone ścieżki dydaktyczne, zbudowane schodki oraz poręcze. Cały teren wokół wodospadu stanowi rezerwat przyrody i jest naprawdę malowniczy. Jeśli wybierasz się tu z niemowlakiem to w grę wchodzi jednak tylko nosidełko, gdyż szlak nie jest przystosowany pod wózki. Spod wodospadu Wilczki można udać się w dalszą wędrówkę szlakiem czerwonym, który prowadzi na górę Igliczną (845 m n.p.m.).
Ogród Bajek
My spod wodospadu udaliśmy się w kierunku Ogrodu Bajek, który jest usytuowany na zboczu góry Lesieniec. Ogród Bajek założył w XX wieku leśnik i botanik Izydor Kriesten, tworząc drewniane rzeźby z kory, patyków czy gałązek. Chciał w ten sposób uhonorować Ducha Gór, któremu zbudował w ogrodzie chatkę. Rzeźb powstawało coraz więcej aż w końcu miejscowi zaczęli nazywać to miejsce ogrodem bajek.
Ogród przez długi czas niszczał, aż wreszcie w 1985 roku przejął go Oddział PTTK w Międzygórzu. Od tego momentu Ogród Bajek wrócił do swojej świetności, a do tego ciągle zyskuje nowe eksponaty. W Ogrodzie Bajek możemy oglądać nie tylko postaci ze starych baśni, ale również bohaterów bardziej nowoczesnych kreskówek. Znajdziesz tu zarówno Pinokia, Jasia i Małgosię czy Krecika, ale także postacie z Psiego Patrolu czy Świnkę Peppę.
Nie do końca przekonały mnie te unowocześnienia. Znacznie bardziej podoba mi się Ogród Bajek wyłącznie z postaciami z baśni i legend, z drewnianymi chatkami, które wyglądają tajemniczo, a zarazem intrygująco. A co Ty myślisz o takim zabiegu?
Wstęp do Ogrodu Bajek w Międzygórzu jest płatny.
- bilet normalny – 13 zł,
- bilet ulgowy – 10 zł,
- dzieci do 2 lat – za darmo,
- TUTAJ znajdziesz godziny otwarcia czy inne dodatkowe informacje.
Zapora Wodna
W Międzygórzu polecam wybrać się na spacer na zaporę wodną (dosłownie!). Po samej zaporze można spacerować! Znajduje się ona jakieś 200 metrów od głównej drogi, przy wjeździe do Międzygórza. Zbudowano ją w latach 1905 – 1908 kilkaset metrów poniżej wodospadu Wilczki. Zapora wodna jest wysoka prawie na 30 metrów, długa na ponad 100, a widoki z niej są ujmujące. Szczególnie polecam wybrać się tam w czasie złotej godziny!
Zapora wodna w Międzygórzu jest bardzo ciekawą atrakcją. Biegnie przez nią zielony szlak, prowadzący do sanktuarium na Iglicznej.
Szlaki górskie z Międzygórza
Międzygórze jest przez wielu turystów wybierane na bazę wypadową w pobliską okolicę. Miłośnicy górskich wędrówek nie będą się tu nudzić, w końcu jest tu sporo szlaków do wyboru. Najpopularniejszym kierunkiem jest oczywiście góra Śnieżnik (1425 m n.p.m.), na którą prowadzą szlaki: czerwony, zielony i niebieski. W XIX wieku na Śnieżniku wybudowano kamienną wieżę widokową, która jednak nie dotrwała do naszych czasów. Jej malutką kopię możesz zobaczyć w Ogrodzie Bajek! Natomiast w 2022 roku otwarto na szczycie Śnieżnika nową wieżę widokową, z której można podziwiać okolicę.
Kolejnym szczytem zdobywanym z Międzygórza jest Igliczna (845 m n.p.m.). Znajduje się na niej sanktuarium „Maria Śnieżna” i prywatne schronisko „Na Iglicznej”. Jeśli szukasz dobrego punktu widokowego na większą część ziemi kłodzkiej, to koniecznie wejdź na szczyt Iglicznej!
Z Międzygórza można się wybrać na Czarną Górę (1205 m n.p.m.), która zimą zamienia się w popularny ośrodek narciarski. Turyści w okolicy wybierają także wędrówki na Żmijowiec, Jawor czy Szeroką Kopę, a więc szlaków nie brakuje.
Podsumowanie
Międzygórze bardzo mi przypadło do gustu! Lubię takie klimatyczne, malutkie wioski, w których czas się zatrzymał. Choć jest to turystyczne miejsce to da się tu odpocząć od zgiełku. Międzygórze zdecydowanie zasługuje na miano Perły Sudetów 🙂 A jak Tobie się podoba ta część ziemi kłodzkiej? Daj znać w komentarzu czy odwiedziłeś już Międzygórze!
Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!