ubezpieczenie turystyczne
Podróże,  Porady

Ubezpieczenie podróżne – na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Temat ubezpieczenia na podróż to chyba najmniej przyjemna część planowania wyjazdów. Każdy z nas wie, że trzeba o jakimś zabezpieczeniu pomyśleć, coś wybrać, ale ciągle odsuwamy to w czasie. W końcu zajmujemy się tym na ostatni moment i bez więszego zastanowienia wybieramy jedną z wielu ofert ubezpieczycieli.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a po niej majówka. Coraz chętniej myślimy o jakimś zagranicznym wyjeździe i nie ma się co dziwić. Właśnie dlatego postanowiłam pomóc Ci przy wyborze kolejnego ubezpiecznia na podróż! W tym wpisie “rozbiorę” ubezpieczenie podróżne na czynniki pierwsze i pokażę Ci na co szczególnie zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Po co ubezpieczenie na podróż?

Pewnie to wiesz, ale dla pewności podkreślę, że za granicą nie będziesz miał dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej. W wielkim skrócie: ubezpieczenie turystyczne wykupujesz po to, aby w razie potrzeby móc udać się do lekarza za granicą i nie zapłacić za tą wizytę kilku tysięcy złotych!

Ubezpieczenie turystyczne to nic innego, jak umowa pomiędzy Tobą a ubezpieczycielem, zgodnie z którą za określoną cenę ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia oraz innych kosztów, o których mowa w umowie, w razie ich wystąpienia. Na dowód zawarcia takiej umowy ubezpieczyciel wystawi Ci polisę ubezpieczeniową.

Osobiście nie wybieram się za granicę bez ubezpieczenia turystycznego! Tym bardziej, że cena takiego ubezpieczenia wcale nie musi być strasznie wysoka. Myślę, że lepiej przed podróżą wydać 100 zł na ubezpieczenie, niż później w obcym kraju dostać rachunek za kilkudniowy pobyt w szpitalu na kilkanaście tysięcy złotych. A wszyscy dobrze wiemy, ile może kosztować niespodziewany zabieg czy operacja za granicą.

Myślenie typu: “Po co zwiększać koszty na początku, przecież i tak nic się nie stanie!?” nie popłaca. Żeby wymarzony wyjazd nie zrujnował Cię finansowo, warto pomyśleć przed faktem i wybrać dobre ubezpieczenie.

Co się składa na ubezpieczenie turystyczne?

Zawsze kupuję ubezpieczenie na podróż i zawsze bardzo się cieszę, że nie musiałam z niego korzystać! Na co można liczyć w ramach ubezpieczenia turystycznego? Czas wyjaśnić parę pojęć 🙂

❗ Zazwyczaj oferty ubezpieczycieli zawierają następujące zakresy:

 • KL, czyli koszty leczenia i assistance
 • OC, czyli odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym
 • NNW, czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków
 • Ubezpieczenie bagażu

Koszty leczenia i assistance

To najważniejszy zakres Twojego ubezpieczenia, bo dzięki temu będziesz mógł pójść do lekarza “za darmo”. Ten zakres ubezpieczenia pokrywa wszelkie zdarzenia medyczne, jakie Ci się przydarzą w trakcie podróży. Oczywiście do wartości sumy ubezpieczenia, która jest określana w tysiącach złotych (np. 100 000 zł, 500 000 zł).

W koszty leczenia wchodzą więc m.in. koszty hospitalizacji, leczenie ambulatoryjne, ratownictwo, transport medyczny do Polski, transport zwłok czy stomatolog. Jednak nie zawsze wszystkie te opcje znajdują się w danej ofercie, np. transport zwłok czy dentysta.

Ubezpieczenie OC

Ten zakres zabezpiecza niejako innych ludzi przed Twoimi działaniami. Co to znaczy? Z Twojego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel wypłaci osobom, którym wyrządziłeś jakąś szkodę. Chodzi tutaj zarówno o szkodę na zdrowiu, jak i mieniu tej osoby. Wystarczy, że przypadkiem wytrącisz komuś drogiego smartfona z ręki albo dziecko stłucze coś w sklepie. Nie będziesz wtedy musiał płacić za to z własnej kieszeni!

Ubezpieczenie NNW

Jeżeli w wyniku wypadku będziesz miał jakiś trwały uszczerbek na zdrowiu to ubezpieczyciel wypłaci Ci określony procent od sumy ubezpieczenia. Trwały uszczerbek na zdrowiu, czyli utrata lub uszkodzenie danego organu lub narządu, np. częściowa utrata wzroku, wybicie zęba. Te wartości procentowe ubezpieczyciele najczęściej określają w tabelce dołączonej do OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – ! bardzo ważny dokument).

Jest to zazwyczaj rozbudowana tabelka z wyszczegółowieniem całej masy uszczerbków. W jaki sposób zostanie wyliczone odszkodowanie za uszczerbek? Przedstawię Ci dość drastyczny przykład – utraty kończyny dolnej. Często ubezpieczyciele określają w tabelce uszczerbków utratę kończyny dolnej na 50%. Jeśli suma ubezpieczenia NNW wynosi 100 000 zł, to odszkodowanie otrzymasz w wysokości 50 000 zł.

NNW obejmuje również świadczenie na wypadek śmierci.

Ubezpieczenie bagażu

Niestety uszkodzony czy zgubiony bagaż to problem dość często dotykający podróżujących. Dlatego warto mieć ubezpieczenie bagażu. W ubezpieczeniu tym często jest jeszcze wymieniony sprzęt elektroniczny czy opóźnienie bagażu, zaś sama suma ubezpieczenia zamyka się w kilku tysiącach złotych (najczęściej do 6 000 zł).

! UWAGA !
Jeśli nie ubezpieczyłeś swojego bagażu, a przytrafiła Ci się nieprzyjemna sytuacja na lotnisku to nie wszystko stracone! W poniższym poście opisuję sytuacje uszkodzonego, opóźnionego i zagubionego bagażu. Sprawdź, czy wówczas przysługuje Ci jakieś odszkodowanie i jakie kroki musisz podjąć, by je uzyskać!

Gdzie szukać ofert ubezpieczenia?

Na internecie znajdziesz dość wygodne porównywarki ofert ubezpieczycieli, które przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces wyboru najodpowiedniejszego ubezpieczenia na Twoją podróż. TUTAJ jest jedna z takich stron internetowych.

Jak to w praktyce wygląda? Najpierw wypełniasz krótki formularz, w którym wpisujesz takie dane jak kierunek podróży, kraje, jakie zamierzasz odwiedzić, czy chociażby rodzaj aktywności. Tak to wygląda na wymyślonym przeze mnie przykładzie wyjazdu do Azji.

Przechodząc dalej, wyświetlą Ci się różne oferty ubezpieczeń. Poniżej przykładowy screen. W tabelce znajdziesz te wszystkie skróty (OC, KL, NNW), które omówiłam wyżej.

ubezpieczenie podróżne

Jeżeli zainteresuje Cię któraś oferta to koniecznie kliknij w Szczegóły oferty. Wtedy rozwinie Ci się szczegółowa lista usług oferowanych w wybranym ubezpieczeniu. Na samym dole tej listy znajdziesz przycisk OWU (pobierz). Bardzo Ci polecam pobranie tego dokumentu i dokładne jego przestudiowanie, ponieważ znajdziesz tam bardzo istotne informacje.

Szczególnie zwróć uwagę!

W wyborze ubezpieczenia turystycznego trzeba wziąć pod uwagę masę elementów. Pierwsze z nich już wskazujesz na początku poprzez zaznaczenie kraju/krajów, do których się udajesz. Kolejne to z pewnością zaznaczenie rodzaju wyjazdu, czyli określenie, czy jakieś sporty ekstremalne albo narty wchodzą w grę. Te wszystkie czynniki będą wpływać na zakres ofert.

❗❗❗ Wybierając ubezpieczenie turystyczne koniecznie weź pod uwagę:

 1. Wysokość sumy ubezpieczenia przy kosztach leczenia – moim zdaniem wybierając się do Europy może ona być niższa niż w przypadku podróży na drugi koniec świata.
 2. Czy w kosztach leczenia znajduje się ratownictwo i stomatolog? Koszty akcji ratunkowej czy zabiegu wyrwania ósemki za granicą mogą przybrać niebotyczne kwoty!
 3. Jeśli chorujesz na którąś z chorób przewlekłych – sprawdź czy ubezpieczyciel pokrywa również tę opcję.
 4. Czy polisa pokrywa wypadki podczas uprawiania sportów (jakich?). Jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne podczas wyjazdu musisz to zaznaczyć, bo inaczej polisa tego nie obejmie!
 5. Czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu? Zazwyczaj polisa tego nie obejmuje.
 6. Czy ubezpieczenie obejmuje zachorowania na COVID-19?
 7. Czy ubezpieczyciel gwarantuje bezgotówkowe rozliczanie kosztów leczenia? Wówczas nie musisz mieć ze sobą gotówki, gdyż samo okazanie polisy wystarczy, by placówka medyczna ściągnęła sobie koszty od Twojego ubezpieczyciela.

Potraktuj tych kilka punktów jako ściągawkę przed kupnem polisy ubezpieczeniowej. Wiem, że tych informacji jest bardzo dużo, ale uwierz mi, że gdy kilka razy przejdziesz przez proces kupowania ubezpieczenia na podróż, to wszystko stanie się dla Ciebie dużo łatwiejsze.

Przeczytaj OWU!

Wiem, że nikt nie lubi czytać długich dokumentów, do tego napisanych ciężkim prawniczym językiem, a OWU mają często kilkadziesiąt stron. OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia i dobrze Ci radzę mimo wszystko przeczytać te warunki przed kupnem konkretnego ubezpieczenia. Dlaczego? Bo tam znajdziesz wszystkie wyłączenia, czyli sytuacje, które nie będą pokryte przez ubezpieczenie.

Każdy ubezpieczyciel wprowadza w OWU swoje definicje różnych pojęć, np. sprzętu wodnego, sprzętu sportowego, kosztów ratownictwa, amatorskiego uprawiania sportu czy stanu nietrzeźwości. Wiąże się to z tym, że u jednego ubezpieczyciela uprawianie danego sportu może podpadać pod sport wodny, a u innego pod sport wysokiego ryzyka. Oby nie doszło do sytuacji, że wypadek przydarzy się akurat podczas aktywności, której ubezpieczenie nie pokrywa!

! UWAGA !
Nie musisz czytać OWU od deski do deski, ale zwróć szczególną uwagę na te aspekty, które najbardziej mogą dotyczyć Twojego wyjazdu. Przeczytaj też wyłączenia ubezpieczenia, czyli w jakich sytuacjach i czego nie obejmuje Twoje ubezpieczenie!

Podsumowanie

Wybór ubezpieczenia na podróż to nie jest prosta sprawa, jednak bardzo bardzo istotna! Myślę, że każdy z nas chce, aby jego wakacje były niezapomniane i wcale nie chodzi wtedy o wizyty w szpitalach w egzotycznych krajach. Chcemy wyjątkowych, ale i bezpiecznych podróży. Dlatego właśnie wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest obowiązkowym punktem do załatwienia przed wyjazdem.

Temat ubezpieczeń turystycznych jest bardzo rozległym tematem. Wszelkie pytania czy wątpliwości pisz w komentarzu – pewnie niektóre będą inspiracją do nowych postów 😉 Daj mi też znać, czy mam rozwinąć temat ubezpieczenia podróżnego na wypadek zachorowania na COVID-19?

*Na koniec chciałam zaznaczyć, że to nie jest żaden post sponsorowany.

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *