Góry Świętokrzyskie atrakcje dla dzieci
Podróże,  Podróże z dzieckiem,  Polska

Rodzinny weekend w Górach Świętokrzyskich – lista atrakcji

W tym roku znów wróciłam w Góry Świętokrzyskie! A to oznacza, że mam kolejną garść polecajek z tego urokliwego regionu Polski. Szukasz pomysłu na rodzinny weekend w Polsce? Może czas odkryć magiczne Góry Świętokrzyskie, wejść na Łysą Górę, poznać niezwykłe legendy krążące o tych terenach?

Zapraszam Cię na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, podczas której poznasz niesamowite atrakcje, którymi zachwycisz się Ty, jak i Twoje pociechy! Przekazuję Ci gotowy plan na weekend, w którym znajdziesz zarówno historyczne miejsca z dawnych wieków, jak i najnowocześniejsze, interaktywne muzea. Do tego dodam restauracje ze smaczną, lokalną kuchnią oraz pomysł na nocleg u podnóża Łysej Góry.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Na początek przenieśmy się do wczesnego średniowiecza, a dokładniej do XII – XIII wieku. W małej miejscowości, jaką jest Huta Szklana, z wielkiej pasji i ciężkiej pracy powstało niezwykłe miejsce. Osada Średniowieczna to miejsce, gdzie możemy obserwować, a nawet uczestniczyć w codziennych czynnościach i pracach jej mieszkańców – dawnych Słowian. Jest to zrekonstruowana wioska z czasów średniowiecza, gdzie możemy zwiedzać drewniane chaty, warsztaty rzemieślników czy pracownie.

Wysoka brama przeniesie nas do świata, w którym najważniejszymi osobami we wsi byli kowal czy szewc, a po pomoc chodziło się do zielarki. W każdej chacie znajdziemy jej mieszkańca, który opowie o swoim rzemiośle, a nawet zaprosi do wspólnej pracy. W Osadzie Średniowiecznej można wziąć udział bowiem w interaktywnych warsztatach, takich jak: warsztaty tkackie, garncarskie, czerpania i lakowania papieru czy warsztaty „lalek motanek”. To tylko niektóre z oferowanych warsztatów, znajdziecie tam o wiele więcej, a do tego gry terenowe, Średniowieczne harce i psoty.

Osada Średniowieczna to świetne miejsce na żywą lekcję historii! Jestem pewna, że dzieciaki będą zachwycone taką formą nauki 🙂 Nawet nasza dwuletnia córka z zainteresowaniem zaglądała do chat, a najbardziej jej się podobało dojenie krowy. Miejscem, które podziałało na moją wyobraźnię była chatka zielarki! W każdym kącie było coś ciekawego, a do tego kolory i zapachy pobudzały zmysły.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej otwarta jest codziennie w godzinach od 10.00 – 18.00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 14 zł
  • bilet ulgowy – 12 zł
  • dzieci do lat 3 – za darmo
  • bilet wstępu + udział w warsztatach – 25 zł

TUTAJ znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Łysa Góra

Łysa Góra (594 m n.p.m.), czyli drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich (pierwszym jest oczywiście Łysica – 614 m n.p.m.), to jeden z najczęstszych kierunków obieranych tutaj przez turystów. Czy wiesz, że właśnie od Łysej Góry, na której przechowywane są relikwie Świętego Krzyża pochodzi nazwa „Góry Świętokrzyskie”?

Historie i legendy, jakie od wieków krążą o tej górze, działają jak magnes i co roku przyciągają tłumy chcące sprawdzić dawne miejsce sabatów czarownic. To, co wiemy na pewno to fakt, że Łysa Góra w okresie wczesnego średniowiecza stanowiła miejsce kultu Słowian. Nasz kronikarz Jan Długosz pisał o tym tak:

Na jej szczycie znajdować się miała bożnica w bałwochwalstwie żyjących Słowian, gdzie bożkom Lelum i Polelum ofiary czyniono i podług innych czczono tu bożyszcza: Świst, Poświst, Pogoda…

A skąd startować na Łysą Górę?

Góry Świętokrzyskie atrakcje dla dzieci

Szlaki na Łysą Górę

Na Święty Krzyż prowadzą dwa szlaki turystyczne i wypróbowałam je oba 🙂

🟥 Szlak czerwony z Huty Szklanej to najłatwiejszy szlak na Łysą Górę. Dlaczego? Przewyższenie nie jest duże, a dwukilometrowa trasa to po prostu wyasfaltowana droga. Ten szlak z pewnością warto polecić rodzinom z dziećmi w wózkach. Bez problemu (i większej zadyszki) dojdziecie na szczyt i do sanktuarium. Jedyny minus tej trasy jest taki, że nie przypomina ona górskiej wędrówki, a widoki nie powalają. Ot, spacer przez las!

🟦 Szlak niebieski z Nowej Słupi, czyli tzw. Droga Królewska, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny krajobrazowo! A co za tym idzie, szlak jest też dużo bardziej wymagający! Przypomina górską wędrówkę, więc dziecięce wózki odpadają. Maluszki najlepiej pokonają ten szlak w nosidełkach, a troszkę większe dzieci dają radę na własnych nóżkach. Ścieżka miejscami jest kamienista, są też dość strome schody, a na całym szlaku możesz podziwiać drewniane stacje drogi krzyżowej.

Należy pamiętać, że wstęp do Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatny – szczegółowe ceny znajdziecie TUTAJ.

Gołoborze

Wędrując na Łysą Górę z Huty Szklanej naszym pierwszym przystankiem była galeria widokowa na świętokrzyskie gołoborze. Miejsce obowiązkowe do odwiedzenia podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie. A na co właściwie patrzymy? Ja gołoborze pamiętam jeszcze z lekcji przyrody i geografii w podstawówce. Gołoborze to rumowiska skalne, taki obszar w środku lasu bez lasu, a z gołymi skałami. Powstawały w okresie zlodowaceń, a więc główną rolę grały tu zmiany temperatury oraz procesy zamarzania i rozmarzania.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje dla dzieci

Jak się okazuje gołoborza nie występują tylko w Górach Świętokrzyskich, ale są również obecne w Karkonoszach, Rudawach Janowickich czy Bieszczadach. Natomiast nazwa „gołoborza” już jest terminem regionalnym i występuje tylko tutaj.

Wstęp na galerię widokową jest dodatkowo płatny – bilet normalny 12 zł, a bilet ulgowy 6,50 zł.

Sanktuarium Świętego Krzyża

Wreszcie dochodzimy pod sanktuarium na Świętym Krzyżu i od razu podziwiamy front bazyliki pw. Świętej Trójcy. To tutaj zaczynają się zabudowania klasztorne, którym poświęcimy chwilę. Ale najpierw trzeba (choć w wielkim skrócie) wspomnieć historię tego miejsca. Zespół klasztorny został założony przez benedyktynów, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy to było.

Według tradycji benedyktyńskiej fundacji klasztoru dokonał Bolesław Chrobry. Relikwie drzewa Krzyża Świętego trafiły na górę w 1306 r., gdy przekazał je benedyktynom książę Władysław Łokietek.

W okresie panowania dynastii Jagiellonów sanktuarium Świętego Krzyża było miejscem szczególnego kultu, sam Władysław Jagiełło odwiedził je aż siedem razy!

Od 1936 r. mieścił się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Późnobarokowa bazylika zaprasza pielgrzymów w swe progi, a w kaplicy Oleśnickich przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. W 2014 r. odnowiono wieżę, na którą można obecnie wejść i podziwiać widok z góry. A osobom o mocnych nerwach polecam wejść do krypty grobowej kaplicy Oleśnickich.

Miejsce jest tłumnie odwiedzane, szczególnie w weekendy, nie brakuje również wycieczek szkolnych i pielgrzymek. My zaopatrzyliśmy się jeszcze w ciasteczka świętokrzyskie i ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Nowej Słupi.

Park Legend w Nowej Słupi

Przedstawiam Ci miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością – Park Legend w Nowej Słupi. Jest to jedna z najnowszych atrakcji w Górach Świętokrzyskich, bo dla zwiedzających została otwarta w sierpniu 2023 r. I powiem jedno: właśnie takie miejsca przyciągają dzieci i młodzież. Miejsca, które w sposób interaktywny i z wykorzystaniem najnowszych technologii przekazują historie, dzieje powstania czy jak w tym przypadku legendy regionu.

Na miejscu czeka Cię ścieżka edukacyjną, którą przechodzisz w towarzystwie Emeryka – Pielgrzyma Świętokrzyskiego (głosu udzielił mu Marek Piekarczyk). Razem wędrujecie od legendy do legendy. Poznajemy legendy o sabatach czarownic, o powstaniu Kielc, o zbóju Kaku czy chociażby o Emeryku, by na końcu samemu wsiąść na miotłę i polecieć aż pod Chęciny!

Park Legend zrobił na mnie ogromne wrażenie! Wspaniałe scenografie, filmy, dźwięki i efekty specjalne. Lot na miotle w technologii VR był wisienką na torcie! Polecam wycieczkę całym rodzinom 🙂

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 30 zł
  • bilet ulgowy – 25 zł
  • dzieci do lat 3 – za darmo (a właściwie 1 zł ;D)

TUTAJ znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje i kupisz bilety online.

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór miałam w planach odwiedzić jeszcze w zeszłym roku, a udało się teraz! I cieszę się, bo jesienna aura bardzo sprzyja temu miejscu! Zamki, pałace, a także ruiny tychże budowli fascynują mnie od dawna, dlatego przy okazji każdego wyjazdu szukam, czy przypadkiem nie będzie jakiegoś w okolicy. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe znalazł się na mojej TOP liście ruin zamkowo-pałacowych. Nie tylko ja go zresztą doceniłam.

Skąd na ziemiach opatowskich, z dala od innych zabudowań, tak wielka budowla?

Góry Świętokrzyskie - atrakcje dla dzieci

Historia zamku, a raczej należałoby rzec pałacu, jest niezwykle ciekawa. Pomysłodawcą i fundatorem zamku był wojewoda sandomierski Krzysztof Ossoliński, który postanowił zbudować siedzibę, która zaćmiłaby wszystkie pozostałe siedziby magnackie w Polsce, a nawet te za granicą. Okazuje się, że przed powstaniem Wersalu była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie. Sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. Budowę zamku rozpoczęto w 1621 roku, a zakończono w 1644. Sam właściciel nie cieszył się pałacem zbyt długo, gdyż zmarł rok po zakończeniu budowy.

Krzyżtopór to zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Co to oznacza? Najprościej mówiąc budowla miała spełniać dwie funkcje: zapewnić wygodę jego mieszkańcom, przy jednoczesnym spełnianiu funkcji obronnej. Zamek jest pełen symboliki, która jest obecna zarówno w nazwie, jak i na ogromnej budowli. Aurę tajemniczości czuć już po przekroczeniu bramy!

Po śmierci Krzysztofa zamek przechodził z rąk do rąk, aż został zajęty przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego. Bogate wyposażenie zamku zostało wówczas wywiezione, a Krzyżtopór po upadku konfederacji barskiej coraz bardziej popadał w ruinę. Od tamtego czasu zamku nie odbudowano, a w okresie powojennym przeszedł on na własność Skarbu Państwa.

Obecnie ruiny zamku Krzyżtopór można zwiedzać. Wyznaczonych jest aż 5 tras zwiedzania, organizowane są również zwiedzania nocne z licznymi atrakcjami. Polecam spacerować po zamku z aplikacją mobilną, która zawiera jego wizualizacje w czasach świetności! Na miejscu działa mała kawiarenka, gdzie można wypić kawę i zjeść ciacho.

Mnie zamek Krzyżtopór zachwycił! Uwielbiam takie miejsca, gdzie dosłownie czuć ducha przeszłości!

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 18 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł

TUTAJ znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!

Góry Świętokrzyskie - atrakcje dla dzieci

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Skoro rodzinny weekend to na liście atrakcji nie może zabraknąć Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno! To miejsce, w którym bez problemu spędzicie cały dzień na zabawie, a dzieci będą zachwycone! My odwiedziliśmy Park Miniatur, gdzie na równi z częścią rozrywkową dzieci mają zapewnioną również część edukacyjną. Anastazja bez problemu rozpoznała Wieżę Eiffla, na której była z nami ostatnio.

W Alei Miniatur „Cudowny Świat” znajdziesz ponad 60 budowli i miejsc z całego świata. To miejsce działa na wyobraźnię i zdecydowanie zachęca do planowania wojaży! Większość miniatur zbudowana jest w skali 1:25, a przy każdej z nich znajduje się tablica informacyjna.

Prócz wspomnianej już Wieży Eiffla, będziesz mógł podziwiać Plac Świętego Piotra w Rzymie, Operę w Sydney, zniszczone w zamachu terrorystycznym wieże World Trade Center, Zamek Neuschwanstein, czy choćby piramidę Cheopsa. Położenie Parku Rozrywki Sabat Krajno też jest idealne, bo ze szczytu Alei Miniatur rozciąga się widok na cały miniaturowy świat.

Park Rozrywki Sabat Krajno to jednak o wiele więcej niż tylko Aleja Miniatur! Znajdziesz tu ogromną ofertę poczynając od stoku narciarskiego, parku linowego, kina 6D, a kończąc na lunaparku i restauracji Magia Sabatu.

Ceny biletów są zależne od pory roku (cennik letni i zimowy), a ich rodzajów jest cała masa, dlatego najlepiej sprawdzić TUTAJ.

Góry Świętokrzyskie - atrakcje dla dzieci

Gdzie spać?

Nie ma lepszej bazy wypadowej w Górach Świętokrzyskich niż u podnóża Łysej Góry tuż przy granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Budząc się rano, za oknem masz piękną Puszczę Jodłową! W ten opis wpisuje się Jodłowy Dwór w Hucie Szklanej! Dodaj do tego pyszne śniadanie z obowiązkowym cappuccino w klimatycznej jadalni i tak brzmi przepis na udany wyjazd!

Jodłowy Dwór to ośrodek z ogromnym terenem, a tuż obok znajduje się chatka na kurzej stópce i wiele innych atrakcji dla najmłodszych – Babyjagowo. Znajdziesz tu ogromny parking, plac zabaw dla dzieci, miejsce na zewnątrz w sam raz na zorganizowanie imprezy czy ogniska.

Gdzie zjeść?

Karczma Mnicha w Nowej Słupi

Tuż przy Drodze Królewskiej, tam gdzie stoi zaklęty w skałę Emeryk, znajdziesz karczmę serwującą kuchnię klasztorną według staro-benedyktyńskich receptur. Zanim wyruszysz na Święty Krzyż, zajrzyj do Karczmy Mnicha i skosztuj jednego z ich przepysznych dań! Polecam Ci spróbować zalewajki świętokrzyskiej, potrawki pielgrzyma czy sekretu opata 😉 A w moje smaki trafiło również danie nijoki w sosie śmietanowo-mięsnym, które dodatkowo jest pięknie podane.

Karczma Mnicha zazwyczaj pęka w szwach, ale zdecydowanie warto chwilę poczekać na wolny stolik. A w tym czasie można podziwiać oryginalne wnętrze karczmy.

ul. Świętokrzyska 63a, 26-006 Nowa Słupia

Magia Sabatu w Krajnie

Restauracja i Pizzeria „Magia Sabatu” zaprasza na pyszne dania kuchni regionalnej, ale i europejskiej z włoską pizzą na czele. Restauracja zaspokoi największy głód po szaleństwach w parku rozrywki, ale i da chwilę wytchnienia. Koniecznie skosztuj ich pizzy z pieca opalanego drewnem, którą kucharz przygotuje na Twoich oczach. Polecam również domowy rosół, goły z okrasą z boczku i słoniny, a Mikołaj ze swej strony gorąco poleca burgera Sabat z frytkami. Palce lizać!

W restauracji nie brakuje też atrakcji dla dzieci! Papuga za oknem, wielkie akwarium, a nawet menu, które jednocześnie jest kolorowanką. Anastazja była zachwycona, a my w spokoju mogliśmy cieszyć się obiadem!

Krajno-Zagórze 43c, 26-008 Krajno-Zagórze

Mapka atrakcji

Polecam również moją zeszłoroczną relację z pobytu w Górach Świętokrzyskich! Nietypowe miejsca i atrakcje!

Podsumowanie

Po raz kolejny region Góry Świętokrzyskie pokazał się z jak najlepszej strony! Tym razem miejsca i atrakcje zostały dopasowane do naszej 2-letniej córeczki 🙂 Okazuje się, że Góry Świętokrzyskie mają wspaniałą ofertę atrakcji dla dzieci i całych rodzin! Jednego dnia można połączyć łatwy szlak na Święty Krzyż z odwiedzeniem nowoczesnego Parku Legend. Kolejnego zaś przenieść się w czasie w Osadzie Średniowiecznej, a później poszaleć w parku rozrywki w Krajnie!

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do odwiedzenia Gór Świętokrzyskich i zaplanowania rodzinnego weekendu w tym malowniczym regionie Polski. Do zobaczenia!


Wpis powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Góry Świętokrzyskie.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *