europa otwiera się na turystów
Europa,  Koronawirus,  Podróże

Kraje w Europie otwarte na turystów – lista aktualizowana

Chyba każdemu z nas po głowie chodzą już wakacje! Myślimy o nich z utęsknieniem, ale i z dużą dozą niepewności i nieśmiałości. W tym roku niestety wyjazd na zagraniczne wakacje nie jest już tak prostym przedsięwzięciem, jak kiedyś. Przyczyny tego całego zamieszania chyba nie muszę nikomu tłumaczyć. Ale skupmy się na pozytywach! 🙂

Aktualnie w wielu krajach europejskich zaczęło się odmrażanie gospodarki. Wiążą się z tym takie działania jak otwieranie gastronomii i hoteli, znoszenie obowiązku kwarantanny po przyjeździe do danego kraju, czy wznowienie lotów. Wszystko to dzieje się powoli, a spływające do nas informacje są często jedynie niepotwierdzonymi plotkami. Dlatego pomyślałam, że w całym gąszczu internetowym przyda się “dynamiczny” post, w którym znajdziecie informacje o zasadach panujących obecnie w niektórych krajach. A nazwałam go postem dynamicznym dlatego, że będzie on aktualizowany na bieżąco o nowe informacje.

Przygotowałam zestawienie informacji z kilku krajów europejskich, które moim zdaniem są jednymi z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych Polaków 😉
Zachęcam Was bardzo do wpisywania w komentarzach innych krajów, które chcielibyście znaleźć w tym zestawieniu!

Informacje ogólne

[DANE NA DZIEŃ 06.07.2020 R.]

❗ Na wstępie muszę podkreślić, że obowiązek dwutygodniowej kwarantanny w Polsce już nie obowiązuje. Od 13 czerwca granice Polski z państwami UE zostały otwarte (granice wewnętrzne UE). Zniesiono kontrole graniczne i sanitarne, a co najważniejsze uchylono obowiązek przejścia kwarantanny po powrocie do Polski zza granicy.

Z dniem 3 lipca br. również wjeżdżając do Polski spoza UE nie przechodzi się kwarantanny!

Musicie jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie państwa zdjęły obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających osób do kraju. Dlatego przed podróżą koniecznie sprawdźcie, jakie obostrzenia funkcjonują w kraju, do którego się udajecie. A ten wpis ma Wam trochę ułatwić poszukiwania 😉

❗ W planowaniu podróży zagranicznych kolejną istotną informacją jest ograniczony ruch lotniczy do i z Polski.

 • Rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym przedłużono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne dni w odniesieniu do LOTÓW MIĘDZYNARODOWYCH – do 14 lipca br., jednak z wyjątkami.

Zakaz lotów międzynarodowych nie został odwołany względem wszystkich państw! Chyba trochę za szybko ucieszyliśmy się z wiadomości o nieprzedłużaniu zakazu lotów…

W najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym przeczytamy, że zakaz lotów nie będzie dotyczył „lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej”.

W skrócie oznacza to tyle, że:

 • loty w ramach strefy Schengen są dozwolone, z wyjątkiem lotów do Szwecji i Portugalii,
 • dozwolone są również loty do Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Republiki Korei i Ukrainy.
 • Taki stan rzeczy będzie obowiązywał do 14 lipca br.

CHORWACJA

Chorwacja 2020

👍 Wjazd do Chorwacji jest możliwy dla turystów bez obowiązku przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny. Nie trzeba też uzasadniać przyjazdu do kraju. Na granicy konieczne jest jednak podanie kilku informacji:

 • miejsce, w którym będzie się spędzać urlop,
 • numer telefonu komórkowego,
 • adres e-mailowy.

Turyści będą musieli też poddać się kontroli epidemicznej, a następnie przestrzegać zasad epidemicznych obowiązujących w Chorwacji. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Chorwacji znajdziecie te informacje w specjalnej zakładce TUTAJ (po angielsku).

! UWAGA !
Powstała specjalna aplikacja, w której można podać te wszystkie dane i nie czekać w kolejce na granicy. Jest ona dostępna pod tym adresem: https://entercroatia.mup.hr/ i co najważniejsze jest dostępna w polskiej wersji językowej. Po wpisaniu do niej swoich danych kontaktowych (telefon i adres e-mail) otrzymacie potwierdzenie – informację o podróży, którą należy wydrukować i umieścić na przedniej szybie samochodu w widocznym miejscu. Na granicy otrzymacie ulotkę z obowiązującymi na terenie kraju obostrzeniami sanitarnymi.

Potwierdziłam te informacje u mojej koleżanki z Chorwacji, więc myślę, że ulubiony wakacyjny kierunek Polaków nie zawiódł 🙂 W związku z tym, że Polacy do Chorwacji podróżują głównie samochodami to bardzo istotną informacją jest otwarcie granic Czech, Austrii i Węgier od 15 czerwca br.

GRECJA

Grecja wakacje 2020

👍 29 maja Grecja poinformowała o 29 państwach, które od 15 czerwca będą mogły wjechać do ich kraju bez konieczności odbywania dwutygodniowej kwarantanny. Polski nie było na tej liście. Jednakże kilka dni temu wiceminister MSZ Paweł Jabłoński we wpisie na Twitterze poinformował, że do grona tych państw dołączyła również Polska. Jak to się stało?

Ministerstwo turystyki w Grecji 1 czerwca wydało oświadczenie, że Grecja się otwiera dla wszystkich“Greece is open once again”. Znajdziecie je TUTAJ. Od 15 czerwca z polskich lotnisk, póki co z wyjątkiem katowickiego, będzie można swobodnie podróżować do Grecji. Na miejscu będą przeprowadzane losowe testy, ale bez obowiązkowej kwarantanny – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

 • 15 do 30 czerwca samoloty będą latać tylko do Aten i Salonik.
 • Od 1 lipca ruch lotniczy będzie wznowiony na wszystkich lotniskach greckich.
 • Od 1 lipca Grecja otwiera też porty morskie.

CYPR

Cypr wakacje 2020

👍Władze Cypru zapowiedziały stopniowe wznawianie lotów międzynarodowych od 9 czerwca br. Zostały stworzone dwie listy państw (kategorie A i B), z których będzie możliwe podróżowanie na Cypr. Polska od 6 lipca br. znalazła się na liście kategorii A, co oznacza, że nie będziemy musieli przedstawić przy wjeździe negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR), przeprowadzonego maks. 72 godziny wcześniej.

Jedynym obowiązkiem będzie wypełnienie nie wcześniej niż 24 h przed wylotem ankietę uprawniającą do podróży na Cypr – Cyprus Flight Pass.

TUTAJ znajdziecie listę państw kategorii A i B. Listy te mają być co tydzień aktualizowane o kolejne kraje.

WŁOCHY

Włochy wakacje 2020

👍 Włochy otwarły się na turystów z UE i Wielkiej Brytanii 3 czerwca br. Po przekroczeniu granicy nie ma obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny. Zaczęły też działać lotniska. TUTAJ znajdziecie informacje dla turystów w języka angielskim.

 • Sycylia: przyjmuje turystów od 7 czerwca br.
 • Sardynia: od 15 czerwca przyjmuje loty krajowe, a od 25 czerwca loty międzynarodowe.

Włochy od 18 maja br. rozpoczęły proces odmrażania. Otwarte zostały hotele, pensjonaty, muzea, bary, restauracje. Przewoźnicy Air France i KLM 1 czerwca zapowiedziały stopniowe wznawianie lotów do Włoch. Przewoźnik Ryanair będzie wznawiał loty od 1 lipca br.

CZARNOGÓRA

Czarnogóra wakacje 2020

👍 Ten piękny bałkański kraj 1 czerwca br. otworzył się na turystów ze 131 państw. Polski pierwotnie nie było na tej liście. Jaki trzeba spełnić warunek? Kryterium jest osiągnięcie przez dany kraj mniej niż 25 aktywnych zachorowań na koronawirusa na 100 tys. mieszkańców. TUTAJ możecie na bieżąco śledzić listę krajów, których obywatele mogą wjechać do Czarnogóry.

Na szczęście od 22 czerwca br. Czarnogóra otwarła swoje granice dla obywateli RP! Zaś od 1 lipca br. zostały dla Polaków zniesione ostatnie ograniczenia – nie potrzebujemy już okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa! A więc kto wybiera się do Czarnogóry? 🙂

Czarnogóra reklamuje się jako miejsce wolne od koronawirusa. Oficjalnie nie odnotowano w tym kraju nowych przypadków zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich kilku tygodni. Czy to przyciągnie turystów?

CZECHY

Czechy wakacje 2020

👍 Jeżeli w najbliższych planach mieliście odwiedzenie przepięknej Pragi czy też wybranie się na szlaki Karkonoszy to mam dla Was dobre wieści! Od 15 czerwca br. Polacy będą mogli wjechać do Czech bez obowiązku przechodzenia kwarantanny czy wykonywania testów na COVID-19.

Czesi podzielili kraje UE według skali ryzyka na kraje bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne, a Polska na szczęście znalazła się w grupie państw o niskim ryzyku zakażenia (kraje zielone) 🙂 Lista ta jest aktualizowana co tydzień. TUTAJ czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podaje te informacje.

Myślę, że to bardzo dobra wiadomość! Dobra nie tylko dla ludzi planujących wypoczynek w Czechach, ale i dla wszystkich tych, którzy zamierzają wybrać się nieco dalej i chcą przejechać tranzytem przez ten kraj.

TURCJA

Turcja wakacje 2020

👍 Turcja jest kolejnym ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków. Jak przedstawia się sytuacja w kraju leżącym na pograniczu Europy i Azji? Czerwiec również rozpoczął się tam pod znakiem znoszenia ograniczeń nałożonych w związku z koronawirusem. Od 1 czerwca br. (po spełnieniu określonych warunków) zaczęły ponownie działać restauracje, kawiarnie, baseny, łaźnie tureckie, a nawet bazary.

11 czerwca br. Turcja poinformowała o otwarciu granic dla cudzoziemców, za wyjątkiem granicy z Iranem. Mamy więc dobrą wiadomość – zakaz wjazdu do Turcji został zniesiony, jak i dwutygodniowa kwarantanna.

Wprowadzono dodatkową kontrolę na lotniskach – osoby przylatujące do Turcji poddawane są kontroli stanu zdrowia m.in. mierzona jest temperatura ciała. W przypadku podejrzenia choroby lub wystąpienia objawów osoba poddawana jest testowi na COVID-19 i w razie pozytywnego wyniku zostaje przetransportowana do szpitala.

Aktualnie od 18 czerwca br. Tureckie Linie Lotnicze wznawiają połączenia pasażerskie z Turcji do kilkunastu europejskich miast, m.in. do Frankfurtu, Monachium, Berlina, Paryża, Wiednia, Brukseli, Amsterdamu, Dublina czy Londynu. Póki co Polska nie jest wymieniona wśród grupy państw, do których będą wznawiane połączenia międzynarodowe. Co nie oznacza, że Polska szybko się nie znajdzie w tej grupie 😉 TUTAJ Turkish Airlines wskazują daty, od których zaczynają latać w poszczególne zakątki świata!

Tureckie Ministerstwo Turystyki wydało wytyczne dla hoteli na sezon 2020, według których m.in. hotele będą mogły przyjmować o połowę mniej gości. W każdym hotelu mają zostać wprowadzone całodobowe dyżury opieki medycznej, ma zostać zwiększona ilość personelu sprzątającego czy kelnerów. Nie musicie się obawiać o pakiet All Inclusive – dalej będzie dostępny, jednak w wersji dostosowanej do nowych wymogów sanitarnych.

Podsumowanie

Kraje powoli otwierają się na turystów zza granicy, zwłaszcza te które głównie żyją z turystyki. Nie ma im się co dziwić! W wielu tych krajach sytuacja ekonomiczna jest fatalna 🙁 Niestety statystyka zachorowań na koronawirusa w Polsce powoduje dalsze ograniczenia w podróżowaniu dla Polaków. Wpis będę się starała aktualizować na bieżąco.

Jeżeli chcecie, abym opisała zasady podróżowania panujące w innych krajach europejskich, koniecznie napiszcie mi w komentarzach albo w mailu. Możecie też zerknąć do zakładki KONTAKT 🙂

podpis
NEWSLETTER
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych wyżej danych osobowych w celu otrzymywania informacji handlowych, marketingowych i reklamowych. MailChimp ( more information )
Chcesz otrzymywać wartościową wiedzę, porady i opinie wcześniej niż inni? Zapisz się na mój newsletter i odbierz darmowy prezent - podróżną check-listę!
Szanuję Twoją prywatność! Nie będę rozsyłać spamu. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: