Split co zobaczyć blog
Chorwacja,  Podróże,  Podróże z dzieckiem

Split na weekend – co warto zobaczyć

Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji, położone na malowniczym wybrzeżu Adriatyku, jest jednym z najbardziej fascynujących i historycznie bogatych miejsc na Bałkanach. Z jego imponującą architekturą, wspaniałymi plażami i tętniącą życiem atmosferą, Split przyciąga turystów z całego świata. Sprawdź, dlaczego Split powinien znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia w te wakacje!

Uwielbiam Split, a ilekroć do niego wracam, odkrywam nowe, urocze zakątki! W tym wpisie przedstawiam Ci moją propozycję na spędzenie niezapomnianego weekendu w Splicie!

Krótko o historii Splitu

Split jest miastem o bogatej historii, sięgającej już czasów starożytnych. Jego najważniejszym zabytkiem jest Pałac Dioklecjana, zbudowany na przełomie III i IV wieku przez rzymskiego cesarza Dioklecjana jako jego rezydencja emerytalna. Pałac ten, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi serce miasta i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury rzymskiej na świecie!

Split co zobaczyć blog

Dzięki strategicznemu położeniu na wybrzeżu Adriatyku, Split był ważnym punktem zarówno dla rzymskich cesarzy, jak i średniowiecznych władców. W późniejszych wiekach wiele mocarstw rywalizowało między sobą, by tylko zdobyć miasto Split. Na kartach historii miasta szczególnie zapisała się Republika Wenecka, której panowanie w Splicie trwało aż do XVIII wieku. Właśnie w tym okresie Split przeżył największy gospodarczy i kulturalny rozkwit. Co było dalej?

Kolejno przyszli Habsburgowie, a po wojnie Split był częścią Jugosławii. Od 1991 roku Split należy do niepodległej Chorwacji i wciąż się rozwija, stawiając w szczególności na turystykę. Co warto zobaczyć w Splicie?

Gdzie zaparkować?

Polecam Ci parking, na którym my zawsze parkowaliśmy! Jego zalety? Blisko do Starego Miasta, zawsze były wolne miejsca i przyzwoita cena 1,50 euro/h (w sezonie letnim). Parking znajduje się przy ul. Zrinsko Frankopanska 6. Bilet opłacasz przy wyjeździe w okienku, można płacić kartą. Więcej polecanych parkingów w Splicie znajdziesz w moim e-booku!

e-book Split i okolice marta jeleń

Stare Miasto

Stare Miasto w Splicie to labirynt wąskich uliczek, gdzie można zgubić się w czasie i przestrzeni. Północna brama Pałacu Dioklecjana zaprowadzi Cię do starówki, gdzie wciąż można poczuć ducha dawnych czasów. Spacerując po tej części miasta, zwróć uwagę na perystyl – centralny plac pałacu, gdzie możesz usiąść na kamiennych schodach i podziwiać otaczającą architekturę. Ale wszystko po kolei!

Pałac Dioklecjana

Pałac Dioklecjana to bez wątpienia najważniejszy zabytek Splitu. Zbudowany na przełomie III i IV wieku przez rzymskiego cesarza Dioklecjana, pałac jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury rzymskiej na świecie. Obecnie stanowi serce Splitu i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Split co zobaczyć blog

Centralny plac pałacu otoczony kolumnami – perystyl – był miejscem ceremonialnym. Dziś jest to popularne miejsce spotkań, gdzie ciągle przewijają się tłumy turystów. Na schodach możesz wypić kawę lub drinka, zamawiając w pobliskiej Kavana Luxor Split. Restauracja należy do tych najdroższych w Splicie, ale czasem można zaszaleć i wypić trochę droższą kawę w niesamowitym otoczeniu 🙂

Restauracja nie bez przyczyny nazywa się Luxor (od egipskiego miasta). Tuż obok katedry św. Duje znajduje się bowiem egipski sfinks. Pochodzi z czasów faraona Totmesa III, ma więc ponad 3000 lat! A co tu robi?

Cesarz Dioklecjan fascynował się kulturą egipską, dlatego postanowił sprowadzić z Egiptu do Splitu sfinksy, które miały strzec jego mauzoleum. Zgodnie z egipskim zwyczajem, sfinksy strzegą wejścia do świątyń i grobowców. Mauzoleum Dioklecjana to obecnie katedra św. Duje, patrona Splitu.

📍 Pałac Dioklecjana to część miasta Split – wstęp jest bezpłatny. Płatne są natomiast niektóre części z kompleksu dawnego pałacu, jak chociażby katedra św. Duje.

Pałac Dioklecjana – adres

Katedra św. Duje

Katedra św. Duje, zbudowana na fundamentach mauzoleum Dioklecjana, jest jedną z najstarszych katedr chrześcijańskich na świecie. Znajdziemy tam mieszankę stylów architektonicznych, od starożytnego rzymskiego, przez romański, po barokowy. Imponująco prezentuje się szczególnie dzwonnica, z której roztacza się piękny widok na Split i okolicę. Ma 61 metrów wysokości, a jej budowa trwała zaledwie trzy wieki! Dobra wiadomość jest taka, że na wieżę możesz wejść! 🙂

W katedrze znajduje się również skarbiec udostępniony turystom do zwiedzania. Znajdziesz w nim zbiory srebrnych i złotych naczyń liturgicznych, a w archiwum bezcenne materiały, m.in. ewangelię z VIII wieku.

📍 Wstęp do katedry św. Duje jest płatny. Tuż obok wejścia znajduje się kasa biletowa, w której kupisz odpowiedni dla siebie wariant biletu. Najlepiej kupić bilet łączony na kilka zabytków katedry (pojedyncze bilety do zabytków katedry się nie opłacają).

 • bilet fioletowy – 15 euro: katedra, krypta, baptysterium, skarbiec, wejście na wieżę,
 • bilet żółty- 13 euro: katedra, baptysterium, skarbiec, wejście na wieżę,
 • bilet zielony – 12 euro: katedra, skarbiec, wejście na wieżę,
 • bilet czerwony – 10 euro: katedra, baptysterium, skarbiec, krypta,
 • bilet niebieski – 9 euro: katedra, baptysterium, krypta.

Katedra św. Duje – adres

Złota Brama

Złota Brama, znana również jako Porta Aurea, była głównym wejściem do Pałacu Dioklecjana. Jest to jedna z czterech bram pałacu, a jej imponująca architektura do dziś robi wrażenie na zwiedzających. Przed bramą z pewnością rzuci Ci się w oczy pomnik Grzegorza z Ninu. Stworzył go znany chorwacki rzeźbiarz Ivan Meštrović. Ponoć dotknięcie palca posągu przynosi szczęście 😉

Złota Brama – adres

Narodni Trg

Narodni Trg, inaczej Plac Ludowy, znajduje się w samym sercu historycznego miasta Split. Plac powstał w XIII wieku i szybko stał się centrum życia publicznego. Plac otaczają przepiękne budynki z różnych epok. Najważniejszym z nich jest atusz miejski z XV wieku, znany jako Gradska vijećnica. Jest to gotycko-renesansowy budynek, który dawniej służył jako siedziba władz miejskich. Obecnie mieści się tu Muzeum Etnograficzne.

Chcesz odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Splicie? TUTAJ znajdziesz wszystkie informacje. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 3 euro (dzieci, studenci, seniorzy – 1,50 euro).

Split co zobaczyć blog

Na jednej z fasad otaczających plac znajduje się zabytkowy zegar słoneczny, który jest ciekawostką dla turystów i mieszkańców. Jest to jeden z najstarszych zegarów tego typu w Chorwacji. Spacerując po placu, można poczuć ducha minionych wieków i zanurzyć się w codziennym życiu mieszkańców Splitu. Koniecznie wybierz się do jednej z wielu restauracji, które znajdziesz na placu Narodni Trg. Niesamowita atmosfera gwarantowana!

Narodni Trg – adres

Voćni Trg

Plac, który chyba najbardziej przypadł mi do gustu to Voćni Trg, czyli Plac Owocowy w Splicie. Nazwa “Voćni Trg” pochodzi od targu owocowego, który niegdyś się tutaj odbywał. Plac ten był centralnym miejscem handlu, a dziś jest otoczony zabytkowymi budynkami i stanowi ważny punkt na mapie turystycznej Splitu.

Spacerując po placu, zwróć uwagę na wieżę wenecką czy pomnik Marka Marulića. Pomnik, stworzony przez znanego rzeźbiarza Ivana Meštrovića, jest hołdem dla tego wybitnego poety i pisarza, który urodził się i tworzył w Splicie.

Voćni Trg – adres

Trg Republike

Trg Republike, czyli Plac Republiki, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i urokliwych miejsc w Splicie. Położony tuż przy nabrzeżu, ten imponujący plac otoczony jest pięknymi budynkami w stylu neorenesansowym i stanowi ważny punkt spotkań oraz miejsce wielu wydarzeń kulturalnych w mieście. Plac wygląda jak żywcem przeniesiony z Wenecji! Budynki otaczające Trg Republike są znane jako Prokurative. Zostały zbudowane z inicjatywy burmistrza Antonio Bajamontiego, który pragnął stworzyć w Splicie miejsce przypominające słynny plac Świętego Marka w Wenecji.

Na Placu Republiki często organizowane są koncerty, festiwale czy występy teatralne (najwięcej w sezonie letnim). Znajdziesz tam również restauracje i kawiarnie, w których możesz zrelaksować się z widokiem na Adriatyk.

Trg Republike – adres

Split zo zobaczyć blog

Świątynia Jupitera

Świątynia Jupitera, zbudowana w III wieku, była poświęcona głównemu bogowi rzymskiemu. Obecnie jest to baptysterium św. Jana Chrzciciela. Wnętrze świątyni zachwyca bogatymi zdobieniami, a przed wejściem znajduje się jeden z dwóch zachowanych sfinksów, przywiezionych z Egiptu na rozkaz Dioklecjana.

Świątynia Jupitera – adres

Riva

Riva to nadmorska promenada, która biegnie wzdłuż Starego Miasta i oferuje wspaniałe widoki na Adriatyk. Jest to idealne miejsce na spacer, relaks w jednej z licznych kawiarni lub podziwianie zachodu słońca. Riva jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i festiwali. Splicka Riva jest ponoć jedną z najpiękniejszych promenad w całej Chorwacji! Nie sposób się z tym nie zgodzić!

Riva – adres

Park Marjan

Park Marjan to zielone płuca Splitu, idealne miejsce na aktywny wypoczynek i rekreację. Znajdują się tu liczne ścieżki spacerowe, punkty widokowe oraz małe kaplice i kościoły, takie jak kościół św. Mikołaja z XV wieku. Z centrum Splitu dostaniesz się do Parku Marjan autobusem nr 12 (kierunek SV. FRANE – BENE). Bilet kup w kiosku Tisak bądź u kierowcy (najlepiej mieć gotówkę). Jeśli wolisz wybrać się do parku Marjan pieszo, to spacer zajmie Ci około pół godziny. Inną opcją jest wypożyczenie roweru.

Park Marjan znajduje się na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na Split, port i Adriatyk z okolicznymi wyspami! Koniecznie udaj się na punkt widokowy – TUTAJ. Później pozostaje Ci eksplorowanie zakamarków parku. Warto udać się na sam szczyt – Telegrin, który ma 178 m i gwarantuje wspaniałe widoki. Jeśli podróżujesz z dziećmi to nie musisz się obawiać, bo w parku są ścieżki przystosowane pod wózek (nie wszystkie, ale te główne). Znajdziesz tu też plac zabaw.

Park Marjan – adres

📍 Moim ulubionym miejscem w całym Parku Marjan jest kościółek św. Hieronima z pustelnią wykutą w skale. Warto podejść tu zwłaszcza w czasie złotej godziny i obserwować stąd zachód słońca! Bajka!

Plaże Splitu

W Splicie również da się plażować! Najbardziej znane plaże to:

 • Bačvice – popularna plaża w samym centrum miasta, znana z piaszczystego wybrzeża i gry picigin, tradycyjnej chorwackiej gry wodnej,
 • Bene – plaża na skraju Parku Marjan, która mimo, że składa się z betonowych pomostów i skał, to oczaruje Cię atmosferą i widokami,
 • Kašjuni – urokliwa plaża położona na zachodnim krańcu Parku Marjan, oferująca piękne widoki i imprezowe klimaty w pobliżu beach baru.
Plaże Split i okolice - Kasjuni

Więcej o plażach w okolicach Splitu przeczytasz w tym wpisie!

Restauracje

Podróż do Splitu to także doskonała okazja, aby spróbować lokalnej kuchni. Restauracje i konoby w Splicie serwują wyśmienite dania śródziemnomorskie, w tym świeże owoce morza, ryby, oliwki i różnorodne przysmaki. Szczególnie polecam spróbować lokalnych specjałów, takich jak dalmatyńska pašticada (wolno duszona wołowina) czy pršut (suszona szynka).

Jakie restauracje polecam w Splicie?

Twierdza Klis

Jesteś fanką/fanem serialu Gry o Tron? A może po prostu szukasz dobrego punktu widokowego na okolicę? Koniecznie udaj się pod twierdzę Klis, która od Splitu oddalona jest tylko o 15 km. Sama twierdza jest imponujących rozmiarów, a jej strategiczne położenie na wzgórzu sprawiło, że zagrała ona w popularnym serialu Gra o Tron jako miasto Meereen.

Twierdza Klis – adres

Split co zobaczyć blog

Zwiedzanie twierdzy jest płatne. Ceny biletów przedstawiają się następująco:

 • bilet normalny – 10 euro
 • bilet ulgowy – 3 euro
 • TUTAJ znajdziesz więcej informacji

Podsumowanie

Split to miasto pełne kontrastów, gdzie starożytna historia przenika się z nowoczesnością. Jego zabytki są świadectwem bogatej przeszłości i kultury, które czynią to miejsce wyjątkowym na mapie Chorwacji. Zwiedzanie Splitu to podróż przez wieki, która z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Ja nie mogę się już doczekać kolejnej wizyty w Splicie!

Masz swoje ulubione miejsce w Splicie? A może planujesz dopiero się tam wybrać? Daj znać w komentarzu, jakie masz plany!

podpis

Jeśli spodobały Ci się treści na moim blogu i zastanawiasz się, jak można się odwdzięczyć to już spieszę z odpowiedzią 😉 Postaw mi kawę, a w ten sposób wesprzesz moją działalność tu na blogu!

Bardzo Ci dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *