Izrael – ceny, atrakcje, wskazówki
Szara i bura zima w Polsce to idealna okazja, żeby uciec choć na kilka dni do cieplejszego kraju! Ostatnio jednym z bardziej popularnych krajów na taki wypad został okrzyknięty Izrael. Jesienią i zimą kuszą nas tanie loty do Ejlatu czy Tel Awiwu. Ja też się skusiłam w tym roku 😉
A oto garść przydatnych informacji i wskazówek dotyczących mojego pobytu na południu Izraela. Sprawdźcie, jakich cen możecie się spodziewać, jak się poruszać po Izraelu, albo jak wygląda kwestia płatności zagraniczną kartą.
Na skróty
TANIE LOTY DO IZRAELA
Do Izraela można znaleźć naprawdę fajne tanie loty. Polecimy Ryanairem albo Wizzairem do Ejlatu na południu kraju albo do Tel Awiwu. Ja zazwyczaj wyszukuję lotów na stronie www.skyscanner.pl. Tanich lotów do Ejlatu jednak nie znajdziemy przez cały rok – Ryanair zawiesza ten kierunek od kwietnia i wznawia dopiero na jesień. Więc wypad najlepiej sobie zaplanować zimą, gdy w Polsce szaro i buro 😉 W Ejlacie panuje wtedy idealna temperatura – 25-30 stopni!
Loty do Tel Awiwu również drożeją wraz z nastaniem wiosny i lata. Dzieje się tak, bo Izrael dofinansowuje loty do swojego kraju w sezonie jesienno-zimowym po to, by turyści przyjeżdżali nie tylko w szczycie sezonu. Wtedy właśnie warto łapać okazje!
Jeżeli nie ogranicza Was konieczność zaplanowania wyjazdu okołoweekendowego to ceny mogą być naprawdę niskie! Dla przykładu:
- lot z Krakowa do Ejlatu – wylot 03.03.2020 (wtorek) – powrót 07.03.2020 (sobota) kosztuje 190 zł w obie strony (cena na dzień 24.02.2020)
- lot z Katowic do Tel Awiwu – Jafy – wylot 28.02 (piątek) – powrót 02.03.2020 (poniedziałek) kosztuje 280 zł w obie strony (cena na dzień 24.02.2020)
Te ceny nie są najniższe, zdecydowanie da się znaleźć tańsze połączenia!
CZY JEST POTRZEBNA WIZA
Do Izraela nie jest potrzebna wiza! Wystarczy mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy po dacie planowanego wyjazdu z Izraela.
Dobrą wiadomością jest to, że nasze paszporty nie są stemplowane! Dostajemy osobną niebieską kartkę, która jest pozwoleniem na wjazd i pobyt (permitt) – bez wizy możemy przebywać w Izraelu 90 dni.
UWAGA!!!
Ta karteczka jest bardzo ważna!!! Nie zgubcie jej! Musicie ją pokazać przy wyjeździe z kraju.
JAK SIĘ DOGADAĆ
Bez problemu dogadacie się w języku angielskim! W żadnym przypadku nie miałam z tym problemu, niezależnie od wieku osoby – zarówno kierowca autobusu miejskiego, jak i kasjerka w supermarkecie mówili całkiem dobrze po angielsku 🙂
WALUTA I PŁATNOŚCI
Walutą Izraela jest nowy szekel izraelski (NIS). Dość łatwo można przeliczać szekle na złotówki, kurs wynosi praktycznie 1:1 (aktualnie: 1 NIS to 1,16 zł).
Nie ma problemu z płatnością kartą. Oczywiście karty kredytowe są wszędzie honorowane, ale z debetowymi też nie ma problemu.
Działa karta REVOLUT, co z pewnością wielu z Was zainteresuje. Nigdzie nie mieliśmy problemu z zapłatą Revolutem.
! UWAGA !
Na większości stacji benzynowych, aby zapłacić za paliwo zagraniczną kartą, trzeba wpłacić osobno depozyt ☹ i to dość wysoki – na jednej stacji 500 szekli, a na innej aż 700! Szybko zrezygnowaliśmy z płatności kartą na tych stacjach i poszukaliśmy bankomatu. Ponoć depozyt zostaje zwrócony w terminie 3-5 dni, ale jakoś nie mieliśmy ochoty tego sprawdzać.
BEZPIECZEŃSTWO
Często pytaliście mnie o bezpieczeństwo w Izraelu. Ja przez cały mój pobyt czułam się bezpiecznie. Ale to jest moja opinia i dotyczy ona jedynie mojego pobytu w Ejlacie i okolicach – najdalej pojechałam nad Morze Martwe i do twierdzy Masada (ok. 200 km na północ od Ejlatu).
Wybierając się do Izraela na pewno musicie przyzwyczaić się do widoku uzbrojonych żołnierzy na ulicy, deptaku, plaży, czy nawet restauracji. Ja się dość nieswojo czułam, jak jadłam burgera w restauracji, a stolik za mną siedziało 3 uzbrojonych żołnierzy i lufa jednego karabinu była wycelowana w moje plecy :/
PRZESŁUCHANIE NA LOTNISKU
Musicie wiedzieć, że na lotnisku straż graniczna jest dość dociekliwa. Przy wjeździe do i wyjeździe z Izraela służby graniczne przeprowadzają rozmowy na temat celu i charakteru podróży oraz zawartości bagażu. Pytania są dość szczegółowe. W naszym przypadku przesłuchanie było raczej standardowe i trwało ok. 10 min. Jeżeli lecicie z kimś – zapytają o wasze relacje, a jeżeli sami to zapytają dlaczego podróżujecie sami ;p
Dużo pytań dotyczy bagażu – kiedy był zapakowany, kto go pakował, kto miał do niego dostęp, itp. Oprócz tego standardowe pytania: gdzie byliśmy w Izraelu, czy przekraczaliśmy granicę, czy mamy ze sobą jakąś broń albo coś co mogłoby posłużyć za broń, czy dostaliśmy jakiś prezent.
A co jak macie stemple lub wizy z krajów muzułmańskich w paszporcie? Generalnie same w sobie nie stanowią podstawy do odmowy wjazdu na terytorium Izraela (tak przeczytacie na oficjalnej stronie MSZ), ale osoby posiadające takie stemple czy wizy przejdą jeszcze bardziej szczegółową kontrolę bezpieczeństwa (szczególnie w przypadku stempli z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Libanu, Syrii, Indonezji).
Udało mi się przejść rozmowę 😊 dostałam wtedy kolejną karteczkę – pozwolenie na wyjazd i jeszcze jedną, którą trzeba pokazać przy dalszych etapach security.
! UWAGA !
W Izraelu na lotnisku przez bramki można przenieść wodę w butelce powyżej 100 ml! Możecie więc zabrać ze sobą wodę kupioną w sklepie, a nie być zmuszeni do zakupu 2x droższej wody na lotnisku!
PRZYKŁADOWE CENY
Tak! Izrael jest drogi! Nie ma się co oszukiwać!
Nie warto robić zakupów w małych sklepikach, poszukajcie supermarketu. Dla porównania w małym sklepie za butelkę 1,5 l wody zapłacimy 10 – 12 NIS, a w supermarkecie za tyle samo kupiliśmy całą zgrzewkę wody (6 sztuk)!
- Kawa w restauracji – od 9 NIS (espresso – 9 NIS, cappuccino 13-17 NIS, americano – 13 NIS, kawa po turecku – 10 NIS)
- Benzyna 95 – 5,99 NIS/litr
- Bilet na autobus miejski jednoprzejazdowy – 4,20 NIS
- Magnes pamiątkowy na lodówkę – 10 NIS 🙂
SUPERMARKET “RAMI LEVY”
- Chlebek pita (10 sztuk) – 11 NIS
- Chleb – 15 – 20 NIS
- Woda niegazowana – 6 butelek – 10 NIS
- Piwo lokalne – 5 – 8 NIS
- Hummus – 9 NIS
- Szynka (kilka plasterków) – 15 NIS
- Parówki – 20 NIS
- Ser żółty – 15 NIS
- Jogurt naturalny mały – 3 NIS
- Mała paczka chipsów – 10 NIS
Adres: Ha-Zagag St 11, Eilat, Izrael
FAST FOOD “SHAWARMA ON THE BEACH”
- Szawarma w chlebku pita – 36 NIS
- Szawarma w bagietce – 44 NIS
- Szawarma w chlebku laffa – 44 NIS
- Falafel w chlebku pita – 28 NIS
- Frytki – 18 NIS
Adres: Derech Pa’amei HaShalom, Eilat, Izrael
RESTAURACJA OMER’S
Bardzo popularna knajpka serwująca pyszne kanapki i burgery.
- Kanapki zaczynają się od 33 NIS – 52 NIS
- Burgery – od 43 NIS – do 62 NIS
- Sałatka z filetem z kurczaka – 45 NIS
- Sałatka Cezar – 45 NIS
- Sałatka z karczochami – 48 NIS
Adres: 83, Sderot HaTmarim, Eilat, Izrael
JAK SIĘ PORUSZAĆ
WYPOŻYCZYĆ SAMOCHÓD
Jeżeli chcemy być niezależni i elastyczni na wyjeździe to najlepszym rozwiązaniem (nie zawsze najtańszym) będzie wypożyczenie auta na kilka dni.
My skorzystaliśmy z popularnej międzynarodowej wypożyczalni Sixt. Autko zarezerwowaliśmy kilka dni wcześniej, a przy wyborze głównie kierowaliśmy się ceną (ok. 230 zł/2 dni – z depozytem $1.500).
! UWAGA !
Za wypożyczenie samochodu w SIXT można płacić zarówno kartą kredytową, jak i debetową.
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Z komunikacją miejską zetknęliśmy się już na lotnisku Ramon w Ejlacie. Do miasta z lotniska jedzie się ok. 20 min. Można tą trasę pokonać wygodnym zielonym autobusem komunikacji miejskiej za jedyne 4,20 NIS 🙂 Z lotniska kursuje kilka linii – do Ejlatu można pojechać linią nr 30 i 50 (odjazdy co pół godziny).
Siatka połączeń autobusowych jest dobrze rozwinięta. Bilety możemy kupić u kierowcy (wtedy jedynie za gotówkę), albo w specjalnych automatach, w których możemy zapłacić gotówką lub kartą (automat jest również na lotnisku – nie trzeba na samym początku martwić się skąd wziąć drobne szekle na bilet). Cały system jest intuicyjny – wystarczy zmienić język na angielski i wszystko staje się jasne 😉
Autobusy dojeżdżają też do niektórych atrakcji położonych za miastem. W centrum miasta znajduje się dworzec autobusowy – Eilat Central Station. Tutaj możecie wyszukać sobie połączenie. Z mojego doświadczenia wynika, że autobusy prawie zawsze były mega zatłoczone, a większość linii kursuje trasą objeżdżając dzielnicę hotelową – znacznie to wydłuża czas dojazdu.
! UWAGA !
W większości autobusów można podładować smartfony i inne urządzenia przez USB. Można też skorzystać z bezpłatnego WIFI!
ATRAKCJE – CENY
Południowy Izrael ma wiele do zaoferowania! Niby naokoło tylko pustynia, ale za to jakie gwarantuje nam widoki 🙂 Sam Ejlat to typowy kurort nadmorski z promenadą, publiczną plażą i mnóstwem drogich hoteli. Na szczęście okolica daje nam szeroki wybór atrakcji:
- Red Canyon – wstęp bezpłatny
- Timna Park – wstęp: dorosły – 49 NIS, dziecko – 36 NIS
- Underwater Observatory – wstęp dorosły – 105 NIS, dziecko – 85 NIS
- Twierdza Masada – wstęp (w zależności od tego, czy wybieramy wjazd/wyjazd kolejką linową): dorosły – 77, 59 albo 31 NIS, dziecko – 45, 31, 17 NIS
- Morze Martwe – wstęp bezpłatny 😀 (chociaż są też płatne plaże)
- Dolphin Reef – płaci się za nurkowanie z delfinami – snorkling od 290 NIS, nurkowanie ze sprzętem od 350 NIS
- plażowanie nad Morzem Czerwonym
- sporty wodne z nurkowaniem na czele
Pozostałe wpisy z mojej podróży do Izraela:
- Red Canyon & Timna Park w jeden dzień – co zwiedzić w okolicy Ejlatu?
- Morze Martwe – instrukcja obsługi
- Masada – 5 najbardziej fotogenicznych punktów
Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!