lot samolotem w ciąży
Podróże,  Porady

Podróżowanie samolotem w ciąży – co powinnaś wiedzieć

Czy ciąża oznacza dziewięć miesięcy siedzenia w domu? Dla mnie absolutnie nie! Ja całą ciążę starałam się spędzić aktywnie, nie wykluczając wyjazdów bliższych, dalszych i tych za granicę. Myślę, że kobiety ciężarne najwięcej wątpliwości mają w kwestii podróżowania samolotem. Sama je miałam, dlatego postanowiłam zebrać w tym wpisie wszystkie najważniejsze informacje i podzielić się moimi doświadczeniami. Generalnie nie ma zakazu podróżowania samolotem w ciąży. Ale jak wyglądają szczegóły?

Latać czy nie latać?

Ciąża to niesamowity czas! Tyle się zmienia i tyle się dzieje, że czasem trudno to wszystko ogarnąć. Pamiętam, że sama ciągle zadawałam sobie pytania: czy mogę robić to, czy powinnam tamto, czy to jest bezpieczne dla mnie i dla maluszka. W pewnym momencie zrozumiałam, że chodzi o to, by bardziej o siebie dbać, a nie przestać nagle korzystać z życia 😉 Ciąża to zdecydowanie nie jest czas, żeby się izolować. Pamiętaj – wszystko w granicach rozsądku!

Nie odpowiem Ci tutaj na pytanie, czy powinnaś latać samolotem w ciąży. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, bo każda ciąża i każdy organizm jest inny. Ale warto znać najważniejsze kwestie, które powinno się rozważyć, podejmując w ogóle taką decyzję. Poniżej dzielę się z Tobą zasadami podróżowania w ciąży, jakich ja przestrzegałam w tym czasie. Mam nadzieję, że te wszystkie informacje choć trochę pomogą Ci podjąć decyzję, albo chociażby sprawią, że weźmiesz pod uwagę możliwość lotu w ciąży.

Zasady podróżowania w ciąży

  1. Skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem

Pierwsza i najważniejsza zasada bezpiecznego podróżowania w ciąży to konsultacja dalszych podróży ze swoim lekarzem prowadzącym! Oczywiście ja nie pytałam lekarza o zdanie przed każdym moim weekendowym czy jednodniowym wypadem w Polskę. Mam na myśli głównie dłuższe wyjazdy za granicę. Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, wszystkie wyniki badań są dobre, to z zasady nie ma przeciwwskazań do latania samolotem. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to przedyskutuj to ze swoim lekarzem.

Jedni lekarze uważają, że można latać przez całą ciążę, inni twierdzą, że I trymestr nie jest odpowiedni. Najważniejsze jest zdrowie Twoje i dziecka, więc jeśli zachodzą jakieś przeciwwskazania to weź je poważnie pod uwagę.

  1. W podróż zabierz swoją kartę ciąży

Karta ciąży to w tym czasie Twój najważniejszy dokument, w którym jest zawarta cała medyczna historia ciąży. Dlatego tak istotne jest, abyś ją zabrała ze sobą w podróż, zgodnie z powiedzeniem “przezorny zawsze ubezpieczony”. Gdyby tylko była potrzebna konsultacja lekarska w podróży, w karcie ciąży lekarz znajdzie Twoje wszystkie aktualne wyniki badań. Chyba nie muszę Ci mówić, jakie to ważne!

podróżowanie w ciąży
  1. Wybieraj krótsze loty

Im dłuższy lot samolotem, tym bardziej możesz czuć się niekomfortowo. Przede wszystkim długie loty to zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepic. Ale co możesz zrobić? Przede wszystkim pij dużo wody, spaceruj po pokładzie samolotu, kiedy to możliwe, staraj się rozprostowywać nogi i ubierz wygodne ciuchy. Ja w ciąży leciałam lotami, które nie przekraczały 5 godzin i za każdym razem czułam się bardzo dobrze. Bardzo pilnowałam picia wody, bo przecież w ciąży potrzebujemy jej jeszcze więcej niż zwykle.

Dłuższe loty często wiążą się z wyjazdami do egzotycznych krajów. Pamiętaj, że w ciąży podróż w tropiki może być bardziej ryzykowna. Lekarze odradzają wyjazdy do krajów, w których występuje wysokie ryzyko zachorowania na choroby zakaźne.

  1. Nie podejmuj decyzji wbrew sobie

Podróżowanie ma być przyjemne, dlatego przede wszystkim myśl o sobie! Zaplanuj wyjazd wtedy, jak będziesz się dobrze czuła. Chyba każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, dlatego dla Ciebie idealnym czasem na dłuższy wyjazd może być początek III trymestru, a dla kogoś innego I trymestr. W moim przypadku czas na dalsze podróże przyszedł po I trymestrze, kiedy to wreszcie zaczęłam wracać do żywych 😉 I trymestr u mnie minął pod znakiem codziennych mdłości, więc żadne dłuższe wojaże nie zaprzątały mi wtedy głowy.

  1. Nie bój się podróżować w ciąży

Jeśli tylko Twoja ciąża jest zdrowa, a Ty masz ochotę na wakacje w ciepłych krajach, to się długo nie zastanawiaj! Pakuj walizkę i nastaw się na odpoczynek. W końcu w ciąży powinnaś dużo wypoczywać, więc relaks na plaży na pewno Ci posłuży.


II trymestr najbezpieczniejszym czasem na podróż

Dlaczego II trymestr jest określany jako najbezpieczniejszy czas na podróżowanie w ciąży? Po pierwsze dlatego, że po 12. tygodniu ciąży mija najwyższe ryzyko poronienia. Po drugie, dla dużej części kobiet I trymestr jest dość ciężki. Właśnie wtedy kształtują się organy wewnętrzne dziecka, a stężenie hormonu beta hCG wzrasta, co powoduje mdłości i wymioty. W I trymestrze większość kobiet czuje się po prostu za słabo, by gdzieś wyjeżdżać. Do tego mogą pojawiać się obawy o to, czy podróż na tak wczesnym etapie ciąży nie wpłynie negatywnie na dziecko.

Mój I trymestr minął pod dwoma znakami: mdłości i ciągłego spania. Uwierz mi, że w tym czasie godzinna podróż do Krakowa była dla mnie męczarnią, dlatego też na żadne inne wyjazdy nie miałam ochoty. Za to w II trymestrze wróciły mi siły i wreszcie mogłam zacząć planować krótsze tripy po Polsce i wakacje za granicą. W III trymestrze jest już coraz bliżej do porodu. W swobodnym podróżowaniu może Cię wtedy ograniczać coraz większy brzuch, ale też regulacje przewoźników.

podróżowanie w ciąży

Regulacje popularnych linii lotniczych

Większość linii lotniczych ma określone zasady podróżowania dla kobiet w ciąży. Te zasady głównie dotyczą zaawansowanej ciąży i momentu, do którego kobieta ciężarna będzie mogła w ogóle polecieć samolotem. Tworząc takie regulacje przewoźnicy chcą zminimalizować ryzyko wystąpienia porodu na pokładzie ich samolotu. Jak zatem przedstawiają się te zasady u kilku popularnych przewoźników?

Ryanair

  • Po 28. tygodniu ciąży wymagany jest formularz zdolności do lotu wypełniony przez lekarza lub położną.
  • Zakaz podróżowania po 36. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej.
  • Zakaz podróżowania po 32. tygodniu w przypadku ciąży bliźniaczej/mnogiej.

Wizz Air

  • Po 28. tygodniu ciąży wymagane jest zaświadczenie lekarskie wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed wylotem.
  • Zakaz podróżowania po 34. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej.
  • Zakaz podróżowania po 32. tygodniu w przypadku ciąży bliźniaczej/mnogiej.

easyJet

  • Zakaz podróżowania po 35. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej.
  • Zakaz podróżowania po 32. tygodniu w przypadku ciąży bliźniaczej/mnogiej.

LOT

  • Do 32. tygodnia ciąży można podróżować za zgodą lekarza bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego.
  • Po 32. tygodniu ciąży wymagane jest wypełnienie formularza MEDIF.

Lufthansa

  • Do 36. tygodnia ciąży można podróżować bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego.
  • Zalecane jest jednak posiadanie takiego zaświadczenia po 28. tygodniu ciąży.
  • Zakaz podróżowania po 32. tygodniu w przypadku ciąży bliźniaczej/mnogiej.

Emirates

  • Do 29. tygodnia ciąży można podróżować bez ograniczeń, o ile ciąża przebiega bez komplikacji.
  • Po przekroczeniu 29. tygodnia ciąży wymagane jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego.
  • Zakaz podróżowania po 36. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej.
  • Zakaz podróżowania po 32. tygodniu w przypadku ciąży bliźniaczej/mnogiej.

Jeśli chodzi o sam lot to musisz wiedzieć, że kobieta ciężarna nie może siedzieć przy wyjściu ewakuacyjnym. Najlepiej mieć miejsce od strony przejścia, żeby móc wygodnie wychodzić do toalety, czy rozprostować nogi.

podróżowanie w ciąży

Podsumowanie

Wszystkie cztery loty, które odbyłam w ciąży wspominam bardzo dobrze. Na lotnisku jedynie pytali mnie o tydzień ciąży, w żadnym przypadku nie potrzebowałam dodatkowego zaświadczenia lekarskiego. Cieszę się, że w tym szczególnym czasie, jakim jest ciąża, nie zrezygnowałam z podróży i latania. Dlatego, jeżeli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, a Ty czujesz się świetnie, nie rezygnuj z wymarzonych wakacji na Wyspach Kanaryjskich czy w Turcji. 🙂

Jednak przed wyjazdem koniecznie sprawdź, jakie wymagania i ograniczenia obowiązują u danego przewoźnika. Jeśli planujesz wypoczynek z biurem podróży to też nie zapomnij o to zapytać, żeby na lotnisku nie było przykrej niespodzianki.

A jakie jest Twoje zdanie na temat latania samolotem w ciąży? Jesteś na tak, czy na nie? Daj znać w komentarzu, jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii 🙂

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *