Bon turystyczny
Koronawirus,  Na tropie prawa,  Prawo

Bon turystyczny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Już ponad miesiąc trwały przepychanki legislacyjne w związku z wprowadzeniem świadczenia w postaci bonu turystycznego. Różne były pomysły na początku, kto będzie dostawał bon, czy w jakiej formie będzie przyznawany. Teraz nie ma już wątpliwości, bo Prezydent RP podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym i 18 lipca br. weszła ona w życie.

Celem bonu turystycznego ma być:

 • po pierwsze pomoc dla rodziców, których z różnych przyczyn nie stać na wakacje dla swoich dzieci,
 • po drugie ożywienie polskiej branży turystycznej, która ucierpiała z powodu koronawirusa.

O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z bonu będziesz mógł skorzystać jeszcze w te wakacje! A więc o co z tym wszystkim chodzi?

Bon turystyczny – co to jest?

Polski Bon Turystyczny to nic innego jak świadczenie przyznawane z budżetu państwa w formie pieniężnego wsparcia polskich rodzin. Jest to dofinansowanie pieniężne, ale w dość szczególnej formie, bo w formie cyfrowej – 16-cyfrowego numeru. Pieniędzy z tytułu bonu nie otrzymasz na swoje konto bankowe. Najważniejsze pytanie jednak brzmi – ILE TO ŚWIADCZENIE WYNOSI?

Kto otrzyma bon turystyczny?

Bon turystyczny będzie Ci przysługiwał, jeżeli pobierasz świadczenie 500 plus na dziecko. W jakiej wysokości? Są dwie możliwości:

 • 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia,
 • 1000 zł na każde niepełnosprawne dziecko.

Poza tym, będziesz mógł skorzystać z bonu, jesli pracujesz za granicą i pobierasz tam zasiłek na dziecko. Ale to jeszcze nie wszystko! Bon jest także przeznaczony dla dzieci, które są umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. 

! UWAGA !
Wartość bonu turystycznego nie będzie opodatkowana, a także nie będzie wliczana do dochodu, od którego uzależnione są różne świadczenia.

Zasady korzystania z bonu

 • Bon będzie w formie cyfrowej, nie możesz go wymienić na gotówkę.
 • Z jego pomocą płaci się za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski.
 • Możesz nim zapłacić za powyższe usługi, ale TYLKO te realizowane na rzecz dziecka!
 • Płacić możesz wielokrotnie aż do wyczerpania kwoty z bonu, najpóźniej do końca marca 2022 roku.
 • Płatność bonem będzie możliwa jedynie w placówkach lub za imprezy turystyczne, które będą zarejestrowane na specjalnej liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Za co możesz płacić bonem? Przykładowo za pobyt w hotelu, pensjonacie, agroturystyce, ośrodku kolonijnym. Ale także za zorganizowane spływy kajakowe czy wizyty w parkach rozrywki.

Bon turystyczny zasady

Jak uruchomić bon?

Obsługą bonu turystycznego ze strony technicznej zajmuje się ZUS.

 1. Jeśli spełniasz warunki otrzymania bonu, musisz zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Rejestracja jest za pomocą znanego Ci profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo za pomocą bankowości elektronicznej.
 2. Jak już się zalogujesz na platformie to możesz aktywować swój bon turystyczny (wpisujesz adres e-mail oraz numer telefonu).
 3. Korzystanie z niego będziesz mógł rozpocząć po sprawdzeniu przez ZUS Twoich danych.
 4. Następnie ZUS prześle aktywowany bon (czyli 16-cyfrowy numer) do Ciebie sms-em lub e-mailem.

Wtedy możesz już zacząć „płacić” bonem. A w jaki sposób? Wystarczy pokazać bon w placówce, która będzie wpisana na specjalną listę. Aktualnie lista podmiotów jest w opracowaniu przez ZUS i Polską Organizację Turystyczną. Lista będzie dostępna TUTAJ.

Podsumowanie

Miejmy nadzieję, że ZUS poradzi sobie z wdrożeniem usługi bonu turystycznego na tyle szybko, by rodziny zdążyły z niego skorzystać jeszcze w te wakacje.
Najważniejsze kwestie do zapamiętania z tego wpisu:

 • dostaniesz bon, jeżeli pobierasz świadczenie 500 plus,
 • BON JEST NA DZIECKO!
 • nie trzeba składać żadnych wniosków – bon tylko aktywujesz,
 • do wykorzystania jedynie w Polsce,
 • najdłużej do końca marca 2022 roku.

Prawdopodobnie pojawią sie za niedługo dodatkowe informacje dotyczące korzystania z bonu. Obecnie cały system jest w fazie przygotowania (pomimo już obowiązującej ustawy), także można się spodziewać wyjaśnień. Oby tylko bon turystyczny nie przysporzył nam więcej praktycznych problemów niż się wszyscy spodziewamy…

Jeśli macie jakieś pytania to oczywiście zapraszam do kontaktu, piszcie też w komentarzach, co w ogóle myślicie o bonie turystycznym.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

4 komentarze

 • fan

  Aktualizacja 😉 Jeszcze nie można zawnioskować o bon, Świadczenie nie jest jeszcze dostępne na platfromie PUE.
  Testowałem osobiście.

  https://www.pit.pl/aktualnosci/kiedy-bedzie-dostepny-bon-turystyczny-w-pue-zus-991838

  Kiedy będzie można aktywować bon turystyczny?
  Bon turystyczny nie jest jeszcze dostępny w platformie PUE. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych ,, Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym (red. co miało miejsce w sobotę) minister rozwoju ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej swojego ministerstwa informację, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym oraz od kiedy będzie można korzystać z bonów. Jest to uzależnione od terminu wdrożenia infrastruktury niezbędnej do obsługi bonu, nad czym intensywnie pracuje ZUS. Zakończenie prac jest planowane na przełomie lipca i sierpnia br.”.

  • Marta

   Tak, ZUS aktualnie nad tym pracuje 🙂 Ponoć wstępnie ma to zacząć działać na przełomie lipca/sierpnia. Zobaczymy czy się uda 😉

  • Marta

   ZUS na swojej stronie internetowej póki co podał wiadomość, że o możliwości skorzystania z bonu będą informować na bieżąco. A tutaj link do informacji o bonie wydanej przez Ministerstwo Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *