
Miejsca na Dolnym Śląsku, które musisz odwiedzić
Województwo dolnośląskie jest dla mnie najpiękniejszym województwem w Polsce. Ciągnie mnie tam od dawna i śmieję się, że pewnie w ostateczności tam właśnie wyląduję. Dlaczego Dolny Śląsk jest taki wyjątkowy? Z powodu krajobrazów, tajemniczych gór pełnych nieodkrytych podziemi, niezwykłej architektury, mnóstwa zamków i pałaców do odwiedzenia! Oczywiście to nie wszystko, a zaledwie garstka zebranych uogólnień.
W tym wpisie przedstawię Ci miejsca na Dolnym Śląsku, które moim zdaniem musisz odwiedzić!
Na skróty
Wrocław
Kto nie był we Wrocławiu, powinien czym prędzej wsiąść w samochód, pociąg lub autobus i spędzić weekend w stolicy Dolnego Śląska. W tym mieście atrakcji nie brakuje, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wrocław co roku przyciąga masę turystów, nie tylko z Polski, a od jakiegoś czasu jego wizytówką stały się krasnale rozrzucone po całym mieście. Można wybrać się na zwiedzanie miasta właśnie trasą wyznaczoną przez krasnale. Idealny pomysł na wypad z dziećmi. Dorzuć do tego jeszcze wizytę we wrocławskim zoo, a sukces masz gwarantowany!
Wrocławski Rynek, Hala Stulecia, Ostrów Tumski czy Hydropolis to nie wszystko, co Wrocław ma do zaoferowania! Zabytków i atrakcji jest znacznie więcej. Nie zapominaj też, że Wrocław to miasto bardzo nowoczesne i studenckie, więc na różnorodność restauracji, pubów i knajpek nie można narzekać 🙂
Góry Stołowe
Góry Stołowe to jedne z ciekawszych gór w Polsce, a do tego dość rzadkich w Europie. Nie będzie tu typowego zdobywania szczytów, jest za to cała masa nietypowych formacji skalnych, szczelin, labiryntów czy uskoków. Najwyższy szczyt Gór Stołowych w Polsce to Szczeliniec Wielki, a szlak przez Szczeliniec jest przepiękny! Drugą najbardziej popularną trasą w Górach Stołowych są Błędne Skały, które też bardzo Ci polecam.
W poniższym wpisie znajdziesz szczegółowe informacje na temat szlaków przez Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Zobacz, jak połączyć te trasy i przejść je w jeden dzień! ⬇️
Kłodzko
Kłodzko to miasteczko położone w Kotlinie Kłodzkiej, które najbardziej słynie z górującej nad nim Twierdzy. Nietypową atrakcją jest zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, która ciągnie się pod kłodzką starówką aż do Twierdzy. W niektórych momentach trasa wymaga chodzenia na klęczkach i przeciskania się przez naprawdę wąskie szczeliny, więc weź to pod uwagę, jeśli nie czujesz się komfortowo w takich sytuacjach. Więcej informacji o Podziemiach Kłodzka, godzinach zwiedzania i cenach biletów znajdziesz TUTAJ.
Warto pospacerować po starym mieście i udać się na gotycki most nad kanałem Młynówka. Most jest przepiękny, a do tego jest najstarszym gotyckim mostem w Polsce. Nawiązuje do praskiego Mostu Karola, na którym również znajdziesz rzeźbę św. Jana Nepomucena.

Uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej
Oprócz miasta Kłodzko, Kotlina Kłodzka stoi uzdrowiskami. Najprawdopodobniej znasz chociaż jedno – Polanicę-Zdrój, Duszniki- Zdrój, a może Kudowę-Zdrój, położoną tuż przy czeskiej granicy. W każdej miejscowości znajdziesz zatem Park Zdrojowy wraz z Pijalnią Wód, całą masę sanatoriów i uroczych pensjonatów.
Pijalnia Wód w Polanicy-Zdroju mieści źródła Staropolanki. W Dusznikach-Zdroju warto zobaczyć Dworek Chopina (dawny Teatr Zdrojowy), w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie i odwiedzić Muzeum Papiernictwa. Zaś w Kudowie, oprócz typowych uzdrowiskowych zabudowań, ciekawym miejscem jest Muzeum Zabawek i Kaplica Czaszek (w Czermnej – dzielnicy Kudowy). Co więcej, miejscowości te są idealnymi bazami wypadowymi w pozostałe miejsca Kotliny Kłodzkiej oraz w Góry Stołowe. Po całym dniu spacer po Parku Zdrojowym i kolacja w jednej z licznych restauracji to idealne zwieńczenie.
Duszniki-Zdrój, źródło: kudowa-info.pl Polanica-Zdrój, źródło: travello.me Kudowa-Zdrój, źródło: wikipedia
Pałac Marianny Orańskiej i Krzywa Wieża
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim zdumiewa odwiedzających swoją wielkością. Ta monumentalna neogotycka budowla powstawała przez 33 lata, a jego budowa pochłonęła aż trzy tony złota. Niestety teraz nie widać przepychu ani złotych zdobień, wręcz przeciwnie, wnętrza pałacu są bardzo ubogie. Jak w przypadku wielu zamków i pałaców w tym regionie został on opuszczony przez właścicieli w 1945 r. z obawy przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Pałac został zniszczony, jego bogactwa rozgrabione, a resztę strawił pożar. Jednak, czy to oznacza, że Pałac Marianny Orańskiej nie wart jest odwiedzenia?
Jak najbardziej warto zwiedzić to miejsce, bo architektura, historia pałacu i postać Marianny Orańskiej są niezwykle interesujące. Co więcej, od kilku lat trwają prace remontowe, a pałac z roku na rok jest piękniejszy. Pałac można zwiedzać tylko z przewodnikiem, co godzinę od 10.00 do 17.00.
Informacje o aktualnościach, cenach biletów czy godzinach zwiedzania znajdziesz TUTAJ.
Odwiedzając Kamieniec Ząbkowicki koniecznie zajrzyj na rynek Ząbkowic Śląskich. To miasteczko położone jest jedynie dziesięć kilometrów od Pałacu Marianny Orańskiej i może się poszczycić nietypową atrakcją. Otóż, w Ząbkowicach Śląskich znajduje się średniowieczna krzywa wieża! Okazuje się, że nie tylko Włochy mogą się pochwalić pochyłą wieżą 😉 Odchylenie wieży w Ząbkowicach Śląskich wynosi obecnie 2,14 m.
Zamek Czocha
Zamek Czocha to jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce, który udało mi się dotychczas odwiedzić. Jest to dawny obronny zamek graniczny z XIII wieku, położony w miejscowości Sucha. Przez długi okres czasu nie był on dostępny, gdyż pełnił rolę Wojskowego Domu Wczasowego. Dopiero od 1996 roku Czocha została udostępniona jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Co ciekawe, Zamek Czocha dość często grywał w filmach i serialach, m.in. w Tajemnicy twierdzy szyfrów, Gdzie jest generał? czy polskiej wersji Wiedźmina. Jest też nazywany polskim Hogwartem, gdyż dzieci mogą uczestniczyć w nim w tematycznych koloniach „Świat Czarodziejów”. W takim otoczeniu naprawdę można poczuć się jak Harry, Ron czy Hermiona!
W Zamku Czocha działa hotel z restauracją i można wynająć nawet Komnatę Książęcą! Całą ofertę Zamku Czocha znajdziesz TUTAJ. Ja miałam to ogromne szczęście, że na Zamku Czocha spędziłam dwie noce w ogromnym Apartamencie – Komnacie Córek, a w nocy uczestniczyłam w Nocnym Zwiedzaniu Zamku! Zdecydowanie warto, bo zamek kryje w sobie mnóstwo tajemniczych historii i ukrytych przejść.
Szczawno-Zdrój
W okolicy Wałbrzycha leży uzdrowiskowa miejscowość Szczawno-Zdrój. Totalnie skradła ona moje serce, czego dużą zasługą z pewnością były kwitnące wówczas rododendrony i azalie w parku. Szczawno-Zdrój posiada przepiękną XIX-wieczną architekturę, a w szczególności na uwagę zasługuje budynek Pijalni Wód z halą spacerową.
Odwiedzając Szczawno-Zdrój koniecznie wstąp do jednej z trzech restauracji Bohema – mają piękne. stylizowane wnętrza, pyszną kawę i dobre obiady.
Zamek Książ
Zamku Książ chyba też nikomu nie muszę przedstawiać! Jest to kolejna perełka Dolnego Śląska, położona w Wałbrzychu. Jego malownicze położenie i ciekawa historia, w którą zamieszany jest sam Hitler, przyciągają rzesze turystów. Z Zamkiem związany jest ród Hochbergów i księżna Daisy, o których usłyszysz również w związku z Zamkiem w Pszczynie na Śląsku. Zamek Książ oferuje nie tylko różne opcje zwiedzania, ale także noclegi. Kto chętny na spanie w takim zamku? 🙂
Wszystkie najważniejsze informacje na temat Zamku Książ (zwiedzanie, atrakcje, ceny), ale również uzdrowiska Szczawno-Zdrój i kompleksu Riese znajdziesz w poniższych wpisie! ⬇️
Kompleks „Riese” w Górach Sowich
Góry Sowie owiane są mnóstwem tajemnic i legend, nie wyłączając takich o wilkołakach. Nie wierzysz? Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w google i można bardzo szybko wsiąknąć w różnego rodzaju materiały i historie. Legendy legendami, ale prawdą jest, że w Górach Sowich naziści rozpoczęli ogromny projekt górniczo-budowlany o kryptonimie „Riese”. Nie został on ukończony, a plany projektu, by nie dostały się w ręce wroga, zostały zniszczone. Hitler budował w Górach Sowich ogromne podziemne miasto i wydobywał uran. Dlaczego?
Może wizyta w jednym z udostępnionych dla zwiedzających podziemnych miast przybliży Cię do odpowiedzi na to pytanie. Polecam odwiedzenie kompleksu „Osówka” – szczegóły we wpisie „Okolice Wałbrzycha na weekend”.
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka położone są w paśmie górskim Rudawy Janowickie nieopodal Marciszowa. Jeśli nie masz pomysłu na jednodniowy wypad za miasto, a wysokie góry Cię nie interesują, to odwiedzenie Kolorowych Jeziorek z pewnością jest dobrym pomysłem. Czeka Cię tam przyjemny, górski spacer od jeziorka do jeziorka, a także opcja zdobycia Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Kolorowe Jeziorka są kolorowe za sprawą pirytu, który był na tych terenach wydobywany.
Widoki są bajeczne, a barwy jeziorek zmieniają się pod wpływem pogody, zwłaszcza ilości opadów. Warto odwiedzić to miejsce na Dolnym Śląsku. W poniższym wpisie możesz sprawdzić całą trasę wiodącą przez Kolorowe Jeziorka, aż na szczyt Wielkiej Kopy. ⬇️
Kopalnia złota w Złotym Stoku
Przez ponad 1000 lat na terenie kopalni wydobyto ponad 16 ton czystego złota! Przedstawiam Ci malutką miejscowość Złoty Stok, która jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Pierwsze ślady eksploatacji pochodzą już z X wieku, a historycznie miejscowość może się poszczycić rangą Wolnego Miasta Górniczego. Złoty Stok pełny jest atrakcji, w szczególności tych skierowanych do dzieci. Kopalnię złota zwiedza się z przewodnikiem, a do wyboru jest całe mnóstwo różnych tras i atrakcji, m.in. Podziemny Spływ Łodzią czy Płukanie Złota. Są dostępne także specjalne programy tematyczne, w tym również zwiedzanie z fabułą dla firm.
Wszystkie potrzebne informacje, a także możliwość rezerwacji i kupna biletów znajdziesz na stronie internetowej Kopalni Złota w Złotym Stoku – TUTAJ.

Jelenia Góra
Wybierając się do Karkonoskiego Parku Narodowego warto zatrzymać się w mieście Jelenia Góra. Na rynku możesz podziwiać piękne kamieniczki, a w samym centrum miasta poszukać jelonków. Oczywiście, ja jako Łania na tropie byłam najbardziej zainteresowana symbolem miasta 😀 Idealna baza wypadowa na Śnieżkę.
Śnieżka, Karpacz i Świątynia Wang
Najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka ma wysokość 1602 m n.p.m. Jeśli lubisz góry to bardzo polecam Ci trekking na Śnieżkę, przecudowne górskie widoki. Ja mogę się pochwalić, że Śnieżkę zdobyłam już dwukrotnie, w tym pierwszy raz jako kilkulatka, czego za bardzo nie pamiętam (dowodem są jednak zdjęcia!). Na szczycie Śnieżki znajduje się charakterystyczny budynek o wyglądzie dysków. Jest to Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z restauracją. Zaś na trasie (szlak niebieski) moim ulubionym miejscem jest schronisko Samotnia, jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Śnieżka jest popularną destynacją turystyczną, więc w weekendy spodziewaj się wielu ludzi na trasie.
Szlak niebieski na Śnieżkę przechodzi tuż koło malowniczej świątyni Wang w Karpaczu, ewangelickiej świątyni, która została przeniesiona tu w roku 1842 z norweskiej miejscowości Vang (niedaleko Bergen). Kościół ten jest uważany za najstarszy drewniany kościół w Polsce, a jego konstrukcja została wykonana bez użycia gwoździ.

Podsumowanie
Dolny Śląsk to mnóstwo magicznych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Mam nadzieję, że moje propozycje miejsc i atrakcji w województwie dolnośląskim przekonały Cię do zorganizowania wycieczki w te strony. To oczywiście nie są wszystkie najciekawsze miejsca Dolnego Śląska! Ten wpis będę sukcesywnie rozbudowywać o kolejne atrakcje, które uda mi się zobaczyć 🙂
Jeśli jesteś zainteresowany również innymi województwami to zapraszam do przeczytania tych wpisów:

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!
Zobacz również

Zatoka Ha Long – czy jednodniowa wycieczka ma sens?
14 kwietnia 2020
Transylwania nie tylko śladami Drakuli, czyli co zobaczyć w Rumunii cz. 2
7 lipca 2020