Stambuł w jeden dzień
Azja,  Podróże,  Turcja

Stambuł w jeden dzień – 14 rzeczy, które musisz zrobić w Stambule

Stambuł to pod wieloma względami miasto niezwykłe! Niezwykłe, bo bardzo różnorodne i ogromne (żyje tu ponad 15 milionów ludzi!). Niezwykłe, bo położone zarówno w Europie i Azji! Do tego można je nazwać świadkiem niezwykłej i zagmatwanej historii. Czy da się Stambuł zwiedzić w jeden dzień? Zdecydowanie nie! Możesz za to w jeden dzień poczuć jego klimat i napalić się na więcej, przy okazji zwiedzając najważniejsze zabytki tego miasta.

Przeczytaj wpis do końca, a dowiesz się, czego nie możesz pominąć, odwiedzając Stambuł na jeden dzień!

ZWIEDŹ HAGIĘ SOPHIĘ

Hagia Sophia to największy zabytek Stambułu. Większość turystów przyjeżdża tu tylko po to, by właśnie zwiedzić Hagię Sophię, która jest uważana za najważniejsze dzieło architektury bizantyńskiej. I wcale się im nie dziwię, bo Hagia Sophia, dawny Kościół Mądrości Bożej, był też na mojej liście zabytków do odwiedzenia. Obecnie Hagia Sophia znowu została przeobrażona w meczet, po wyroku sądu administracyjnego i decyzji prezydenta Erdogana w 2020 roku. Warto pamiętać, że Hagia Sophia została pierwotnie wybudowana jako najwyższa rangą świątynia chrześcijańska w Cesarstwie Bizantyńskim. Później została zamieniona w meczet, następnie od 1934 roku była muzeum, by teraz powrotnie stać się meczetem.

W związku z tym Hagię Sophię można zwiedzać, o ile nie odbywają się w niej modły. A czy warto? Odpowiedz sobie sam na to pytanie. Dla mnie samo wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie, a już myśl, że spaceruję po budowli, która powstawała w latach 532 – 537, jest wręcz nie do pojęcia.

WSTĘP BEZPŁATNY
TUTAJ więcej informacji, również o godzinach modlitw.

PRZESPACERUJ SIĘ PO PARKU SULTANAHMET

Sultanahmet Park leży pomiędzy Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem. Po zwiedzaniu Hagii Sophii, po prostu skieruj się w stronę Błękitnego Meczetu i bez problemu trafisz na ten uroczy park. Rozpościera się tu wspaniały widok na oba meczety, wystarczy się odwrócić, by zmienić widok z Hagii Sophii na Błękitny Meczet. Park Sultanahmet jest dość popularnym miejscem do odpoczynku wśród miejscowych, którzy piknikują w pobliżu fontanny, dlatego może być tłoczno. Warto się tu jednak na chwilę zatrzymać, kupić przekąskę z wózka i po prostu podziwiać architekturę!

Noclegów w Stambule szukaj na booking.com!

ZOBACZ NAJWIĘKSZY MECZET W TURCJI

Największy meczet Turcji (a nawet całej Azji Mniejszej) to meczet Camlica, który znajduje się w Üsküdar. Został otwarty przez prezydenta Erdogana w 2019 roku, a wokół jego powstania ciągle było (i jest) mnóstwo kontrowersji. Wystarczy wspomnieć, że na budowę tego meczetu wydano ponad $110 milionów w czasie, gdy gospodarka Turcji jest na skraju upadku.

Meczet Camlica, trzeba to przyznać, jest naprawdę olbrzymi i bardzo piękny. W środku przeważa kolor niebieski i błękitny, ale nie pomyl tego meczetu z Meczetem Błękitnym, który znajdziesz niedaleko Hagii Sophii. Pamiętaj też, że do każdego meczetu wchodzi się boso, a obuwie zostawia się w specjalnych szafkach. Należy też zwrócić uwagę na swój strój – mężczyzna musi mieć spodenki zakrywające kolana, zaś kobieta zakryte nogi i ramiona oraz narzuconą chustę na włosy.

WSTĘP BEZPŁATNY

ZRÓB ZAKUPY NA ORIENTALNYM BAZARZE

W Stambule nie trudno zrobić zakupy! Jeśli uwielbiasz bazary i targowiska, to w Stambule będziesz się czuć, jak ryba w wodzie. Najbardziej znanymi bazarami w Stambule jest Grand Bazaar (czyli Wielki Bazar) i Bazar Egipski (zwany też Spice Bazaar). Ja odwiedziłam tylko Bazar Egipski, gdyż Grand Bazaar był zamknięty z powodu koronawirusowych obostrzeń, ale zakupy udało mi się zrobić!

Po wejściu na Bazar otoczą Cię wszystkie kolory świata i mieszać się będą orientalne zapachy. Przygotuj się na ucztę zmysłów, ale i na twarde negocjacje. Sprzedający bowiem też Cię w mig otoczą i będą zapraszać, oferować, częstować, nalewać herbatę – i to wszystko bez proszenia. 😛 Uwierz mi, że szybko się odnajdziesz w tej sytuacji! Proponuję Ci, byś najpierw przespacerował się po Bazarze i „ustalił”, co Cię interesuje. Druga runda to robienie zakupów i wytargowanie najlepszej ceny. I chyba nie muszę mówić, że trzeba się potargować, chociaż dla samej zasady! Udanych zakupów!

WSTĘP BEZPŁATNY

WYPIJ KAWĘ LUB HERBATĘ PO TURECKU

Po ostrych negocjacjach na Grand Bazaar czy Bazarze Egipskim, przyszedł czas na kawkę albo herbatę. Oczywiście taką po turecku! Bez problemu trafisz na miejsce, gdzie je podają, bo to praktycznie wszędzie. Kawa po turecku zaparzana jest w specjalnym tygielku. Drobno zmielone ziarna wsypuje się do tygielka, następnie zalewa się je zimną wodą. Wtedy tygielek wędruje na ogień, a kawa ma się powoli podgrzewać. Proces powtarza się kilka razy, a na koniec kawę wlewa się do małej filiżaneczki. Przez to czasem możesz trafić na fusy w swojej kawie.

Herbata zaś jest bardzo esencjonalna i podawana w szklaneczkach o kształcie tulipana. Turcy piją słodzoną herbatę, więc nie zdziw się, jak dostaniesz już wcześniej posłodzony napój. Warto do Polski przywieźć sobie kawę albo herbatę turecką, piękne też są filiżanki i szklaneczki. Poszukaj na bazarach, jest ich tam całe mnóstwo! 🙂

Stambuł w jeden dzień

ODWIEDŹ PAŁAC TOPKAPI

Jesteś fanem serialu „Wspaniałe Stulecie”? Jeśli tak, to podczas swojego pobytu w Stambule nie możesz pominąć Pałacu Topkapi. Ja serialu nie oglądałam, ale słyszałam, że po jego emisji ilość turystów (a może turystek!) odwiedzających pałac drastycznie wzrosła! Co to za miejsce?

Pałac Topkapi to rezydencja sułtanów od 1453 roku przez ponad 380 lat. Ostatnim mieszkającym tu sułtanem był Mahmud II, który używał pałacu do 1839 roku. Przejdź przez Bramę Imperialną, pierwszy, drugi, trzeci i czwarty dziedziniec, zobacz dawny harem. Weź pod uwagę, że chcąc zobaczyć każdy zakątek i każdy obiekt kompleksu pałacu Topkapi, będziesz potrzebować kilka godzin. Na miejscu na szczęście jest gdzie odpocząć – znajdziesz tam restaurację z pięknym widokiem na Bosfor, a w parku otaczającym pałac całe mnóstwo ławeczek.

WSTĘP PŁATNY
Ceny biletów od 285 TL (czyli ok. 130 zł) – 150 TL (czyli. ok. 68 zł) – w zależności od opcji zwiedzania
TUTAJ szukaj szczegółowych informacji o godzinach i cenach zwiedzania.

ZJEDZ PIECZONE KASZTANY

Właśnie na placu przed wejściem do Pałacu Topkapi zjadłam swoje pierwsze w życiu pieczone kasztany. Tak, jeszcze nigdy ich nie próbowałam! Ani we Francji, ani nigdzie indziej. Ponoć kasztany w Stambule mogą się równać z tymi z placu Pigalle. Mimo, że nie mam porównania to stwierdzam, że były całkiem niezłe. Z pewnością nie zostanę ich smakoszem, ale fajnie było spróbować nowej przekąski. 😉

Cena: za 100 g – 10 TL (czyli ok. 4,50 zł)

POSPACERUJ PO MOŚCIE GALATA

Most Galata przecina Złoty Róg i łączy dwie dzielnice Stambułu. Koniecznie przejdź się po nim i zaobserwuj wędkarzy, którzy niezależnie od pogody wytrwale zarzucają wędki. Most ma dwa piętra – górne piętro to jezdnia, a na dolnym znajdziesz restauracje. Po obu stronach mostu będziesz miał możliwość skosztować stambulskiego street foodu, czyli tzw. balik ekmek. W dalszej części Ci wyjaśnię, co to jest 🙂

SPRÓBUJ KANAPKI Z RYBĄ

Tajemnicza nazwa balik ekmek to nic innego, jak kanapka z pieczoną rybą, którą możecie zjeść nad Bosforem. Najlepiej szukać stoisk z tymi kanapkami w pobliżu mostu Galata. Balik ekmek to zazwyczaj pieczona ryba, cebula pokrojona w pióra, sałata, świeże zioła w białej, lekko podłużnej bułce. Warto spróbować, ale szukaj raczej miejsca, w którym jest ruch. Nie chcesz nadziać się na nieświeżą rybę, uwierz mi!

ZNAJDŹ EGIPSKI OBELISK NA HIPODROMIE

Kolejnym miejscem na mapie Stambułu, który powinieneś odwiedzić to bizantyjski hipodrom, a właściwie jego pozostałości. Znajduje się on niedaleko Błękitnego Meczetu, którego niestety nie mogłam zwiedzić z powodu trwającej renowacji. Hipodrom to starożytny tor przeznaczony na wyścigi koni i rydwanów, a ten konstantynopolitański miał ponoć pomieścić aż 100 000 widzów. Obecnie w Stambule niestety nie znajdziesz żadnego toru wyścigowego, a jedynie plac z pozostałościami hipodromu.

Najbardziej monumentalnym obiektem jest egipski obelisk, który został sprowadzony przez cesarza Teodozjusza w 390 roku i ustawiony na specjalnym cokole. Mierzy on ok. 19 metrów, ale ponoć pierwotnie miał aż 30 metrów. Reszta obelisku gdzieś zaginęła w transporcie. Oprócz egipskiego obelisku, na placu możesz zobaczyć jeszcze Wężową Kolumnę, która prawdopodobnie pochodzi ze świątyni Apolla w Delfach i inny kamienny obelisk. Hipodrom został zniszczony podczas wyprawy krzyżowej w 1204 roku, a później procesu zniszczenia dopełnili Turcy Osmańscy.

Stambuł w jeden dzień

KUP ŚWIEŻO WYCISKANY SOK Z GRANATU

Straganów, na których kupisz świeżo wyciskany sok z owoców, w Turcji nie brakuje. Spróbuj jednak soku ze świeżego granatu. Owszem, smak jest nieco specyficzny, bo trochę gorzkawy, ale wspaniale sprawdza się podczas upałów. Jeśli nie przekonuje Cię sam granat to koniecznie poproś o mix granatu z pomarańczą. Nie tylko jest pyszny, ale i jaki zdrowy!

Stambuł w jeden dzień

NA OBIAD WYBIERZ KEBABA

Pewnie kebaba w swoim życiu zjadłeś niejednego, ale czy miałeś okazję zjeść kebaba w Turcji? W końcu istnieje więcej niż jedna wariacja na temat tej potrawy. To, co prawdopodobnie znasz z Polski to wersja doner kebab, czyli mięso w bułce z dużą ilością warzyw i sosów. Natomiast w Turcji najczęściej spotkasz kebapa, czyli baraninę lub kurczaka w picie z dodatkiem sosu. Warto skosztować nowych wersji potrawy, którą wszyscy znamy, np. Cağ kebab z jagnięciny albo pikantny Adana kebab z mięsa mielonego.

KUP SIMITA

Simit, czyli stambułski obwarzanek wygląda bardzo podobnie jak nasz krakowski. Niesamowite jest to, że znana przekąska była luksusem pojawiającym się na stołach osmańskich sułtanów! Następnie zaczęła wchodzić do jadłospisu wszystkich warstw społecznych, gdyż upieczenie jej nie wymagało wielu składników. Simit stał się też bardzo popularny na czas ramadanu. Teraz zajadają się nim prawie wszyscy, a odwiedzając Stambuł z pewnością trafisz na wielu sprzedawców simitów. Najczęściej spotkasz simity posypane sezamem.

WYBIERZ SIĘ W REJS PO BOSFORZE

Rejs po Bosforze jest często przedstawiany jako najważniejsza atrakcja w Stambule. Ja zostawiłam ten punkt na sam koniec, bo podczas mojego pobytu nie zaliczyłam rejsu po cieśninie Bosfor. Dlatego nie opiszę Ci tu moich doświadczeń, bo nam się po południu zepsuła pogoda i widokowy rejs byłby raczej bez widoków. Natomiast, mając w Stambule do dyspozycji tylko jeden dzień, nie myśl od razu, że musisz zrezygnować z rejsu. Do wyboru będziesz miał bowiem rejsy i przeprawy, które trwają również krócej niż kilka godzin.

Podsumowanie

Jeden dzień w Stambule może być bardzo intensywny, jeżeli będziesz chciał zaliczyć wszystkie obowiązkowe punkty i zabytki. Dlatego polecam Ci zwiedzanie miasta poprzez doświadczanie nowych rzeczy, smaków i zapachów. Pospaceruj po mieście, odwiedź kilka meczetów, zjedz tureckiego kebapa i potarguj się na jednym z orientalnych bazarów. Gwarantuję Ci, że spodoba Ci się Stambuł i będziesz chciał wrócić po więcej! 🙂

Odwiedziłeś już Stambuł? Może masz jakieś propozycje atrakcji, które mogłyby się jeszcze znaleźć na mojej liście? Napisz w komentarzu.


Zapraszam Cię do przeczytania moich pozostałych postów z Turcji:

  1. Side – czy warto wybrać ten kurort na wakacje w Turcji?
  2. Pamukkale i Hierapolis w jeden dzień
podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *