Widok z Masady
Azja,  Izrael,  Podróże

Masada – 5 najbardziej fotogenicznych punktów

Masada – starożytna twierdza w Izraelu

Masada jest jednym z największych symboli narodowych Izraela. Co w ogóle stoi za tą nazwą? Masada, jak głosi wikipedia, jest nazwą starożytnej twierdzy żydowskiej położonej na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym w Izraelu.

Wpisując hasło “Masada” w wyszukiwarkę od razu wyświetli się Wam połącznie z hasłem “Herod”. Okazuje się, że Herod, odkąd w 37 r. p.n.e. został królem Judei, zabrał się za konkretną rozbudowę twierdzy. Zdecydowanie upodobał sobie to miejsce. Powstały wtedy mury, liczne wieże obronne, zbiorniki na wodę, spichlerze – wszystko po to, by twierdza była nie do zdobycia!

Widok z dołu na twierdzę Masada

W związku ze spełnianiem przez twierdzę Masada funkcji obronnej strażnicy, dość często była ona celem oblężeń. Historia oblężenia twierdzy przez Rzymian w 73 r. n.e. stała się bezpośrednim powodem uznania jej za żydowski symbol heroizmu. Dlaczego? Grupa ostatnich obrońców twierdzy, zdając sobie sprawę z beznadziejnego położenia, w którym się znaleźli, postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo, pokazując w ten sposób, że wolą zginąć z własnej ręki niż z ręki wroga. Krwawe dzieje… Obecnie na ruinach Masady izraelscy żołnierze składają przysięgę wojskową, wypowiadając słowa „Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta”.

Zwiedzając twierdzę Masada w lutym spotkałam więcej żydowskich wycieczek (nie tylko szkolnych) niż zagranicznych turystów.

Ruiny Masada
Ruiny twierdzy Masada

Praktyczne informacje

Jak dostać się do Masady i na szczyt twierdzy

Jak pisałam w poprzednich postach dotyczących wyjazdu do Izraela (znajdziecie je TUTAJ, TUTAJ i jeszcze TU), zdecydowaliśmy się na wynajęcie samochodu na kilka dni. W związku z tym, do Masady dojechałam samochodem.

Podróż z Ejlatu, gdzie się zatrzymaliśmy, do Masady zajęła nam ok. 2 h 40 min, to w końcu dystans 220 km. Trasa jest jednak prosta – ciągle jedziemy drogą nr 90. Na miejscu podjeżdżamy do centrum turystycznego i znajdujemy miejsce parkingowe.
! UWAGA ! Dobra wiadomość – parking jest bezpłatny 🙂

Jeżeli nie macie do dyspozycji samochodu, to możecie wybrać się do Masady autobusem. Połączenia są dostępne zarówno z Jerozolimy (linia 486, 444), jak i z Ejlatu (linia 444). Szukajcie połączeń na tej stronie.

Dobrą opcją dla osób żądnych przygód i mających trochę więcej czasu jest autostop 🙂 Na drodze spotkaliśmy kilku autostopowiczów, udało nam się też podwieźć jedną parkę naszą malutką Kią 😀

Skoro jesteśmy już w centrum turystycznym Masady, to jak dostać się na szczyt twierdzy?
Można to zrobić na dwa sposoby: wejść pieszo (a właściwie wspiąć się) lub wjechać kolejką. Pewnie się domyślacie, który z tych sposobów jest tańszy;)

Ceny biletów

Ceny biletów wahają się w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy. A więc czy będziemy wchodzić i schodzić pieszo, wjeżdżać w obie strony kolejką, albo wybierzemy opcję mieszaną.

  • dorośli:
    31 NIS – pieszo w obie strony
    59 NIS – kolejką w jedną stronę
    77 NIS – kolejką w dwie strony
  • dzieci 5-17 lat
    17 NIS – pieszo w obie strony
    31 NIS – kolejką w jedną stronę
    45 NIS – kolejką w dwie strony
  • studenci
    26 NIS – pieszo w obie strony
    50 NIS – kolejką w jedną stronę
    65 NIS – kolejką w dwie strony

Ja postawiłam na opcję mieszaną w konfiguracji – wjazd na górę kolejką i zejście pieszo Snake Path. Wszystkim bardzo polecam taką opcję. Zwiedzałam Masadę w lutym i mimo znośnych temperatur, ciężko jest mi sobie wyobrazić 2-godzinne eksplorowanie ruin twierdzy po min. godzinnej wspinaczce na masyw.

Podejmując decyzję weźcie pod uwagę czas, jaki chcecie poświęcić na zwiedzanie Masady i swoją kondycję fizyczną. Ścieżka Wężowa (Snake Path) nie jest jakąś strasznie wymagającą trasą, ale osobiście uważam, że jeżeli ktoś nie chodzi po górach, albo w ogóle nie cierpi trekkingu, lepiej żeby sobie odpuścił piesze wejście na twierdzę, a potem mógł w pełni skoncentrować się na podziwianiu krajobrazu ze szczytu twierdzy 🙂
Schodzenie z twierdzy Snake Path zajęło mi niecałe 40 min, wliczając czas na zdjęcia.

! PAMIĘTAJCIE !
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na wspinaczkę Snake Path czy wybierzecie wjazd kolejką linową, ubierzcie pełne buty! Ciężko Wam będzie zwiedzać ruiny twiedzy w klapkach czy nawet sandałach.

Weźcie ze sobą butelkę wody! O ile na dole – czyli w centrum turystycznym jest sklepik, restauracja, o tyle na górze nic takiego nie uświadczycie. Będziecie jednak mogli napełnić pustą butelkę wodą w miejscu koło toalet lub naprzeciw wejścia.

Gdzie zrobić spektakularne zdjęcia?

Kupując bilety wstępu do Masady otrzymacie dość sporą mapkę – plan całej twierdzy. Są tam oznaczone numerkami wszystkie miejsca. Widoki z samej twierdzy są niesamowite, a imponujące zdjęcia można zrobić w wielu miejscach. Pokażę Wam moje ulubione.

I. Wschodni punkt obserwacyjny (Eastern observation point)

Widok z Masady

II. Południowa brama (South gate)

Widok z Masady
Widok na kanion

III. Południowy zbiornik na wodę (Southern water cistern)

Widok z Masady

IV. Pałac Północny (Northern Palace)

Widok na Morze Martwe Masada
Widok na Morze Martwe

V. Zejście Wężową Ścieżką (Snake Path)

Snake Path Masada

Czy warto odwiedzić twierdzę Masada?

Zdecydowanie tak! Dla mnie sama świadomość, że oto zwiedzam miejsca z tak niesamowitą i długą historią, sprawia, że ciarki przechodzą mi po plecach! W twierdzy Masada nie tylko miłośnicy archeologii będą zachwyceni. Widoki, jakie roztaczają się ze szczytu starożytnej twierdzy są obłędne. Zdjęcia w pełni nie oddają tej niesamowitej przestrzeni, trzeba tego doświadczyć samemu 🙂

Macie swoje idealne fotograficzne miejscówki z twierdzy Masada? Podzielcie się nimi w komentarzach 😉

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *