Pamukkale i Hierapolis w jeden dzień
Pamukkale to obok Kapadocji największa atrakcja Turcji, która co roku przyciąga mnóstwo turystów. Niesamowite jest to, że białe tarasy z wodą termalną istnieją już od ponad 14 tysięcy lat! Pokażę Ci, w jaki sposób, wypoczywając na Riwierze Tureckiej, zwiedzić słynne Pamukkale i Hierapolis w jeden dzień. W tym wpisie znajdziesz cały plan takiej wycieczki wraz z atrakcjami i kosztami.
Na skróty
Wycieczka do Pamukkale z Riwiery Tureckiej
Wioska Pamukkale leży w dolinie Cürüksu, około 18 km od miasta Denizli. Co to oznacza dla Ciebie, wypoczywającego w jednym z kurortów na Riwierze Tureckiej? Oznacza to drogę do pokonania o długości co najmniej 250 km w jedną stronę. Poniżej zamieszczam mapkę z przykładową trasą z Antalyi do Pamukkale. Należy jednak brać poprawkę na czas przejazdu. Moim zdaniem, może on się znacznie wydłużyć, nie tylko wtedy, gdy podróżujesz autobusem, ale również jak jedziesz własnym (wypożyczonym) samochodem.
❓ W jaki sposób dostać się do Pamukkale?
Sposobów jest kilka, a ja Ci szczegółowo przedstawię opcję, którą myśmy wybrali, czyli wycieczkę busikiem z lokalnym, tureckim organizatorem i przewodnikiem. Wybierając się na wakacje z biurem podróży, z pewnością dostaniesz propozycje tzw. wycieczek fakultatywnych z Twojego biura podróży. Ja prawie nigdy nie korzystam z tej opcji, bo ceny są zawsze bardzo wysokie. Zanim kupisz wycieczkę od biura podróży, warto te ceny porównać z cenami na lokalnym rynku.
Lokalni organizatorzy wycieczek
W każdej turystycznej miejscowości znajdziesz stoiska organizatorów wycieczek czy pośredników. Gwarantuję, że po krótkiej rozmowie pierwotna cena wycieczki, która prawdopodobnie i tak była niższa niż ta proponowana przez Twoje biuro podróży, nieco spadnie 😀 Bardzo fajną opcją jest też pojechanie do Pamukkale całkowicie na własną rękę samochodem lub autobusem. Wtedy jednak warto poświęcić na to dwa dni i nocować gdzieś w pobliżu Pamukkale. Nas gonił czas, więc bardzo zależało nam na jednodniowej wycieczce.
Znaleźliśmy kilku organizatorów wycieczek w centrum Side i po negocjacjach zapłaciliśmy niecałe $90 za 2 osoby. Cena obejmowała przejazd (odbiór spod naszego hotelu), dwa ciepłe posiłki – obiad i kolację, przewodnika, bilety wstępu do Pamukkale i Hierapolis. Osobno płatne było wejście do Basenów Kleopatry – dla chętnych. Śniadanie również trzeba było ogarnąć we własnym zakresie, my mieliśmy lunch-boxy przygotowane przez nasz hotel. Wyjazd był ok. 5 rano.
! UWAGA !
Pamiętaj, żeby przy dogadywaniu szczegółów takiej wycieczki:
- zawsze prosić, by na pokwitowaniu były zapisane wszystkie dodatkowe opcje, które udało Ci się wynegocjować (np. obiad w cenie, bilety wstępu w cenie),
- wpłacić zaliczkę, a pozostałą część kwoty (większość) dopiero w dniu wycieczki w autobusie,
- zwrócić uwagę czy umawiacie się na cenę w euro czy dolarach! To jednak jest różnica!
- zapisać sobie kontakt w telefonie do osoby, która będzie odpowiadała za organizację w dniu wyjazdu – tak, żebyś mógł do kogoś zadzwonić w razie, gdy rano autobus będzie się spóźniał.
Jezioro Salda
Wybierając się na taką wycieczkę z Riwiery Tureckiej, pamiętaj, że wyjazd z pewnością będzie o bardzo wczesnych godzinach porannych typu 5.00 rano. W końcu jest trochę trasy do przejechania! Nasz pierwszy przystanek był przystankiem typowo śniadaniowym, w barze przy drodze, gdzie każdy zjadł swoje śniadanie i wypił kawę albo herbatę po turecku.
Kolejnym przystankiem na trasie było jezioro Salda, które jest jednym z najgłębszych jezior w Turcji. Ale nie z tego powodu jest ono takie wyjątkowe. Wyróżnia je przepiękny kolor wody, który powstaje z powodu wysokiego stężenia wapnia i magnezu w wodzie. Do niedawna jezioro Salda było popularną miejscówką do kąpania dla miejscowych i turystów. Jednak od października 2020 roku obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorze Salda, aby móc chronić jego ekosystem. Zatrzymaliśmy się przy punkcie widokowym, a jezioro rzeczywiście wyglądało obłędnie!
Hierapolis
Odwiedzając Pamukkale, zobaczysz znacznie więcej niż tylko białe tarasy i baseny z wodą termalną. Tuż nad wapiennymi tarasami Pamukkale znajdują się ruiny starożytnego miasta Hierapolis. Kupując bilet, zwiedzasz zatem cały kompleks: Pamukkale + Hierapolis.
Miasto Hierapolis zostało założone już w II wieku p.n.e. przez króla Pergamonu Eumenesa. Zaś po śmierci ostatniego króla Pergamonu, przeszło pod panowanie Rzymu. Miasto było co chwilę nawiedzane silnymi trzęsieniami ziemi, aż do 1354 roku, kiedy to po kolejnym trzęsieniu mieszkańcy nie mieli już siły znów wszystkiego odbudowywać. Wówczas opuścili miasto na zawsze.
Najlepiej zachowanym obiektem na terenie Hierapolis jest teatr rzymski. Zbudowany na polecenie cesarza Hadriana, mógł pomieścić około 10 000 widzów. Warto się wspiąć na wzgórze, na którym zbudowany jest teatr, bo widoki są przepiękne, a sam teatr robi niesamowite wrażenie. Przed sezonem ruiny miasta Hierapolis wspaniale prezentują się na tle łąk i traw, których ostre słońce nie zdążyło jeszcze wypalić.
Na terenie Hierapolis zachowały się ruiny m.in. wielkich łaźni, świątyni Apolla, tajemniczego Plutonium, z którego do dziś wydobywają się trujące gazy czy też Świętej Sadzawki, na miejscu której obecnie są Baseny Kleopatry z odmładzającą wodą termalną. Przed zwiedzaniem białych tarasów spacer po mieście Hierapolis jest obowiązkowy. Nie tylko dla miłośników archeologii!
Czym jest Pamukkale?
Pamukkale to nazwa wioski, którą można przetłumaczyć jako “Bawełniany Zamek” lub “Bawełniana Twierdza”, słynąca z wapiennych tarasów. Rzymianie te tarasy nazywali trawertynami. W jaki sposób powstały? Wszystko za sprawą wody z gorących źródeł, która bogata w związki wapnia i dwutlenku węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, a ten tworzy specyficzne nacieki. W ten sposób powstał jeden z najbardziej unikatowych krajobrazów na świecie. Muszę przyznać, że nie jest on w żaden sposób przereklamowany! Ja się zachwycałam na każdym kroku 🙂
Teren ten jest oczywiście objęty ochroną i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że obecna trasa turystyczna prowadzi przez sztucznie utworzone baseny (co moim zdaniem w żaden sposób nie ujmuje im uroku!). Trasa przez naturalne baseny została zamknięta w 1997 roku, gdyż ulegały one stopniowej degradacji. W celu ochrony tarasów wapiennych władze tureckie nakazały nawet rozbiórkę hoteli, które zostały wybudowane nad tarasami. Blokowały one dopływ wody termalnej i miały strasznie niszczący wpływ na środowisko. Bardzo się cieszę, że podjęto kroki, by ocalić tak przepiękne miejsce! Przykry jest widok wyschniętych, naturalnych tarasów, tym bardziej, że ma się świadomość, że to człowiek do tego doprowadził.
Na teren trawertynów można wejść jedynie boso i najlepiej w stroju kąpielowym. Poruszać się trzeba ostrożnie, bo w niektórych miejscach osad jest bardzo ostry, w innych zaś śliski. W basenach woda sięga mniej więcej do kolan, a stężenie wapnia jest tak wysokie, że po wyjściu z wody zobaczysz biały osad na nogach. Miejsce jest totalnie wyjątkowe i przepiękne! Boję się, że nawet zdjęcia nie potrafią oddać tego piękna!
Baseny Kleopatry
Kolejną atrakcją była kąpiel w osławionych Basenach Kleopatry. Niestety w tym przypadku koszt biletów wstępu nie był wliczony w cenę całej wycieczki. Chętni na kąpiel w gorących wodach termalnych musieli dodatkowo zapłacić – bilet wstępu to aż 50 lir tureckich, czyli ok. 23 zł.
Baseny są bardzo ładne, wypełnione antycznymi kolumnami i innymi ruinami, wokół których możesz pływać. Pamiętaj tylko, że z kąpielą w takich mineralnych wodach nie można przesadzić – maksymalnie możesz tam spędzić godzinę. My też skorzystaliśmy na chwilę z odmładzających (ponoć!) i leczniczych wód termalnych, ale temperatura gorących źródeł (ok. 37 stopni Celsjusza) to jednak dla nas za dużo!
O czym pamiętać – informacje praktyczne
- Pamukkale w sezonie jest bardzo zatłoczone i z całą pewnością zwiedzanie tego miejsca wtedy może nie być takie przyjemne. Ja odwiedziłam Pamukkale na samym początku sezonu turystycznego w Turcji, kiedy jeszcze działały ograniczenia związane z koronawirusem. W związku z tym, turystów było bardzo bardzo mało, a warunki wprost idealne!
- W Pamukkale w sezonie jest bardzo gorąco, zaś zjawisko to jest jeszcze spotęgowane odbijaniem się słońca w białych tarasach. Słyszałam, że z powodu gorąca odwiedzenie wapiennych tarasów w lipcu i sierpniu może się zamienić w męczącą aktywność.
- Najlepszy termin na Pamukkale: wiosna albo jesień!
- CENY: 80 TL (ok. 37 zł) – dorośli i dzieci od 8 roku życia, cena nie obejmuje Basenów Kleopatry; 5 TL – parking; 110 TL (ok. 50 zł) – cena obejmuje wszystko!
- Zabierz ze sobą: strój kąpielowy, ręcznik, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, wodę, kremy z filtrem.
- Przed Basenami Kleopatry są szafki, przebieralnie i toalety – bez problemu przebierzesz się tam w strój kąpielowy.
Zobacz, czy warto spędzić wakacje w Side na Riwierze Tureckiej. Jakich warunków i atrakcji możesz się tam spodziewać!
Podsumowanie
Wycieczka do Pamukkale to zdecydowanie punkt obowiązkowy wyjazdu do Turcji! Miejsce jest totalnie magiczne, więc warto je zobaczyć chociaż raz w życiu. Jak sam widzisz, nie tak trudno zorganizować sobie wyjazd do Pamukkale. Bez problemu możesz taką wycieczkę odbyć, wypoczywając na wakacjach na Riwierze Tureckiej. To co, kolejny wyjazd do Turcji? 🙂
Daj znać w komentarzu, czy już kiedyś udało Ci się zobaczyć Pamukkale i jakie były Twoje wrażenia!
Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!
Bardzo Ci dziękuję!
6 komentarzy
Zosia
Twój artykuł sprawił, że jeszcze w tym roku chcę odwiedzić Turcję, napisałaś o takich miejscach, o których wcześniej nie słyszałam, a zdjęciami pokazałaś, że trzeba ta miejsca koniecznie odwiedzić ! Znalazłam dzisiaj artykuł o cenach w Turcji, również polecam do sprawdzenia https://szybkagotowka.pl/Finanse/ceny-w-turcji
Marta
Cieszę się bardzo i Turcję polecam gorąco! 😁 Ten kraj ma turystycznie wiele do zaoferowania i sama mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz się tam wybiorę! Dziękuję też za przydatne info! Pozdrawiam!
JULKA
Czy mogłabyś doradzić . W jakiej miejscowości turystycznej szukać hotelu jak najbliżej Pamakule ? Jedziemy z dziadkami i podróż 240 km byłaby dla nich zbyt męcząca.
Marta
Cześć Julka! Noclegi można znaleźć w samej miejscowości Pammukkale, natomiast to nie jest miejsce na tygodniowy czy dłuższy pobyt. Niestety Pammukkale nie leży na wybrzeżu i z większości miejscowości turystycznych na Riwierze Tureckiej trzeba dojechać ponad 200 km. Niedaleko Pammukkale znajduje się większe miasto Denizli, w którym również można poszukać noclegu. Może byście rozważyli opcję wyjazdu do Pammukkale z jednym noclegiem, wtedy dziadkowie nie będą musieli tego samego dnia jechać 200 km x 2. Pozdrawiam!
JULKA
Czy mogłabyś doradzić . W jakiej miejscowości turystycznej szukać hotelu jak najbliżej Pamakule ? Jedziemy z dziadkami i podróż 240 km byłaby dla nich zbyt męcząca.
JULKA
Czy mogłabyś doradzić . W jakiej miejscowości turystycznej szukać hotelu jak najbliżej Pamakule ? Jedziemy z dziadkami i podróż 240 km byłaby dla nich zbyt męcząca.