Paszport dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć
Zagraniczne podróże z niemowlakiem trzeba zacząć od formalności. Maluszek, zanim zacznie podbijać z Tobą świat, potrzebuje dokument, dzięki któremu będzie mógł przekroczyć granicę. Do wyboru masz dowód osobisty lub paszport. Jednak to paszport otwiera drzwi do wszystkich krajów na świecie 🙂
Jako że sami niedawno byliśmy na etapie wyrabiania paszportu dla naszej córeczki, to postanowiłam zebrać w tym wpisie wszystkie najważniejsze informacje o procedurze uzyskania paszportu dla niemowlaka. Co musisz wiedzieć?
Na skróty
Paszport dla dziecka
📍 Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają oczywiście rodzice bądź opiekunowie prawni dziecka. Uwaga, bardzo ważną informacją jest to, że OBOJE rodziców muszą być obecni przy składaniu wniosku w urzędzie! Istnieją jednak sytuacje, gdy wniosek składa tylko jeden rodzic (np. gdy drugi rodzic nie żyje).
Natomiast gdy dziecko ma oboje rodziców, a tylko jeden z nich będzie składał wniosek o paszport, to musi on w urzędzie przedstawić pisemną zgodę drugiego z rodziców. Pisemna zgoda drugiego rodzica musi być potwierdzona przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego. Zatem łatwiej udać się do punktu paszportowego razem i złożyć wniosek, niż bawić się w dodatkowe wizyty w urzędach.
📍 Dziecko do 5 lat nie musi być obecne ani przy składaniu wniosku o paszport, ani przy jego odbiorze. Jeśli masz taką możliwość, to niemowlę może zostać w domu z dziadkami 😉
📍 Pamiętaj, że paszport dla dziecka do 13. roku życia jest ważny przez okres 5 lat.
Gdzie złożyć wniosek i ile to kosztuje?
📍 Paszporty wydaje wojewoda, dlatego wniosek o jego wydanie składa się do Urzędu Wojewódzkiego. W każdym województwie jest jeden urząd wojewódzki, na szczęście funkcjonują terenowe punkty paszportowe, w których również można złożyć wniosek.
TUTAJ znajdziesz adresy punktów paszportowych na Śląsku. Pozostałe punkty paszportowe (w innych województwach) sprawdź poprzez stronę swojego urzędu wojewódzkiego.
📍 A ile kosztuje paszport dla niemowlaka?
Za paszport dla maluszka zapłacisz 30 zł, chyba, że posiadasz Kartę Dużej Rodziny – wtedy 15 zł. Najlepiej zapłacić wcześniej przelewem bankowym na konto bankowe Urzędu Wojewódzkiego (TUTAJ znajdziesz dane bankowe) i do punktu paszportowego zabrać ze sobą wydrukowane potwierdzenie transakcji.
Co musisz przygotować?
Do złożenia wniosku o paszport dla niemowlaka potrzebne będą:
- wniosek o paszport,
- jedno zdjęcie dziecka do paszportu – możesz zrobić u fotografa lub samodzielnie,
- potwierdzenie dokonania opłaty za paszport, np. potwierdzenia przelewu,
- dowód osobisty lub paszporty rodziców (urzędnik sprawdzi tożsamość),
- Karta Dużej Rodziny, jeśli korzystasz ze zniżki,
- zgoda drugiego rodzica na wydanie paszportu, jeśli samodzielnie składasz wniosek.
📍 Jeśli chodzi o wniosek o wydanie paszportu to dostaniesz go w punkcie paszportowym. Na stronach urzędów ostrzegają, żeby nie drukować samemu pobranych formularzy z internetu, bo mogą być nieaktualne. Poza tym, rodzice muszą złożyć podpisy pod wnioskiem w obecności urzędnika, dlatego wcześniejsze podpisanie wniosku nic Ci nie da.
Ile trwa wyrobienie paszportu?
📍 Na paszport dla Twojego dziecka poczekasz do 30 dni. Oczywiście, dokument może być znacznie szybciej gotowy do odbioru. W naszym przypadku paszport naszej córki był gotowy po trzech tygodniach, a informację otrzymałam drogą mailową. Ponoć zdarza się, że paszport jest gotowy po dwóch tygodniach (szczególnie poza sezonem wakacyjnym).
📍 Jeśli nie chcesz dostać informacji o paszporcie smsem bądź mailem, to jest opcja sprawdzenia na specjalnym portalu. Warto sobie sprawdzać, czy paszport jest już do odbioru. TUTAJ możesz to sprawdzić, wpisując numer sprawy, który znajdziesz na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport.
Na koniec pozostaje Ci tylko odebrać paszport (odebrać może jeden rodzic) i zaplanować pierwszy wyjazd z niemowlakiem 🙂 Jeśli chcesz polecieć z maluszkiem samolotem to koniecznie przeczytaj poniższy wpis!
Masz jakieś pytania odnośnie procedury wyrobienia paszportu dla niemowlaka? Zapraszam do komentowania.
Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!